Ludzie od zawsze obcowali ze zwierzętami. Początkowo do życia potrzebne były jedynie zwierzęta gospodarcze. Jednym ze zwierząt, które zostało udomowione jest także wilk, znany obecnie jako pies. Stróżujące, biorące udział w polowaniu, tępiące szkodniki zwierzęta naprawdę wspierają człowieka. Z czasem czworonogi zaczęły pełnić ważne funkcje, napędzając rozwój psychofizyczny gatunku ludzkiego. Zwierzęcy przyjaciele uczą empatii oraz miłości. Ludzki mózg lubi obecność zwierząt.

Pies. Historia gatunku – recenzja http://ezo-ksiazki.blogspot.com/2020/10/

Człowiek jest zwierzęciem stadnym. Każdy do szczęścia potrzebuje towarzyszy. Pośród przedstawicieli własnego gatunku szukamy przede wszystkim szacunku i zrozumienia. Miłością potrafią obdarzać nas również zwierzęta. Bracia mniejsi za opiekę, miskę jedzenia i wody, odwzajemniają się pełną akceptacją i wiernością. Obecność zwierząt wykazuje pozytywny wpływ na umysł i ciało człowieka. Podczas kontaktu z pupilem, organizm wydziela oksytocynę, czyli hormon miłości i szczęścia. Tym sposobem wzmacnia się więź między opiekunem, a jego zwierzakiem. Kontakt ze zwierzętami wpływa na rozwój emocjonalny i wyrabia odpowiedzialność. Naukowcy dowiedli również, że obcowanie ze zwierzęciem obniża poziom stresu i uspokaja. Warto wiedzieć, jakich zwierzęcych przyjaciół wybieramy najczęściej.

Bez wątpienia psy i koty królują w polskich domach. Jednak znajdują się w nich również inne zwierzaki, takie jak chomiki i króliki (zwłaszcza miniaturki, szczególnie lubiane przez najmłodszych domowników) oraz ptaki.

klinwet.pl

Zwierzęcy przyjaciele wykazują prozdrowotne właściwości. Obcując z mniejszymi i słabszymi od nas, zaczynamy świadomie panować nad emocjami. Nie ma znaczenia, jakiej rasy, czy gatunku jest zwierzak, ponieważ już samo przyglądanie się pupilowi koi nerwy. Ponadto towarzystwo pupila zwalcza poczucie osamotnienia i alienacji. Do pracy terapeutycznej z ludźmi wykorzystywane są konie – hipoterapia, koty– felinoterapia i oczywiście psy – dogoterapia. Zwierzęcy przyjaciele potrafią naprawdę leczyć umysł i ciało.

O terapeutycznej roli psów – opowiada psycholog ludzki i zwierzęcy Barbara Borzymowska https://www.psychoskok.pl/aktualnosci/o-terapeutycznej-roli-psow-opowiada-psycholog-ludzki-i-zwierzecy-barbara-borzymowska/

Terapeutyczną rolę psów udowodniła psycholog ludzki i zwierzęcy – Barbara Borzymowska. Ta miłośniczka psiaków od lat pracuje z dziećmi oraz osobami dorosłymi, w towarzystwie wyszkolonych psów. Warto więc posiadać zwierzaka.

Wiele zalet posiadania zwierząt potwierdzono naukowo, a każdy, kto je posiada, chyba może się z tym zgodzić. W Polsce według statystyk co druga osoba posiada pod opieką lub w najbliższym otoczeniu jakiegoś zwierzaka.

stylzdrowia.pl

Zwierzęcy przyjaciele wyzwalają w ludziach czułość. Urocze pyszczki aż proszą się o głaskanie. Ludzie muszą jednak pamiętać, że każdy zwierzak jest czującym organizmem. Dla właściciela zwierzak pozostaje wyjątkowym obowiązkiem. Pamiętaj, że każde zwierze wyczuwa ludzkie emocje i czuje, kto jest dobry, a kto zły. Zadbane zwierzę odwzajemni się pełną zaufania miłością.

Zwierzęcy przyjaciele ułatwiają kontakty międzyludzkie. Zwierzaki bez względu na wszystko stoją po stronie właściciela. Origami dwojga istnień i psa” to przejmująca powieść obyczajowa, w której jednym z bohaterów jest maleńki piesek. Krzysztof Piotr Łabenda w wyjątkowy sposób ukazał zawiłość ludzkiego losu. Głównymi bohaterami są dojrzali, doświadczeni emocjonalnie ludzie. Bożena Polańska to emerytowana policjantka mieszkająca z maleńką suczką o imieniu Mufa. Ta kobieta zabiła człowieka i przeżyła dwukrotną próbę gwałtu. Walkę z traumami wspomaga jej przyjaciółka Magda. Na drodze Bożeny pojawi się Maciej Rawicz. Ten mężczyzna jest byłym bankowcem, który wykrył przestępcze działania kierownictwa Partii, po czym zabrał ważne dokumenty i odszedł z pracy. Chcący odzyskać dowody przestępstwa, dwukrotnie spróbują go zabić. Dojdzie do wielu niebezpiecznych zawirowań. Ostatecznie Bożena uratuje Macieja i wówczas zaczną się do siebie zbliżać. Miłość pojawi się dzięki suczce Mufie. Zwierzątko wraz z przyjaciółką Magdą zadba o szczęście tych dwojga. „Origami dwojga istnień i psa” to wzruszająca, szczęśliwie zakończona powieść, która na długo pozostaje w pamięci.

Mufa jest żywcem przeniesiona z życia na karty powieści. To właśnie psiak, który teraz ze mną mieszka, zawładnął moim sercem i robi ze mną, co chce. (…) Proszę moich czytelników – jeśli tylko możecie, adoptujcie zwierzaki, dawajcie im szczęśliwe życie.

Krzysztof Piotr Łabenda

Psychologowie i lekarze mówią, że kontakt ze zwierzętami wspaniale wpływa na dzieci. Daria Kacprzak, posiada wielokierunkowe przygotowanie zawodowe do pracy z dziećmi i młodzieżą, pisarka ma również doświadczenie w pracy w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym z osobami z niepełnosprawnością intelektualną oraz ze sprzężeniami. Autorka dla dzieci, młodzieży i ich rodziców napisała edukacyjną książkę poruszającą temat autyzmu. Historia chłopca z zaburzeniem rozwojowym, który obdarzył zaufaniem i uczuciem, królika, nosi tytuł: „Tajemniczy świat Witka. Mój brat ma autyzm”. Autorka zdaje sobie sprawę, że autyzm rozpoznawany jest u nieletnich coraz częściej. Dzieciaki z tą przypadłością często mają problem z komunikacją z innymi ludźmi. Autyści potrafią być jednak bardzo czuli dla zwierząt. Ten kontakt pozytywnie wpływa na ich zdrowie emocjonalne. Zwierzęcy przyjaciel dziecka z autyzmem został zaprezentowany w tej książce. Chory Witek, miewał problemy z funkcjonowaniem w społeczeństwie, na szczęście aktywnie wspierał go brat z rodziną, a w domu dodatkowo mógł liczyć na ukochanego królika. Przekonamy się, że autystyczne dzieci mają problemy z relacjami międzyludzkimi oraz komunikacją. Ten poradnik skierowany przede wszystkim do młodszych czytelników, wyjaśnia, że trzeba akceptować wszystkich ludzi.

Nigdy nie dokonuję podziału na zdrowe lub chore. Każde jest inne, a jednocześnie wszystkie uzupełniają się nawzajem.

Daria Kacprzak

1 na 100 dzieci rodzi się z autyzmem. Chłopcy chorują 4 razy częściej. To dlatego zaburzenie rozwojowe ze spektrum autyzmu zasługuje na uwagę. Daria Kacprzak poszerzyła więc prezentacje zagadnień związanych z autyzmem. „Tajemniczy świat Witka. Autyzm i sekrety przodków”. Ta książka w wyjątkowy sposób omawia rodzinne tajemnice. Okazuje się, że wiele przeszłych wydarzeń wpłynęło na rozwój chorego na autyzm Witka. Akcja została skoncentrowana przede wszystkim na momencie diagnozy. Zwierzęcy przyjaciel będzie wspierał chorego na autyzm chłopca. Problemy z kontaktami międzyludzkimi będą natomiast wymagały wsparcia najbliższych. Szokiem okaże się informacja, że ciocia Leokadia zamieszkała w domu opieki. Cała rodzina wybierze się w podróż, aby spełnić prośbę krewnej. Co się stanie, kiedy stara Leokadia wyzna, że w domu ukryła coś sekretnego? Czy w skomplikowanych momentach wspomagał autystycznego Witka jego zwierzaczek? Tą napisaną przez specjalistę od problemów dzieci z niepełnosprawnością książkę trzeba przeczytać.

W każdej z moich książek można odnaleźć kilka przesłań, jednak uważam, że najcenniejszym jest umiejętność dostrzegania drogiego człowieka, przebywania z nim w chwili obecnej – nierozpamiętywanie tego, co miało miejsce w przeszłości, niewybieganie w odległą przyszłość.

Daria Kacprzak

Dla zdrowia umysłu i redukcji nadmiernego poziomu stresu ludzie powinni obcować ze zwierzętami. Dogoterapia staje się coraz bardziej popularna. Polacy są psiarzami, ale lubią również inne zwierzaki. A jak z miłością do zwierząt jest na świecie?

W Unii Europejskiej zajmujemy wysokie trzecie miejsce pod względem liczby psów. 1 pies przypada na 5 Polaków i w tej klasyfikacji również jesteśmy na podium. Oprócz nas tylko w Portugalii, Czechach, Słowacji, Hiszpanii, Irlandii i Grecji więcej jest psów niż kotów.

rankomat.pl

Zwierzęcy przyjaciele żyją krócej niż ludzie. Jak pożegnać zmarłe zwierzę? Czy po stracie pupila przeżywa się żałobę? Trudnego tematu ostatecznego rozstania podjęła się ceniona autorka. Barbara Borzymowska to psycholog ludzki i zwierzęcy. Na co dzień kobieta pracuję z dorosłymi oraz dziećmi i młodzieżą w towarzystwie przeszkolonych psów. Przeprowadzone badania umożliwimy Borzymowskiej udowodnić, że dogoterapia oraz kontakt ze zwierzęciem ma leczniczy wpływ na ludzki organizm. Poetka prowadząca zajęcia edukacyjne i terapeutyczne dla ludzi pomyślała także o braciach mniejszych i zrealizowała program – „Przyjazne Relacje Ludzie-Zwierzęta”. Na temat tej kobiety długo można mówić. Najważniejsze, że Barbara Borzymowska napisała tomik wierszy dedykowany tym, którzy mieli i pożegnali psa.Muszę już iść” to poetycki tomik będący literacką rozmową z czytelnikiem. Wzruszeń do łez nie będzie brakować. Wszyscy zrozumieją także, dlaczego dla zwierzaka przejście przez Tęczowy Most może być wybawieniem z cierpienia.

Puść mnie
Pozwól mi odejść. Nie każ mi przedzierać się przez ból, nie splataj mi więzów z cierpienia.
Jesteś przyjazną, ciepłą dłonią, spokojnym słowem, zapachem tego, co było.
To za mało. Nie chcę dla ciebie walczyć o moje własne życie, o twój spokojny sen.

Barbara Borzymowska

Zwierzęcy przyjaciele to niewyczerpany temat. Powyżej zaprezentowano pozycje, w których zwierzak stał się bohaterem literackim. Dzięki personifikacji zwierzaki potrafią nawet przemówić ludzkim głosem. Niewiarygodne historie o sile i uroku zwierząt zawierają bajki dla dzieci.