Życie i śmierć to dwie strony tej samej monety. Jednak spędzamy większość czasu na radzeniu sobie z życiem i odrzucaniu lub w jakiś sposób zaprzeczaniu naturalnemu aspektowi śmierci, być może dlatego, że możemy postrzegać ją jako ostateczny koniec. Śmierć jest często związana z bólem, cierpieniem, stratą i niepewnością. Starożytne cywilizacje, miały inne podejście i były w stanie zaakceptować śmierć w sposób naturalny. Ponieważ śmierć niesie w sobie tajemniczy element i jest nieprzewidywalnym wydarzeniem, jest to trudne, ale może nie niemożliwe do zrozumienia.

Samsara oraz Nirwana to pojęcia pochodzące z buddyzmu, czyli religii, lub też nauki o naturze umysłu, która narodziła się ponad dwa i pół tysiąca lat temu w północnych Indiach. Pochodzi ona od Buddy Siakjamuniego, mędrca, którego nauki stały się podstawą buddyzmu. Jest to religia pełna tradycji, nauk i szkół, a także wyjątkowo ciekawych zagadnień. Wiele osób z pewnością zna, a przynajmniej kojarzy, słowo karma, nirwana. Tym razem dołożone zostało jeszcze pojęcie „samsara”.

Śmierć jest faktem, z którym wszyscy będziemy musieli się kiedyś zmierzyć. Tak więc odkrycie prawdziwego sensu życia i śmierci jest poszukiwaniem, które można filozoficznie zbadać, zanurzając się w oceanie cierpienia, który buddyści nazywają „Samsarą”. Jesteśmy uwięzieni w cyklu narodzin i śmierci, a dana nam ścieżka polega na urzeczywistnieniu natury naszego umysłu. Tybetańczycy sugerują trzy elementy urzeczywistniania natury naszego umysłu – lub też nazywane trzema „autentykami” – Mistrz, oddany uczeń i nauki należące do linii przekazu. Ponieważ według buddyzmu to umysł doświadcza życia i śmierci, szczęścia i bólu, ciepła i zimna i tak dalej; to umysł tworzy i ujawnia całą różnorodność doświadczeń. Jeśli więc rozumie się naturę tego, można również zrozumieć naturę rzeczy i istnienia.

Książki z tagiem REFLEKSJA NAD ŻYCIEM – https://www.psychoskok.pl/tag-produktu/refleksja-nad-zyciem/ zobacz co warto przeczytać

Co ciekawe, Tybetańczycy używają słowa „lu” w odniesieniu do ciała i oznacza „coś, co zostawiasz”. Zadawanie sobie pytania „A gdybym miał dzisiaj umrzeć?” jest zaproszeniem do spojrzenia w głąb siebie i medytacji nad jakością życia, jaką obecnie decydujemy się żyć, jednocześnie akceptując rzeczywistość, w której jesteśmy przemijającymi istotami. Osiągnięcie takiego podejścia pochodzi z ćwiczeń medytacji lub refleksji, które stają się narzędziem do odkrywania, kim naprawdę jesteśmy i pomagają nam przezwyciężyć nieznajomość naszej prawdziwej natury.

Poznaj kilka książek, które traktują o refleksji nad życiem i rozmyślaniem na temat śmierci i przemijania. Książki o śmierci, umieraniu i żalu mogą nam pomóc radzić sobie z żałobą na wielu etapach życia. Czasami najlepszym sposobem na poradzenie sobie ze śmiercią i stratą jest płacz. Doświadczanie śmierci i żalu oczami fikcyjnej postaci może pomóc ci zrozumieć własne, prawdziwe emocje. Uczenie się o śmierci poprzez literaturę faktu i relacje oparte na faktach może nam pomóc w radzeniu sobie z rzeczywistością śmiertelności.

13-go w piątek – ananirwana

Rodzinna tragedia uzmysławia nam, że życie jest kruche i ulotne. Źle podjęta decyzja i każda chwila może być ostatnią. Już od początku książki przepełniają nami emocje smutku, przygnębienia, refleksji nad przemijaniem i kruchością życia. Pozycja natchniona jest religijnie i w pewnych sytuacjach może posłużyć do umocnienia wiary. U osób mniej lub w ogóle niewierzących może rodzić różne wątpliwości, co do wiarygodności zdarzeń. Te dylematy pozostawiamy czytelnikom do własnej oceny, wydają się dość realne dlatego, że takich świadectw jest więcej i coś w tym musi być prawdziwego. Większość czytelników odnajdzie w tej pozycji zdarzenia, które skłonią go do refleksji nad własnym życiem w sferze duchowej lub moralnej.

Książka w ofercie sprzedaży – https://www.psychoskok.pl/produkt/13-go-w-piatek-druk/

Nie wszystkie książki o śmierci muszą być smutne. Wiele książek o umieraniu i żałobie po tych, którzy odeszli, podnosi na duchu i daje nadzieję. Książki o śmierci i umieraniu mogą być doskonałymi zasobami, gdy nie radzisz sobie ze smutkiem. Pamiętaj jednak, że każdy inaczej doświadcza straty. Kiedy czytasz o śmierci i umieraniu, warto zwrócić uwagę na to, jak twoje uczucia różnią się od opinii autora lub emocji wyrażanych przez bohaterów książki. 

Blizny – Krzysztof Piotr Łabenda

Lektura tej książki skłoni Was do wielu przemyśleń, refleksji i chwil pełnych zadumy. Poruszy Wasze serca. W czasach pełnym zabiegania wymuszonych przez narzucone nam tempo życia codziennego lektura tej książki pozwoli zatrzymać się i pomyśleć o tym, co nieuniknione, a o czym zazwyczaj nie chcemy myśleć śmierci, przemijaniu, cierpieniu po stracie. Autor oddał w nasze ręce bardzo trudną i życiową historię, przedstawiając wnikliwy obraz ludzkiej psychiki po tak traumatycznym przeżyciu. Łabenda nie pokazuje płytkich relacji, nie nakłada masek swoim bohaterom, ale przy całej zwykłości zyskuje autentyczność, co jeszcze bardziej nawiązuje nić porozumienia z czytelnikiem. W tej prostocie jest po prostu coś sugestywnego i intrygującego.

Książka w ofercie sprzedaży – https://www.psychoskok.pl/produkt/blizny/

Wiele osób wierzy w życie po śmierci z powodu nauk religijnych lub osobistych doświadczeń. Inni są bardziej sceptyczni co do idei, że świadomość trwa po śmierci. Bez względu na to, do której kategorii należysz, czytanie o życiu po śmierci może dostarczyć cennych informacji na temat śmierci.

Wywiad ze śmiercią – Michał Wancerz

Wydawałoby się, że za życia nie sposób się tego dowiedzieć, jednak są ludzie, którzy wybudzili się ze stanu śmierci klinicznej. Takim przykładem może być chociażby główny bohaterem książki Michała Wancerza. Człowiek, który przeżył śmierć kliniczną, a swoimi przeżyciami postanowił podzielić się z czytelnikami na zasadzie wywiadu udzielonego autorowi.

Opowieść ta może wzbudzić wiele kontrowersji zarówno w środowiskach religijnych, jak i naukowych lub zostanie przez nie całkowicie zignorowana. Odbiór tej treści to indywidualna sprawa każdego czytelnika, ale też umiejętności perswazyjnych człowieka, który przeżył śmierć.

Książka w ofercie sprzedaży – https://www.psychoskok.pl/produkt/wywiad-ze-smiercia

Niezależnie od tego, czy wierzysz w życie po śmierci, przeżycia śmierć bliskiej osoby i temat życia pozagrobowego, powyższe książki są fascynujące i pomocne. Kiedy czytasz o życiu po śmierci, dowiadujesz się więcej o sobie i o tym, jak postrzegasz śmierć. 

Chociaż śmierć jest nieunikniona dla nas wszystkich, sposób, w jaki myślimy o śmierci, jest głęboko indywidualny i osobisty. Twoja wyjątkowa koncepcja życia pozagrobowego to tylko jedna z rzeczy, które sprawiają, że twoje doświadczenie śmierci jest wyjątkowe. 

Co najmniej jedna z powyższych książek może okazać się pomocna w procesie akceptacji śmierci lub w żałobie po stracie ukochanej osoby.