Egzamin ósmoklasisty jest testem sprawdzającym wiedzę uczniów, którzy kończą swoją edukację w szkole podstawowej, a rozpoczynają w nowym etapie edukacji, czyli szkole średniej. W tym roku, do takiego egzaminu przystępowały roczniki 2006 i 2007. W tym roku wyjątkowo z przyczyn pandemii uczniowie zmierzyli się z tym testem, dopiero miesiąc później niż zakładano, co teoretycznie oznaczało więcej czasu na naukę. Jednak zarówno sama edukacja zdalna, jak i zmiany w przeprowadzaniu egzaminu, utrudniły uczniom zadanie. Jak będzie wyglądał egzamin ósmoklasisty w obecnym roku szkolnym?

Sam egzamin trwał trzy dni i tu nic się nie zmieniło. Pierwszego dnia uczniowie mierzyli się z językiem polskim, drugiego z matematyką, natomiast dnia ostatniego z wybranym językiem obcym. Pandemia spowodowała jednak wiele obowiązkowych obostrzeń, które nie ominęły nawet egzaminu ósmoklasisty. Zmiany wymusiła też nauka zdalna. O rok przełożono zmianę, która wydłuża egzamin o jeden dodatkowy dzień (to wydarzy się w roku szkolnym 2021/2022), a uczniowie będą musieli też napisać test z wybranych przedmiotów takich jak:

  • biologia
  • chemia
  • fizyka
  • geografia
  • historia

Do tego obostrzenia wymusiły, że zarówno uczniowie, jak i nauczyciele oraz inni pracownicy musieli, stawić się w szkolę w maseczkach. Jednak uczniowie nie mieli obowiązku, używania ich podczas samego pisania swojego testu. Po zajęciu swojego miejsca uczniowie mogli odkryć nos i usta. Dodatkowo zmieniono też wcześniej samą podstawę programową, pozbywając się niektórych z wymogów co do wiedzy obowiązkowej na egzaminie. Wyłączono na ten egzamin także kilka wcześniej obowiązkowych lektur. Mimo tego wszystkiego sam egzamin odbył się praktycznie w ten sam sposób jak miał. Pandemia wymusiła zmianę niektórych kroków, ale nie przeszkodziła w jego napisaniu.

Jak będzie wyglądał egzamin w 2022 roku?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak ten egzamin będzie wyglądał w rozpoczętym roku szkolnym. Wraz z rozporządzeniem MEN, szkoła w roku 2021/2022 zaczęła się w pełni stacjonarnie. Mimo to nie minął jeszcze nawet pierwszy miesiąc, a kilka szkół przeszło już na naukę zdalną. Blisko nas jest także widmo czwartej fali koronawirusa.Minister edukacji wraz z prezydentem, zapewniali, że szkoła w tym roku będzie w pełni stacjonarna, aby wyrównać braki, jednak patrząc na przyrost zakażeń, oświadczyła, że przygotowują plany „w razie czego”. Możemy więc założyć, że po kilku miesiącach znowu wróci przez wielu znienawidzona nauka zdalna. Według szacunków może to być już w listopadzie.

Co za tym idzie, może to wymusić zmiany w egzaminie jak w tym roku. Egzamin prawdopodobnie zostanie przeprowadzonych już w nowej formule, tj. z przedmiotami dodatkowymi. Nie zmieni się jednak prawdopodobny wymóg maseczek, który obowiązuje nawet teraz podczas nauki stacjonarnej. Same wymogi także mogą zostać zmienione, podobnie jak z matur pozbyto się części ustnych. Podobnie okrojony został materiał na egzamin dojrzałości.

Taka sama sytuacja najprawdopodobniej spotka egzamin po podstawówce. Wykluczone raczej jest przeprowadzenie całego roku szkolnego w sposób stacjonarny, co oznacza, że z powodu edukacji zdalnej, ponownie będą wymagane takie zmiany.

Nie odkładaj wszystkiego na ostatnią chwilę

Mimo możliwych zmian egzamin oczywiście w takiej czy nie innej formie się odbędzie. Sprawdza on wiedze z całych ośmiu lat edukacji, a to oznacza, że warto się do takiego egzaminu dobrze przygotować.

Mimo obiegowych opinii nie jest to możliwe do zrobienia tydzień przed samym wydarzeniem. Teraz jest odpowiedni czas, aby zacząć przygotowania. Sukcesywna praca do kwietnia lub maja, i będzie się odpowiednio przygotowanym do egzaminu ósmoklasisty.

Taką naukę można zacząć oczywiście samemu w domu z podręcznikami czy internetem. Dla wielu taki model przygotowania może być skuteczny. Jednak zdecydowanie pomóc w nauce mogą specjalne kursy przygotowujące do egzaminu ósmoklasisty. Warto z nich skorzystać, szczególnie że większość ma dobry stosunek jakości do ceny. We Wrocławiu, polecane są kursy przygotowujące do egzaminu ósmoklasisty. Takie kursy pomogą utrwalić najważniejszą wiedzę, a także przygotować ucznia stricte do egzaminu. Więcej możesz przeczytać na stronie symposio.pl