Nauka w szkole, czytanie lektur szkolnych i poważnych życiorysów, to często nuda. Okazuje się jednak, że nawet najbardziej znani pisarze, których nie ma już między nami, mimo talentu, pracowitości i geniuszu, byli zwyczajnymi ludźmi, takimi jak wszyscy inni. Można się o tym przekonać, czytając anegdoty i ciekawostki z ich życia.

Anegdoty i ciekawostki

Lektura takich krótkich, żartobliwych tekstów, to nie tylko okazja do rozrywki i uśmiechu. To równocześnie okazja do łatwiejszego zapamiętania sylwetki, życiorysu i twórczości znanej osoby. Dzięki anegdotom i ciekawostkom takie osoby są nam bliższe.

Serwis Anegdoty.pl dostarcza wiele takich informacji, niezależnie od tego czy te znane osoby były królami, prezydentami, kompozytorami, wynalazcami czy pisarzami. Poniżej kilka ciekawostek o znanych pisarzach.

Sienkiewicz i Nałkowska – ciekawostki

Czy wiesz, że Henryk Sienkiewicz, autor m.in. „W pustyni i w puszczy” miał trzy żony i każda z nich miała na imię Maria? Były to kolejno: Maria Szetkiewicz, Maria Wołodkowicz, Maria Babska.Pisarka Zofia Nałkowska była za swobodą seksualną. Podobno miała ponad 50 kochanków, także w trakcie trwania jej związków małżeńskich.

Żeromski i Orzeszkowa – ciekawostki

Świadkiem na ślubie pisarza Stefana Żeromskiego z Oktawią z Rodkiewiczową był inny, dobrze nam znany pisarz, Bolesław Prus.

Eliza Orzeszkowa doznała wielkiego nieszczęścia. Jej drugi mąż Stanisław dostał atak serca i zmarł na jej imprezie urodzinowej.

Szekspir i Camus – ciekawostki

Francuski pisarz Albert Camus była najmłodszym noblistą z dziedziny literatury. Gdy otrzymał Nobla, miał 44 lata. Okazuje się, że jego matka… nie umiała pisać.

William Szekspir namiętnie palił fajkę. Gdy naukowcy zbadali znalezione w jego ogrodzie części fajek, w ośmiu z 24. elementów stwierdzili ślady… marihuany.