Jesteś w klasie humanistycznej z rozszerzoną historią? Masz problem z zapamiętywaniem licznych dat? Mylą Ci się fakty i związki przyczynowo-skutkowe? A może jesteś na I roku studiów i ogrom materiału do egzaminu Cię przytłacza? Niezależnie od tego, na jakim poziomie edukacji jesteś i który aspekt nauki historii sprawia Ci kłopot, możesz skutecznie pokonać trudności i utrwalić sobie wszystkie fakty. Zobacz, co może Cię wesprzeć w nauce do egzaminu.

Wskazówka pierwsza: zaznacz wydarzenia na osi czasu

Historia jest nauką ściśle skorelowaną z upływem czasu, epoką, strukturą społeczną i kulturą panującą w danym okresie. Dlatego też tak ważne jest podejście do nauki z uwzględnieniem chronologii wydarzeń. Aby uporządkować sobie informacje i utrwalić je w pamięci, warto narysować prostą oś czasu i nanieść na nią najważniejsze daty wraz z krótką nazwą wydarzenia (bitwą, koronacją, zakończeniem epoki itp). To zdecydowanie ułatwia proces zapamiętywania, szczególnie jeśli jesteś wzrokowcem.

Wskazówka druga: sięgnij po fiszki

To znany i skuteczny sposób na naukę trudnych dla siebie terminów, nowych słówek, dat czy obcojęzycznych zwrotów. Sprawdzi się nie tylko podczas utrwalania wiedzy z historii, ale także w trakcie przygotowań do egzaminu z języka angielskiego czy podczas powtarzania informacji na temat lektury z języka polskiego (jeśli interesuje Cię narzędzie do podsumowania dotychczasowej wiedzy z tego przedmiotu, zerknij tutaj https://fiszkoteka.pl/zestaw/3439-lalka-streszczenie-lektury).

Fiszki sprawdzają się zarówno w swojej klasycznej wersji papierowej, ale także jako nowoczesne narzędzie w formie aplikacji na smartfona, dzięki której za pomocą głosu lub klawiatury możesz szybko tworzyć własne fiszki, w pełni dopasowane do swoich potrzeb. Takie wsparcie w nauce, dostarczone przez Fiszkotekę, możesz pobrać na swój telefon, wchodząc na stronę https://play.google.com/store/apps/details?id=air.biz.krokodyl.Fiszkoteka lub https://itunes.apple.com/pl/app/fiszkoteka-fiszki-j%C4%99zykowe/id815190639?l=pl&mt=8. Nowoczesna forma sprawia, że nie musisz tracić czasu podczas dojazdów do szkoły – w każdej chwili możesz uruchomić aplikację i kontynuować naukę rozpoczętą w domu. Możesz też na szybko powtórzyć materiał przed egzaminem lub sprawdzić coś, co nie daje Ci spokoju, a co chcesz koniecznie potwierdzić. Możesz zrobić to sprawnie, bez zaglądania do książki czy wożenia ze sobą mało poręcznego laptopa.

Więcej wskazówek ułatwiających skuteczną naukę historii i innych przedmiotów znajdziesz na stronie http://histografy.pl/jak-uczyc-sie-skutecznie-przygotuj-sie-do-egzaminu-z-historii/. Powodzenia!