Czytanie to znacznie więcej niż tylko delektowanie się poznawaniem kolejnych przygód, faktów czy historii. Prezentujemy tylko kilka ewidentnych argumentów, dla których trzeba sięgać po książki! Rzuć wszystko i chodź czytać!

Czytając książki, żyjesz dłużej

Jak czytanie wpływa na to czy żyjemy dłużej? Naukowcy  z Uniwersytetu Yale zbadali, że czytanie książek wpływa na zaangażowanie poznawcze, które znacznie wpływa na m.in.:

  • słownictwo,
  • koncentrację,
  • usprawnia proces myślenia
  • wpływa na empatię.

Summa summarum tych pozytywnych aspektów może z kolei wydłużyć życie nawet o 2 lata!

Osoby, które czytają książki przez 30 minut dziennie, żyją średnio o 23 miesiące dłużej od tych, którzy nie czytają wcale. Zatem rzuć wszystko i chodź czytać!

Czytanie  sprawia, że stajemy się bardziej empatyczni

Kto dużo czyta, ten wykazuje większa zdolność  do nawiązywania kontaktów z innymi. Ponadto to doskonały sposób na oderwanie się od rzeczywistości, ułatwia dostrzeganie wielu perspektyw oraz postawienie się na miejscu postaci.

Na podstawie  badań opublikowanych w czasopiśmie „Science”, wynika, że fikcja literacka pozwala  czytelnikowi odkryć, czym kierują się i jak myślą  bohaterowie, właśnie poprzez  poznanie, jakie towarzyszą im emocje. Obserwując świat z innej perspektywy, jesteśmy bardziej empatyczni, wrażliwsi, bardziej dostrzegamy i akceptujemy różnice. Potrafimy dostrzegać i rozróżniać stany psychiczne, poglądy czy pragnienia.

Czytanie jest dobre przed snem

O tym, że powinniśmy dużo czytać przed snem, nie trzeba wspominać. Otóż właśnie codzienny rytuał czytania przed snem ma ogromny wpływ na jakość snu. Pozwala nam wypocząć po całym dniu obowiązków. Mamy okazje oderwać się od ciągłego emitowania święcących ekranów naszych telewizorów, czy monitorów w pracy, co wpływa na nasze mózgi obciążająco. Wyciszenie się przy książce tuż przed snem, pozwala nam się odprężyć i zrelaksować oraz wyciszyć. Dlatego by zadbać o zdrowy sen, należy rzucić wszystko i zacząć czytać! To daje wiele korzyści.

Czytanie stymuluje  mózg do wzmożonej pracy i utrzymuje go w zdrowiu

Podobnie jak wytężony wysiłek na siłowni, który ma za zadanie utrzymać w zdrowiu nasze ciało, tak też czytanie pozwala nam utrzymać nasz mózg w dobrej kondycji. Istnieją dowody na to, że rozwiązywanie łamigłówek, krzyżówek itp. oraz czytanie książek znacznie spowalnia rozwój demencji, a także rozwój choroby Alzheimera. Stawiając sobie wyzwania wpływamy na budowanie zdolności naszego mózgu do radzenia sobie a dolegliwościami, jakie dopadają na nas w dojrzałym wieku.  Rzuć zatem wszystko i zacznij czytać codziennie – miej wpływ na stan zdrowia swojego mózgu.

My pomożemy ci w wyborze odpowiedniej książki. Zobacz naszą ofertę – http://www.psychoskok.pl/ksiazki/