Sopot 1940. Ścieżki miłości i szyfry wojny jest drugą częścią z serii małżeńskich perypetii Marty i Maksa Mortonów, których rozdzielił wybuch II wojny światowej. Uwikłani czynnie i biernie w działania sieci wywiadów oraz wydarzenia, które niesie zagrażająca wielu zagłada, w życiu prywatnym doświadczają poważnego kryzysu uczuć. Poczucie obowiązku walczy z nowymi porywami serc. Przysięgi wierności nie zdają egzaminu, a zmiany mogą przynieść nieprzewidywalne konsekwencje. Czy Marta i Maks mogą nadal na siebie liczyć?

W tle burzliwych uczuciowych przeżyć bohaterów poznajemy życie codzienne w okupowanej Warszawie i jego różne aspekty – kawiarnie na gruzach zbombardowanych kamienic, w których tajemnicza melodia zwiastuje nieszczęście i aresztowania, listy pisane atramentem sympatycznym i fałszywe dokumenty. Poczujemy pracowitą i „szemraną” atmosferą handlu na warszawskim Karcelaku, będziemy towarzyszyć  powstawaniu struktur podziemnego państwa oraz obserwować podejmowanie przez zwykłych ludzi prób normalnego życia.

Poznamy ujawnione ostatnio z archiwów brytyjskiego MI5 i MI6 zakulisowe brawurowe działania agenta „Knopfa alias 594”, mającego dostęp do samego serca dowodzenia Wermachtu i przekazującego Polakom bezcenne informacje dotyczące planów kampanii wojennych III Rzeszy. Wraz z rozwojem działań wojennych przeniesiemy się do dalekiej skutej lodem Kiruny skąd czarne pociągi z mozołem ciągną rudę żelaza dla III Rzeszy do Narwiku, oraz do tajnego centrum dekryptażu w Benchley Park w Anglii.  Poznamy także pierwsze doniesienia o tajnych ogromnych nazistowskich fabrykach broni w lasach Puszczy Bydgoskiej.

Wątki fikcyjne splecione są z autentycznymi wydarzeniami tego okresu w Polsce, Szwecji i innych państwach Europy. Zorze polarne towarzyszą bohaterom w dalekiej Laponii, kiedy napotykają ślady brutalnego potrójnego morderstwa, pociągi z rudą żelaza oraz te eleganckie z wagonami sypialnymi, przewożą szpiegowskie meldunki. Alianci zostają na czas ostrzeżeni o tym, że nazistowskie Niemcy prowadzą zaawansowane prace nad nową bronią, ale Raport z Oslo nie jest potraktowany poważnie i wkrótce wszyscy muszą zapłacić za ten brak wiary wysoką cenę. Korsarskie działania III Rzeszy na Atlantyku spotykają się z ripostą Brytyjczyków i dokonany przez nich z powodzeniem abordaż na niemiecki okręt pełen więźniów znany pod nazwą Incydentu Altmark stawia kropkę nad „i” nad decyzją Hitlera ataku na Norwegię, gdzie piękna kobieta-szpieg uwodzi z powodzeniem brytyjskiego generała.

Wydany nakładem Wydawnictwa Psychoskok z Konina literacki debiut Zofii i Jana Puszkarow jest drugą częścią trzytomowej powieści, której akcja rozgrywa się w czasie II Wojny Światowej. Wartka akcja przenosi czytelnika do dobrze znanych z kart historii miejsc, oraz do tych mniej znanych, które często odgrywały istotną rolę w wydarzeniach, które wywarły wpływ na wszystkich żyjących wtedy ludzi. Osoby, którzy lubią lekturę sensacyjną nieco w stylu retro, na pewno się nie zawiodą.