Udowodniono, że czytanie może pomóc zredukować stres. Wielu z nas przyjmuje tę prostą czynność za pewnik, ponieważ tak wiele „wymaganych lektur” czytamy w naszym codziennym życiu – gazety, znaki drogowe, e-maile i rachunki. Ale jak często czytamy dla przyjemności?

Czytanie może być wspaniałą (i zdrową) ucieczką od stresu dnia codziennego. Po prostu otwierając książkę, pozwalasz się zaprosić do literackiego świata, który odciąga Cię od codziennych stresorów. Czytanie może nawet rozluźnić twoje ciało, obniżając tętno i łagodząc napięcie mięśni. Badanie przeprowadzone w 2009 roku na Uniwersytecie Sussex wykazało, że czytanie może zmniejszyć stres nawet o 68%. Działa lepiej i szybciej niż inne metody relaksacyjne, takie jak słuchanie muzyki czy wypicie filiżanki gorącej herbaty. Dzieje się tak, ponieważ nasz umysł zostaje zaproszony do literackiego świata, który jest wolny od stresorów, które nękają nas w codziennych czynnościach życia.

https://www.psychoskok.pl/aktualnosci/czytanie-zmniejsza-poziom-stresu/

Znajdź książkę lub czasopismo, które wzbudzi Twoje zainteresowanie — romantyczną książkę w miękkiej okładce, czasopismo ogrodnicze, a nawet książkę kucharską z przepisami dań kuchni meksykańskiej. Przeznacz 30 minut na czytanie każdego dnia w cichym miejscu, gdzie nikt Ci nie przeszkadza. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zacząć:  • Wybrana książka nie musi znajdować się na żadnej liście „bestsellerów”. Ważne jest, aby temat wzbudził Twoje zainteresowanie i zapewnił umysłowi przestrzeń do relaksu na co dzień.
  • Czytanie pomaga zmniejszyć stres tylko wtedy, gdy wybierzesz coś, co Ci się podoba, co Cię nie denerwuje. Czytanie wiadomości czy czegoś z literatury faktu może nie być najlepszym wyborem, jeśli sprawia, że ​​czujesz się zły lub bezradny.
  • Wybierz powieść, w której możesz uciec do innego świata. Lub poczytaj o zajęciach, które lubisz – hobby, podróżach, gotowaniu.
  • Zwróć uwagę, jak się czujesz po przerwie na czytanie. Czy udało Ci się pozbyć niektórych stresorów? Jeśli nadal czujesz się przytłoczony, skorzystaj z naszej oceny stresu, aby zbadać źródło swoich lęków i zadbać o swoje samopoczucie.

Wybierz hotel na swój relaks – jaki-hotel.pl/

Szukasz ciekawych, dobrych książek, a może szukasz dobrych e-booków, a może wolisz audiobooki? Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.