Jakie są szanse, że jakakolwiek książka, którą napiszesz, sprawi, że staniesz się autorem bestsellerów na świecie? Sprzedaż większości pisanych dzisiaj książek jest żałośnie niska. Przeciętna amerykańska książka w kategorii Literatura Faktu sprzedaje się obecnie mniej niż 250 egzemplarzy rocznie i mniej niż 2000 egzemplarzy w ciągu życia przeciętnego czytelnika. I bardzo niewiele tytułów sprzedaje się świetnie.

Tylko 62 z 1000 książek biznesowych wydanych w 2009 roku sprzedało się w ponad 5000 egzemplarzy, według analizy przeprowadzonej przez Codex Group.

New York Times, 31 marca 2010

A co z fikcją? Cóż, w USA sprzedaje się nieco więcej dzieł beletrystyki niż literatury faktu. Przy większej konkurencji można by słusznie oszacować, że przeciętna powieść sprzedałaby się w jeszcze mniejszej liczbie egzemplarzy niż przeciętna książka z kategorii literatura faktu. Nie popadajmy w wątpliwość i powiedzmy, że fikcja sprzedaje się dwa lub trzy razy tak samo jak literatura faktu. Spowodowałoby to, że przeciętna beletrystyka sprzedałaby się w kilkuset egzemplarzach.

William Shakespeare jest na szczycie listy najlepiej sprzedających się autorów, a na przestrzeni wieków sprzedano od dwóch do czterech miliardów egzemplarzy jego dzieł. To prawdopodobnie czyni tego pisarza najlepiej sprzedającym się autorem na świecie. Jednak brytyjska autorka kryminałów Agatha Christie jest w tej samej lidze, której również przypisuje się podobną liczbę sprzedanych książek.

Trzecia na liście jest brytyjska autorka romansów Barbara Cartland ze sprzedażą od 500 do miliarda, a za nią Danielle Steele, Harold Robbins, Georges Simenon, Sidney Sheldon, Enid Blyton, dr Seuss i wreszcie JK Rowling. Autor serii o Harrym Potterze sprzedał w porównaniu tylko marną liczbę, gdzieś pomiędzy 350 a 450 milionów.

Wszyscy autorzy na tej liście to Anglicy, Amerykanie lub Francuzi. Z pewnością są chińscy pisarze, którzy zakwalifikują się do pierwszej dziesiątki! Może też nie braknie Japończyków lub Rosjan. A które miejsce wśród najlepiej sprzedających się pisarzy zajmują polscy autorzy? Lubię i polecam polskich autorów – https://www.psychoskok.pl/aktualnosci/lubie-i-polecam-polskich-autorow/ Sprawdźmy, czy rodzimi pisarze cieszą się popularnością?