Cym jest gatunek?

W swojej najbardziej podstawowej definicji gatunek to sposób na grupowanie rzeczy o podobnych elementach. Gatunek książki to sposób, w jaki jest ona identyfikowana lub klasyfikowana zarówno przez czytelników, jak i księgarnie lub sklepy internetowe, które zamierzają ją sprzedawać.

Najpopularniejsze gatunki literackie https://www.psychoskok.pl/aktualnosci/najpopularniejsze-gatunki-literackie/ poznaj je wszystkie

Gatunek książki ma duży wpływ na jej odbiorców i możliwość wyszukiwania, ponieważ ludzie wybierają książki na podstawie tych, które już im się podobają. Gatunki to świetny sposób, aby pomóc czytelnikom znaleźć odpowiednią książkę i wiedzieć, czego się spodziewać po jej przeczytaniu.

Czy gatunek jest ważny?

Kiedy książka zostaje opublikowana, od samego początku zostanie jej przypisany gatunek. Wydawcy, agenci i księgarze używają gatunków na różne sposoby, ale wszyscy z nich korzystają.

Gatunek książki określi takie aspekty, jak miejsce sprzedaży książki i sposoby jej marketingu. Może również dyktować pewne zasady lub standardy dotyczące jej długości, punktu widzenia, używanego języka (szczególnie na rynku młodych dorosłych), a nawet rodzaju znaków.

Gdy wejdziesz do księgarni, zauważysz liczne alejki z książkami skategoryzowanymi i rozłożonymi na półki w zależności od gatunku. Ma to na celu ułatwienie czytelnikom znalezienia tego, czego szukają, oraz ułatwienie przeglądania i znajdowania książek, których w inny sposób mogliby nie znaleźć.

Zwykle istnieje kategoria FIKCJA, która obejmuje gatunki takie jak Romans, Powieść Kryminalna, Sci-Fi/Fantasy i Thriller. Kategoria LITERATURA FAKTU  będzie zawierać biografie, wspomnienia, gotowanie, podróże, historię, poradniki, religię i inne.

Chociaż dopasowanie książki do jednej kategorii może być trudne i możesz opierać się kategoryzacji, konieczne jest, aby książka miała główny gatunek, który można łatwo odszukać. Księgarnie nie będą odkładać książki na półki z wieloma gatunkami. Chociaż wybrany gatunek może nie obejmować w pełni tego, o czym jest książka, powinien dać czytelnikom zarys, czego się spodziewać, gdy podniosą książkę z półki. Należy również zauważyć, że księgarnie internetowe, takie jak Amazon, umożliwiają wybór wielu gatunków i podgatunków do książki, co może poprawić jej ranking .

Wybór odpowiedniego gatunku

Chociaż gatunek wydaje się drobnym szczegółem, określi on nie tylko miejsce książki w sklepie lub sklepie internetowym, ale także to, czy można ją powszechnie sprzedać. Dlatego ważne jest, aby od samego początku — zanim autor zacznie pisać — zdecydował, jaki ma być gatunek.

Spójrz na poniższą listę gatunków, aby dowiedzieć się, które z nich są najbardziej popularne.

Gatunki fikcyjne

Beletrystyka głównego nurtu — fikcja głównego nurtu to uogólniony gatunek obejmujący wiele różnych rodzajów beletrystyki. Obejmuje autorów, którzy są rozpoznawalni lub książki, które są atrakcyjne dla szerokiego grona odbiorców.

Literatura kobieca — każda fikcja skierowana do kobiet. Zwykle zawierają silną bohaterkę.

Urban fiction — opowiada historię życia w śródmieściu, zazwyczaj z surowym, ciemnym tonem, rzucając światło na surowe realia życia w mieście, w tym trudne tematy, takie jak zażywanie narkotyków, gangi, seks, bieda i przemoc.

Poezja – Tekst, który wykorzystuje rytm i rym, aby wywołać emocje i znaczenie. Obejmuje podgatunki, takie jak narracja, dramat, epopeja, liryka i poezja.

Science fiction – Spójność gatunku nie jest oparta na fabule, ale zawiera dowolną historię, która bada wpływ nauki i technologii na cywilizację. Często mają miejsce w przyszłości.

Fantasy – gatunek parasolowy dla książek, których akcja toczy się w alternatywnych rzeczywistościach, zawiera nierealistyczne miejsca i ma zawiłe i zawiłe fabuły.

Fikcja historyczna – Gatunek bierze fikcyjną historię i umieszcza ją w prawdziwej historycznej scenerii. procent mieszania prawdziwej historii i fikcyjnego wynalazku może się różnić.

Western  – zazwyczaj identyfikowana przez oprawę książki, na przykład na Starym Zachodzie. Często zawierają wojnę, misje i romanse.

Przygodowe — historie w szybkim tempie, które obejmują szereg działań poza zwykłymi wydarzeniami dla głównego bohatera.

Kryminał  – koncentruje się na rozwiązaniu przestępstwa i czasie poprzedzającym krytyczne wydarzenie, powodując niepokój, że sprawy nie rozwiążą się na czas, a zły plan złoczyńcy zadziała.

Sensacja  – podobnie jak kryminał, ale skupia się na wydarzeniach po popełnieniu przestępstwa, takich jak ustalenie, kto to zrobił.

Thriller – Historie podobne do tajemnic, ale o ogromnej stawce, takie jak koniec ludzkości. Często są pełne obaw, przerażenia i przemocy. Podgatunki obejmują thrillery psychologiczne, thrillery kryminalne i thrillery prawne.

Horror – powieści thrillerowe z elementami seryjnych morderców i wyraźnymi scenami morderstw. Zwykle są bardzo trzymające w napięciu i zawierają krwawą lub graficzną przemoc.

Romans – Główny wątek fabularny polega na zakochiwaniu się dwóch osób i budowaniu (lub walce o zbudowanie) trwałego związku.

Erotyka – Każdy gatunek może stać się gatunkiem erotycznym, o ile kładzie nacisk na wyraźne sceny erotyczne. Podgatunki obejmują erotykę kobiecą, fantazję erotyczną, wspomnienia erotyczne i romans erotyczny.

Młody dorosły/nastolatek – dowolna historia fabularna skierowana do nastolatków lub młodych dorosłych. Zazwyczaj protagonista jest w tej samej grupie wiekowej, co docelowa publiczność.

Powieści graficzne – Komiks o objętości książki, kompletny i pojedynczy.

Gatunki literatury faktu

Pamiętnik – zbiór osobistych wspomnień związanych z określonymi momentami, tematami lub doświadczeniami z życia autora, opowiedziany z perspektywy autora.

Autobiografia – Autor opowiada o swoim życiu, skupiając się na faktach i całym okresie życia, a nie na poszczególnych, ważnych momentach.

Biografia — historia wydarzeń i okoliczności z życia danej osoby — zwykle osoby historycznej lub publicznej — napisana przez kogoś, kto nie jest podmiotem.

Religijne, inspirujące i duchowe — książki, które są związane z jedną konkretną religią lub inspirującym tematem z podstawowymi lekcjami religii lub etyką. Zawiera również książki, które zachęcają do duchowego wzrostu.