Nasze życie to tylko chwila. I musimy ją właściwie wykorzystać. Każde życie jest cudem i fantastycznym darem, od poczęcia po naturalną śmierć aż po wieczność.

Przyjrzyjmy się kilku wierszom o życiu, które otwierają nas na to, jak postrzegamy je i czy potrafimy się nim cieszyć. Słowa, które sprawiają, że czujemy się wysłuchani i zrozumiani, potwierdzają nasz ból i to, jak ciężkie może być życie. Poezja to bardzo dobrze charakteryzuje.

Czasami musimy się ponownie zebrać; przypomnieć sobie, w jaki sposób możemy przez nie przejść, jak zwyciężyliśmy i jak mimo wszystko życie daje nam nadzieję. Wiersze prezentowane w tomikach poezji takie jak te przedstawione poniżej służą jako przypomnienie, że nie jesteśmy sami i że wciąż jest piękno, które można mieć – nawet jeśli jest ono ukryte tylko w formie doskonałej poezji.

Niech ten zbiór wierszy o życiu pomoże nam poczuć się wysłuchanym, pocieszonym i dać głos temu, co teraz boli lub leczy.

Kolory świata” to zbiór poezji Małgorzaty Jankowskiej-Kobylinski. To poezja pełna emocji, ukazująca całą feerię barw życia. Nie wszystkie wiersze są radosne… Ale przecież życie to nie tylko dobre chwile. Czasem pojawia się smutek, żal, melancholia, zwątpienie, ale przeplatają się one z drobnymi sukcesami, radościami, miłością, przyjaźnią, a wszystko to okraszone pięknem przyrody. Czytelnik zagłębia się w lirycznym świecie, odnajdując chwilę na refleksje nad własnym życiem. Ciągle jesteśmy w biegu, gdzieś się spieszymy, dokądś zmierzamy, nie zawsze znajdując chwilę na zaparkowanie pod słońcem i przyjrzenie się pięknu otaczającego nas świata. A przecież wokół jest tyle piękna – gwiazdy, księżyc, fale, motyle, poranek, który zaprasza nas do wspaniałego dnia… I „Wszystko jest możliwe” – jak w tytule jednego z wierszy… Dlatego warto zatrzymać się na chwilę z książką w ręku i pozwolić kolorom świata przenikać do naszych serc i umysłów.

Józef Pless w swoich wierszach prezentuje niezwykłą wręcz różnorodność. Jego poezja jest jak życie, które ciągle zaskakuje i każdego dnia wygląda inaczej. Niektóre poruszane przez niego tematy są trudne i niezwykle wzruszające, ale również pozornie banalne sytuacje potrafi opisać w taki sposób, że nabierają magicznego charakteru, obrazowości, przyciągają i sprawiają, że człowiek się wręcz zapada w poezję i te miejsca, i te słowa, i te uczucia.

Każde z nich jest przemyślane, dobrane ze starannością. Nie znajdziemy tu wulgarnych słów czy bylejakości. Czytając je, płyniemy… po oceanie myśli. Wymagają skupienia, refleksji i zaangażowania czytelnika. Porusza w nich tematy znane i te mniej znane, wspomina… Niektóre z nich są przepełnione uczuciem, miłością, nostalgią.

Ludzkie życie składa się z ulotnych momentów. Niezliczone ilości ważnych kroków, mnóstwo błahych sytuacji oraz pokaźna zbieranina pełnych szczęścia, oraz cierpienia wydarzeń. W ten sposób powstaje niezwykła układanka zwana życiem.

Chwile” są opowieścią o przemijaniu. Przytaczane są z nich między innymi: urywki dialogów i myśli bohaterów. Warto poznać te poetyckie wypowiedzi. Dla wielu będą one pozytywnym zaskoczeniem. Wojciech Łęcki. W tym zbiorze poetyckim utrwalił „Chwile” podążył ścieżką obrazów oraz zgłębił meandry własnej natury. Dzięki temu powstał ten niecodzienny zbiór wierszy. Literacki narrator poprowadzi każdego przez poszczególne utwory, pozwalając dokładnie poznać ich sens.

Nocne lampki dawno wyznaczają
każda inny horyzont.
A wiosna nie wie, komu
zazielenić łąkę”.

„Chwile” – Wojciech Łęcki