Ucząc się języka niemieckiego zwykle poświęcamy najwięcej czasu zagadnieniom gramatycznym oraz nauce nowego słownictwa. W tradycyjnych modelach nauczania duży nacisk kładziony jest właśnie na poprawne zrozumienie struktur gramatycznych, tymczasem aby nabrać umiejętności porozumiewania się w języku niemieckim, konieczna jest znajomość jak największej ilości słówek.

Dlaczego gramatyka jest tylko dodatkiem?

Na lekcjach języka niemieckiego przez wiele czasu omawiana jest odmiana części mowy, rodzajniki czy szyk zdania. Są to podstawowe zagadnienia gramatyczne, które – wydawałoby się – każdy uczeń powinien wykuć na blachę. Tymczasem nawet zaawansowana znajomość gramatyki nie pomoże nam, jeśli nie znamy słówek. Rodowity Niemiec nie zrozumie nas, jeśli nie będziemy wiedzieli, co chcemy mu przekazać w jego języku, używając chociażby jednego słowa. Tak to właśnie wygląda w praktyce – sama znajomość gramatyki jest zwyczajnie niewystarczająca. Co jednak w sytuacji, w której zamierzamy uczyć się niemieckiego, a następnie zdobywać certyfikaty znajomości języka? Tu oczywiście znajomość gramatyki będzie potrzebna, jednak nic nie osiągniemy bez bogatego zasobu słownictwa. Pamiętajmy, że szlifować gramatykę można jedynie wtedy, gdy znamy dużą ilość słówek. Pozwala to budować zdania i wypowiedzi różnego typu.

Jak się uczyć słówek po niemiecku?

Nie ma jednej, skutecznej metody, która pozwoli nam poznać jak największą ilość słówek w jak najkrótszym czasie. Niektórzy uczniowie przygotowują fiszki, którymi oklejają cały dom, inni zaś do znudzenia powtarzają dane słówko, aż w końcu je zapamiętają. Tak naprawdę każdy musi znaleźć własny sposób na naukę słówek. O wiele istotniejsze jest to, skąd będziemy czerpać słówka wraz z ich poprawnym tłumaczeniem. We własnym zakresie możemy sięgać po słowniki, jednak najlepiej jest wybierać te w wersji internetowej. Dlaczego? Otóż podlegają one ciągłym aktualizacjom, które nie są możliwe w przypadku słownika papierowego. Co więcej, zakres słownictwa ciągle się rozszerza – przykładowo w starszych wersjach słowników nie znajdziemy słówek z zakresu informatyki czy w ogóle nowoczesnych technologii. Słówka muszą być poprawnie przetłumaczone, dlatego nie warto korzystać z niesprawdzonych źródeł, które naszej wiedzy mogą wyrządzić więcej szkód, niż pożytku. Chcąc zajrzeć do słowników branżowych warto jest skorzystać ze strony https://podstawyniemieckiego.pl/slowniki-branzowe-jezyk-niemiecki/ na której znajdziemy wiele ciekawych słówek, głównie dla osób rozpoczynających swoją przygodę z niemieckim, choć nie tylko. Słówka te przydadzą się zarówno w codziennej komunikacji po niemiecku, jak i podczas zdawania egzaminów w tym języku.

Dlaczego warto uczyć się niemieckiego online?

Nie tylko korzystanie ze słowników internetowych, ale i w ogóle nauka niemieckiego przez internet przynosi szereg korzyści. Wśród nich warto wymienić dostępność materiałów online, a także możliwość zajrzenia do nich wtedy, gdy mamy czas i chęci na poszerzanie swojej wiedzy. Uczeń, dzięki nauce w domowym zaciszu, może w lepszy sposób skupić się na nauce, przez co staje się ona bardziej efektywna. Nauka niemieckiego online to rozwiązanie nie tylko dla młodych osób, które są obyte z użyciem narzędzi informatycznych. Z takiej możliwości mogą również korzystać osoby starsze, które chciałyby poznać ten piękny język, jednak nie mają czasu na naukę na kursach lub też niemiecki potrzebny jest im jedynie podczas wakacyjnych wyjazdów. To kolejna zaleta nauki przez internet – nawet na kilka dni przed planowanym wyjazdem poza granice kraju możemy przysiąść do nauki i poznać przynajmniej podstawowe zwroty, które z pewnością będą nam pomocne w porozumiewaniu się z obcokrajowcami. Niemniej jednak nie warto zostawiać nauki na ostatnią chwilę – materiały dostępne są przez cały rok, dlatego dobrze z nich korzystać zawsze, gdy mamy na to czas. Dla osób, które cenią sobie tradycyjną metodę nauki, istnieje możliwość nauczania hybrydowego – stacjonarne zdobywanie wiedzy i poszerzenie jej w formie online.