Chcesz mieć mądre i grzeczne dziecko? Dbasz o bezpieczne życie swojego malucha? Uczysz potomka tolerancji i asertywności? Pragniesz, żeby małolat wyrósł na odpowiedzialnego, wrażliwego dorosłego? Na rodzicielskie rozterki zaleca się najlepsze książki dla naszych dzieci. Wystarczy wspólnie je czytać.

Dlaczego warto czytać dzieciom bajki https://www.psychoskok.pl/aktualnosci/dlaczego-warto-czytac-dzieciom-bajki/

Jak mądrze stwierdził Jostein Gaarder: „za każdym razem, gdy na świat przychodzi dziecko, świat jest tworzony od nowa”. Bycie rodzicem to wyjątkowa rola. W momencie, kiedy sprowadzamy na świat nowe życie, bierzemy za nie pełną odpowiedzialność. To od opiekunów zależy szczęście dorastającego człowieka. Musimy pamiętać, że wychowujemy następne pokolenie. Radosne, grzeczne, wrażliwe na potrzeby innych, pomysłowe oraz mądre dzieci to przyszłość świata. Czytajmy naszym dzieciom mądre bajki. Literackie opowieści mają kształtować u najmłodszych poczucie własnej wartości, siłę charakteru i uczyć tego, co w społecznym życiu najważniejsze.

Czytanie to jeden z najskuteczniejszych i najtańszych sposobów budowania zasobów wewnętrznych dziecka. Głośne czytanie dziecku rozwija język, pamięć, wyobraźnię, uczy myślenia i koncentracji. Przynosi ogromną wiedzę oraz rozbudza liczne zainteresowania. Buduje także silną więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem, wspiera jego rozwój psychiczny, wzmacnia samoocenę.

Instytut Psychologii, Dolnośląska Szkoła Wyższa

Najlepsze książki dla naszych dzieci wspierają proces edukacyjno-wychowawczy. Wspólne czytanie zapewnia obopólną radość i zacieśnia emocjonalną więź. Dobra książeczka dla najmłodszych zawsze buduje drogi pomiędzy pokoleniami. W momencie, kiedy razem z dzieckiem poznajemy bajkową historię, razem doświadczamy niezapomnianych przygód. Im bardziej nieprawdopodobna opowieść, tym więcej wypływa z niej informacji. Głośne czytanie ułatwia dziecku rozumienie siebie. Trzeba bowiem pamiętać, że malec, zaczynając szerzej postrzegać świat, porównuje swoje odczucia do tych, przeżywanych przez bohaterów literackich.

Czytaj mi tato, czytaj mi mamo… https://www.psychoskok.pl/aktualnosci/czytaj-mi-tato-czytaj-mi-mamo/

Dzieci, którym się czyta, zaczynają rozumieć siebie, własne zachowanie, pokonują lęki, strach, swoją niepewność, a także czasami samotność, która w okresie dziecięcym i młodzieńczym doskwiera wielu „małym dorosłym”.

Instytut Psychologii, Dolnośląska Szkoła Wyższa

Najlepsze książki dla naszych dzieci to propozycja lektur skierowana przede wszystkim do rodziców i opiekunów. Poniżej zaprezentowano pięknie ilustrowane bajki dla najmłodszych oraz ciekawe książki dla starszych pociech. Naukowcy dowiedli, że najmłodszym trzeba czytać od pierwszych dni życia. To dlatego wychowawcy muszą pamiętać, że zapewnią dziecku szczęśliwe, pełne wartościowych doznań chwile, jeżeli będą łącznikami pomiędzy książką a dzieckiem. Pora więc poznać najlepsze, polecane dzieciom książki. Warto przy tym zapamiętać zalecenie psychologa

Bajkoterapia – książki dla dzieci, czytanie z dzieckiem https://www.psychoskok.pl/aktualnosci/bajkoterapia-ksiazki-dla-dzieci-czytanie-z-dzieckiem/

Literatura dla najmłodszych powinna bawić i uczyć. Dominika Tomaszek-Semik proponuje dzieciom „Wesołe rymowanki na wieczory i poranki”. Jest to zbiór pouczających wierszyków, które z czasem mogą stać się pierwszą samodzielną czytanką. Sympatyczni bohaterowie tych wierszyków przeżywają najróżniejsze przygody. Towarzyszące im dzieci zdobędą cenne informacje, które przydadzą im się w życiu codziennym. Trzeba powiedzieć dzieciom, że do czytania zachęcają sami bohaterowie:  „Cześć jestem Zuzia, a to mój przyjaciel Franek. Chcielibyśmy zaprosić was w ciekawą podróż w głąb świata przyrody i zwierząt „.

Czytajmy dziecku na głos już od urodzenia, stymuluje to rozwój jego mózgu i tworzy skojarzenie, że czytanie to przyjemność.

Najpiękniejsza książka dla małych dzieci to „Przygody klauna Alka. Klaun Alek i ciasteczkowa przygoda„. Ta pięknie ilustrowana historia dowodzi, że nie ma nic ważniejszego niż przyjaźń i współpraca. Autorka, Agata Ryszka zadbała, aby ta pozycja była dla dzieci łatwa do zrozumienia i przyjemna w odbiorze. Przygód nie będzie brakować, ponieważ klaunowi Alkowi uda się otworzyć Tęczową Budkę ze słodkościami. Niestety, nie wszystko będzie szło zgodnie z planem. Przysmaki oferowane przez cukiernię, szybko zostaną docenione przez klientów. Zamówień będzie tak dużo, że mikser i piec stracą siły. Wtedy Alek będzie musiał przemyśleć swoje postępowanie. W końcu z każdej, nawet przykrej sytuacji, można wyciągnąć mądre wnioski. Tę bajkę polubią wszystkie dzieci, bo przecież pod koniec opowieści sprzedawcą będzie sympatyczny Pies.Książeczki potrafią rozbudzić w dzieciach ciekawość światem. Najlepszą książkę edukacyjną dla naszych dzieci przygotował Marek Kaleński-Jaśkiewicz. „Przygody minoga” sprawią, że maluchy razem z niebywale odważną rybką wyruszą pod wodę. Poznamy niezwykłą historię malutkiego minoga, który na skrzydłach Dzikiej Kaczki dotarł w nowe miejsce. Początkowe obawy oraz niepewność szybko ustąpiły miejsca akceptacji. Wówczas okazało się, że z innymi mieszkańcami zbiornika wodnego można naprawdę się dogadać, a nawet dobrze bawić. Bajeczka ta ma na celu zwrócenie uwagi młodych odbiorców literatury na niezwykłość przyrody, która kryje niejedną tajemnice. Rozbudzona ciekawość, może zachęcać młodych odbiorców do sięgania po książki popularnonaukowe i przyrodnicze.

Książka w ofercie sprzedaży – https://tylkorelaks.pl/961-przygody-minoga.html

Książki zawsze powinny być obecne w życiu dziecka. Dorastanie to skomplikowany proces, pełen najróżniejszych emocji. Pisane przez doświadczonych opiekunów oraz pedagogów opowieści mogą wspomóc proces wychowawczy.

Jesień z książką dla dzieci https://www.psychoskok.pl/aktualnosci/jesien-z-ksiazka-dla-dzieci/

Jagna Kraszewska poleca dzieciom psycho-edukacyjną bajkę. „Trzy Klucze” to poruszająca opowieść, która uczy grzeczności i właściwego zachowania. Główna bohaterka to sympatyczna Tosia. Jej życie przebiegało całkiem zwyczajnie do czasu, aż latem zaczął padać śnieg. Nie minęła chwila, a doszło do większej tragedii, bo słońce zostało uwięzione. W trakcie lektury zrozumiemy, że za tą katastrofę odpowiedzialna jest dziewczynka. Tosia bywała bowiem bardzo niegrzeczna, za co spotyka ją kara. Jedynie Tosia może naprawić swoje błędy. Na szczęście pomoże jej w tym sympatyczny Kot oraz dobry zielony Duszek. Warto sprawdzić, jak skończy się ta bajka.

Książka w ofercie sprzedaży – https://tylkorelaks.pl/953-trzy-klucze.html

Dzieciom, które chodzą do szkoły, lub niebawem odwiedzą ją po raz pierwszy przyda się wsparcie mądrej książki. Łukasz Zygmunt Knyziak przygotował dla młodych uczniów bajkę, która uczy asertywności. Sztukę mądrego mówienia „NIE” będzie omawiał „Anioł Michał„. Główny bohater tej historyjki to Staś Konieczny. Pierwsze dni w szkolnych murach będą dla niego pełne wyzwań. Kiedy jest się w dużej grupie osób, często dochodzi do nieporozumień i konfliktów. Na szczęście anioł stróż pomorze Stasiowi właściwie reagować na wszelkie trudności. Dzięki temu ostatecznie bohater będzie wiedział, że asertywność oznacza szacunek dla potrzeb innych ludzi oraz dla siebie samego.

Książka w ofercie sprzedaży – https://virtualo.pl/ebook/aniol-michal-i315939

Powyżej wskazano godne polecenia lektury dla młodych odbiorców literatury. Omówione tytuły to najlepsze książki dla naszych dzieci. Miłość i dbałość o potomka na pewno zachęci rodziców i opiekunów do sięgnięcia po opowiadania psychoedukacyjne i bajki terapeutyczne.

BAJKI DLA DZIECI https://www.psychoskok.pl/kategoria-produktu/bajki/