Odpowiednie pokierowanie w kwestii wyboru zawodu dzieci jest dużym wyzwaniem dla rodziców. Z jednej strony rodzic powinien wyłapać zainteresowania dziecka i pielęgnować rozwój jego pasji, natomiast z drugiej strony dorosłe osoby muszą zweryfikować plany na przyszłość potomka pod kątem przydatności zawodowej i predyspozycji. Realizacja tego zadania wymaga researchu rodziców na temat danego zawodu. Internet posiada wiele zakamarków zawierających cenne informacje. Jedną z metod może być prześledzenie profili zawodowych osób, które wykonują dany zawód.

Linkedin jest największą na świecie bazą danych przeznaczoną stricte dla rekruterów. Wielofunkcyjna wyszukiwarka pozwala wyszukać osoby, które ukończyły dany uniwersytet, a także te, które pracują w danej firmie. Widząc przyszłość dziecka w danym zawodzie możemy prześledzić profile ludzi z branży i wysnuć np. jakie mieli wcześniej doświadczenia zawodowe, które doprowadziły ich na wymarzone stanowisko. Na Linkedin możemy również prześledzić zainteresowania tych osób, co pozwala nam stworzyć profil psychologiczny danego specjalisty, dzięki czemu jesteśmy w stanie porównać te informacje z cechami charakteru naszego dziecka.

W Internecie istnieje również wiele poradników zawodowych prowadzonych np. przez państwowe instytucje. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej prowadzi rejestr zawodów, gdzie przedstawione są zadania jakie są związane z danym fachem. Minusem zbierania informacji na własną rękę jest ich wiarygodność w kontekście realiów rynkowych.

Z pomocą przychodzą platformy transferu wiedzy, gdzie użytkownicy zakupują konsultacje z fachowcem w danej branży. Na rynku polskim dostępna jest od połowy 2015 roku platforma edukacyjna Get Smarter. Jest to baza danych zawodowców, z którymi po uiszczeniu opłaty można się połączyć na godzinną konsultację. Spotkanie odbywa się poprzez łącza internetowe z wykorzystaniem kamer komputerowych. Rozwiązanie jest o tyle ciekawe, iż pozwala pozyskać praktyczne porady natychmiast. Dyskusyjne jest czy informacje zawarte w wyszukiwarce mogą się równać z wiedzą praktyka z danej dziedziny, lecz platforma stawia mocno tezę, iż tego typu wiadomości nie da się wyszukać w Internecie. System weryfikacji fachowców, którego częścią są użytkownicy, a także pracownicy firmy, konkuruje z algorytmami Google, które oceniają jakościowo treści zawarte na stronach. Tym bardziej, iż oprócz wiadomości branżowych np. związanych z prognozami rozwoju w danym sektorze (popyt na dany fach), można również zweryfikować predyspozycje dziecka przez praktyka z danej dziedziny.

Niezależnie jaką drogę wybierzemy, warto pozyskać jak najwięcej informacji, aby pokierować swoje dziecko jak najlepiej możemy. Pamiętajmy jednak, abyśmy wykorzystali maksymalnie potencjał potomka zgodnie z jego zainteresowaniami i predyspozycjami. Pamiętajmy również, aby nie realizować naszych niespełnionych marzeń przy pomocy dzieci. Dobry wybór kierunku studiów, czy nawet szkoły średniej, może mieć ogromny wpływ na komfort naszych bliskich w dorosłym życiu.