Jeśli mówimy o epoce napoleońskiej i wojnach toczonych przez Cesarza  Francuzów to mamy na myśli głównie Austerlitz i tragiczną epopeję, jaką  była wyprawa moskiewska. Tymczasem wiele zdarzeń związanych z tamtymi  czasami przebiegało w miejscach dzisiaj zupełnie zapomnianych. Małe  ojczyzny, które przeżywają swój renesans, na nowo odkrywają i  przybliżają swoje tragiczne, często chwalebne chwile. Powieść „W służbie  Bonapartego” jest próbą pokazania takiej właśnie historii. Tutaj prawda  przeplata się z fikcją a sprawny język autora w sposób ciekawy,  zapoznaje nas z nieznanymi szerzej epizodami wydarzeń z początku  dziewiętnastego wieku.Oto Maurycy Giersz, syn kowala z warmińskiego  miasteczka, wyrusza na pełną niebezpieczeństw kampanię 1812 roku. Główny  bohater, znany już czytelnikowi z wcześniej wydanego „Kuriera  Napoleona” oraz kontynuacji pod tytułem „Skarby cara Aleksandra”, służy  pod bezpośrednimi rozkazami nieustraszonego marszałka Neya. To dzięki temu  ma też bezpośredni kontakt z Napoleonem. Wojna widziana oczami Polaka  ukazuje nam cały ogrom jej nieszczęść. Zarówno po jednej, jak i po  drugiej stronie konfliktu. Maurycy, dla którego wojenna zawierucha ma  być próbą zapomnienia tragedii, jaką była dla niego śmierć żony,  prowadzi nas przez cały szlak tak pechowej dla niepokonanego, wydawałoby  się Bonapartego wyprawy. Zdobycie Smoleńska, Borodino, triumfalny wjazd  do Moskwy, aż do odwrotu z szeregiem przygód i szczęśliwym ostatecznie  powrotem do rodzinnego Lidzbarka Warmińskiego.

Powieść „W służbie  Bonapartego” ma wszystko to, co powinno przyciągnąć wzrok i zachwycić.  Są tu bitwy i potyczki. Chwile trudne i śmieszne. Jest wreszcie miłość i  do tego głęboko odwzajemniona, pełna poświęcenia i oddania. Miłość  mężczyzny do kobiety, ale także matki do syna, syna do córki, czy  prostego człowieka do swojej ojczyzny.

Każdy, kto sięgnie i przeczyta  najnowsze dzieło Wojciecha Motylewskiego, na pewno pozostanie pod  urokiem czasów tak trudnych i nieznanych a przecież zupełnie  nieodległych.

Księgarnia: http://www.psychoskok.pl/produkt/w-sluzbie-bonapartego