Bohaterką kolejnej już książki Stefanii Jagielnickiej-Kamienieckiej „Zdeptana róża” jest młoda kobieta, dziennikarka Bożena Kubicka, której przyszło żyć w czasach komunizmu. Od młodych lat Bożena chowana przez antykomunistycznie nastawionych rodziców, repatriantów ze wschodnich kresów, którym nie łatwo było żyć na Górnym Śląsku. Ustrój walcząc z kapitalizmem zmusił Ojca dziewczyny do zamknięcia dobrze prosperującego zakładu krawieckiego. O tym, że „prywatny zakład stanowił relikt kapitalizmu, który należało wytępić (..) by nie wzbogacił się kosztem klasy robotniczej.” możemy przeczytać w powieści. W trudnych więc czasach przyszło żyć młodej, wszechstronnie zainteresowanej i wrażliwej kobiecie.

Aby uśmierzyć ból jaki spowodowany tym co próbują wyegzekwować nauczyciele pod naciskiem indoktrynacji komunistycznej w szkole, dziewczyna ucieka w świat książek. ”Tęskniłam wprost nieprzytomnie za pięknem, którego nie znajdowałam wokół siebie. I straszliwie cierpiałam z tego powodu. (…) A w dodatku prześladowało mnie dręczące uczucie obrzydzenia i lęku wobec otaczającej mnie PRL-owskiej rzeczywistości.” – tak smutek kobiety opisuje autorka.

By być bliżej swoich ideałów i sztuki, którą tak bardzo kocha próbuje dostać się na studia do szkoły teatralnej. Jednak nie sprawdza się i musi wrócić do Bytomia, do miejsca którego nienawidzi. W końcu podejmuje studia w Filii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Katowicach i zostaje dziennikarką.  Praca w redakcji daje kobiecie możliwość obracania się w artystycznym środowisku. Teraz dopiero zaczyna odczuwać jarzmo prześladowania,  odczuwa nacisk by inwigilować w środowisko artystyczne. To budzi w kobiecie jeszcze większą odrazę.

Jak widać życie kobiety nie jest usłane różami, kilkakrotnie przeżywa zawody miłosne, wplątuje się w romans z żonatym lekarzem, który kończy się zajściem w ciążę. Postanawia usunąć. Coraz bardziej dręczy ją o to sumienie. Kiedy kolejny raz zachodzi w ciążę, postanawia urodzić, co nie znajduje zrozumienia w oczach znajomych i koleżeństwa z pracy. Szykanowana i upodlona na każdym kroku.

Nie ulega, chodź jest jej niewątpliwie ciężko. Największy dramat przechodzi, kiedy tragicznie umiera jej dziecko oraz ginie w wypadku jej najmłodszy brat. Jej życie traci sens, wszyscy na których jej zależało nie żyją. Czy zdecyduje się opuścić kraj? Zainteresowanych lekturą powieści Stefanii  Jagielnickiej-Kamienieckiej odsyłam do lektury książki. Ukazała się ona w formie ebooka oraz w tradycyjnej formie papierowej – selkar.pl  w wielu księgarniach internetowych.