Odkryto sposób na stres. Wiadomo już, jak przeciwdziałać posępnym myślom. Sprawdzono, co pomaga, na nudę, chandrę oraz nadmierne napięcie nerwowe. Wystarczy sięgnąć po książki fantasy, które warto przeczytać. W przepełnionej magią przestrzeni zdarzyć może się wszystko, dlatego nikt nie poczuje się rozczarowany.

Otwórz zmysły na świat fantasy – poznaj książki godne uwagi http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/otworz-zmysly-swiat-fantasy/

Miliony osób narzeka na nadmiar codziennych obowiązków i problemów. Na chwilę przyjemnego odprężenia trudno odnaleźć czas. Gdy już nadarzy się moment sprzyjający relaksacji, często nie wiemy, jak szybko się odprężyć. Na wszystkie rozterki, zły nastrój, stres oraz smutek polecane są książki fantasy, kryje się w nich lecznicza magia. Ten dość młody gatunek literacki wykorzystuje opisy nadprzyrodzonych form. Tory wielowątkowej fabuły zawsze wyznacza motyw przewodni. Zdarzyć może się wszystko, bo czas, miejsce i bohaterów kreuje wyobraźnia autora. Fantasy wchodzi w zakres szerokiego nurtu nazywanego fantastyką. Tym samym w granice fantasy pisać można m.in.: low fantasy, dark fantasy, fantasy urban fantasy, space fantasy.

„Największą zaletą tego gatunku literackiego jest swoboda. Pisarze mogą  tworzyć swój własny świat, rządzące nim prawa, rasy, postacie, nurty społeczne i polityczne i wiele innych. To pozwala im stworzyć ciekawą powieść bez więzów świata realnego. (…)  Magia, która jest nieodłącznym aspektem gatunku fantasy, jest niczym przyprawa dodająca smaku powieści. Większość pisarze stara się jednak, by ta nierealna moc wydawała się, jak najbardziej realna w wykreowanym przez nich w świecie „

B. Krynicki, Czym jest fantasy?, literatura – kobierzyce.pl

Książki fantasy, które warto przeczytać to pasjonujące lektury. Dzięki nim z łatwością można oderwać się od rzeczywistości, by wyruszyć do pełnego niezwykłości świata. W ten sposób wszelkiego rodzaju napięcia nerwowe zostają stłumione. Stres zostaje zredukowany, a na jego miejscu pojawia się uczucie przyjemnego rozluźnienia. Kiedy dzięki literaturze rozbudzona zostanie wyobraźnia, prozdrowotny relaks staje się możliwy. Polski fantasta Stanisław Lem określał fantasy jako współczesną baśń. Oczywiście odnosił to przede wszystkim do utworów, które zawierają cechy klasycznych opowiastek z nutą niezwykłości i dzieł.

Top 5 – najlepsze książki fantasy, po które warto sięgnąć! http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/top-5-najlepsze-ksiazki-fantasy-ktore-warto-siegnac/

Pora poznać książki fantasy, które warto przeczytać. Spośród dziesiątek tytułów wybrano te, które spodobają się, dorosłym, ale również nastolatkom. Ponadczasowe motywy literackie sprawiły, że są to lektury, które na temat najważniejszych wartości w życiu człowieka opowiadają poprzez magię.

Córy – Natalia Sobieska

Do świata fantasy zapraszają „Córy„. To pełna tajemniczości historia dwóch kobiet oraz dwóch walczących ze sobą od lat rodów. Więzy krwi mają wielką moc, dlatego silnych wrażeń nie mogło zabraknąć. Przyjaźń, radość i zaufanie stanie naprzeciw nienawiści, pragnienia zemsty i siania terroru. Ponadczasowy motyw walki dobra ze złem stał się inspiracją tej historii. Ludzie żyjący w tym niesprzyjającym świecie, muszą pamiętać o obecności wampirów oraz gotowych im pomagać tajemniczych istot. Tutaj zdarzyć może się wszystko. Główna bohaterka to nastoletnia Nastii. Jak dotąd opanowana dziewczyna od niedawna miewa przedziwne cenne wyobrażenia. Czy można żyć czyimś życiem? Czy możliwe jest mistyczne połączenie z osobą o odmiennej naturze? Takie pytanie wielokrotnie będzie zadawać sobie Nastii, ponieważ budząc się z przedziwnego snu, często ma wrażenie, że nie była sobą, ale kimś innym. Najprawdopodobniej są to pierwsze symptomy wzmacniającej się jaźni dziewczyny. To wielki dar, ale korzystanie z niego wycieńcza umysł i ciało. Nastii chcąc bronić siebie i swoich bliskich będzie musiała zdecydować, czy warto podjąć ryzyko. W tym fantastycznym świecie ludzie są bardziej okrutni niż wampiry. Magia, nieprawdopodobne wydarzenia posłużyły do podkreślenia bezcennych wartości oraz prawdziwego oblicza zła.

Cienie i mroki – Oktawian Nadgórski

Książki fantasy, które warto przeczytać, powinny ekscytować, stawiając dobro i piękno naprzeciw zła i tego, co obrzydliwe. Takie właśnie są „Cienie i mroki„. Atutem tej pozycji pozostaje fakt, że jest to zbiór fantastycznych opowiadań. Zamiast jednej otrzymujemy, aż 4 budzące niepokój historie. Każda z nich prowadzi do fantastycznego, budzącego niepokój świata, w którym wszędzie czai się niebezpieczeństwo. Bohaterowie, którym przyszło żyć w tym przerażającym miejscu, musieli znieść wiele cierpień. Wola istnienia nigdy jednak nie pozwoliła im się poddać. Wszystkie historie opisane w tej pełnej mroku książce są inspirowane rzeczywistością. To niezwykłe jak za pomocą wyobrażeń i magi fantasy można podkreślić to, co najważniejsze. Akcja zaskakuje nieprzewidywalnymi zwrotami,  nie brakuje w niej bestii z bagien, znikających ludzi oraz ukrytego w labiryncie najczystszego, zabójczego zła. Trzeba również pamiętać o lustrze wciągającym do nieznanej przestrzeni. Wszystkie te pasjonujące wątki i tajemnice zgłębią sięgający po lekturę.Niepamięć – Gustaw Dziewięcki

Książka fantasy, którą warto przeczytać to niebezpieczna „Niepamięć„. Dualizm gatunkowy to największy atut tej pozycji. Opis metafizycznych, wyobrażonych sytuacji z łatwością można bowiem zestawić z tym, co bardzo rzeczywiste. Momentami ma się więc wrażenie, że z mrocznego fantasy przechodzi się na łamy wyjątkowej powieści obyczajowej. Motyw walki dobra ze złem napędza akcje tej powieści. Wszelkie okropieństwa w tym wyimaginowanym świecie wynikają z żądzy pieniędzy i pragnienia władzy. Takie namiętności, jak wiemy, zawsze prowadzą do tragedii. Ludzie długo będą musieli walczyć o swoją przyszłość. Łatwo im nie będzie, w tym świecie bóstwem przewodzącym innym może stać się każdy i wszystko. Dobrze, że w walkach brać będą udział istoty obdarzone nadprzyrodzonymi zdolnościami. Jedynie pamięć może zapewnić przetrwanie. Każde wspomnienie ma bezcenną wartość. Bez zapamiętanych chwil nikt nie wiedziałby bowiem kim i gdzie jest. Wiele zawiłych wątków sprawia, że tę książkę czyta się z zapartym tchem.

Aerte – Jarosław Kasperek

Fantastyka pozwala przeżywać niezapomniane, dowodzi tegoAerte”. Jest to nastoletni bohater, który zaprasza na podróż w czasie i przestrzeni. Podobne w prawdziwym życiu możliwe są jedynie w wyobraźni. Na szczęście Aerte jest studentem gajańskiej Akademii Kosmicznej. Szkoła ta mieści się w Gai, która dysponuje niebywale rozwiniętą technologią. To ona umożliwia ludziom poruszanie się w czasie. By wykorzystać ten potencjał technologiczny, akademia kosmiczna zastosowała go w szkolnictwie. Uczniowie odbywają czasoprzestrzenne eskapady, aby poznawać przeszłość swojej ojczyzny. W jednej z takich  udział weźmie: Aerte, Aena i Nella. Młodym ludziom dla bezpieczeństwa towarzyszyć będzie kapitan dysku hiperprzestrzennego, Uwe Ortis oraz jego zastępca. Aerte wraz z przyjaciółmi dowie się, że ich ojczysta Gaja dawniej  nazywała się ziemia. Możliwe, że byłaby to  najcenniejsza  wyprawa  w ich życiu, ale może okazać się, że przerwie ją katastrofa. Kapitan niespodziewanie otrzyma wytyczne nakazujące mu wypełnić dodatkowe zadanie. Wówczas pośpiech doprowadzi do powstania szeregu komplikacji. Młodzi ludzie będą więc musieli wykazać się inwencją i odwagą, by ocalić siebie i innych. Zakończenie tej historii naprawdę warto poznać, sięgając po lekturę.

Błękitny Krzyk – Thomas Blaidd

Nie można tutaj nie wymienić książki Thomasa Blaidda, „Błękitny Krzyk,, to pierwsza część trylogii fantasy. Lekka, przyjemna, ale i nie pozbawioną dramatycznych wydarzeń opowieść o mocy przyjaźni i miłości. To one dają nam siłę mogącą rozbić mur obojętności, ubezwłasnowolnienia i zła, który tworzą wokół nas ideologie będące równocześnie źródłem strachu, śmierci i bezwolnego podporządkowania się władzy. Keiko i Ayen, to dwoje młodych przyjaciół, którzy by ratować swe życie, stają do walki z pozbawionymi skrupułów strażnikami Energii. Podążając swoją drogą, odkrywają świat pełen zła i ludzkiego cierpienia ubrany, w piękne opakowanie idealnego społeczeństwa, ale równocześnie poznają potęgę przyjaźni i miłości jako mocy prawdziwej natury wszechrzeczy.

Fantastyka dla młodzieży, tym hasłem można opatrzyć powyżej zaprezentowane pozycje. Są to bowiem książki fantasy, które warto przeczytać. Mogą sięgać po nie nastoletni czytelnicy. Ponieważ są w nich śmiałe sceny przemocy, zalecana kategoria wiekowa to 12 plus. Fantasy i fantastyka dla dorosłych polecane są natomiast dojrzałym czytelnikom.