Czytanie to przyjemna i prozdrowotna aktywność. Czytaj codziennie, żeby wzmocnić pracę mózgu. Relaks przy książce poszerza horyzonty, wzbogaca osobowość, ćwiczy koncentrację i spowalnia starzenie się umysłu. Zaczytaj się. Literatura obyczajowa, opisuje sytuacje z prawdziwego życia.

Wiele lat temu, naukowcy dowiedli mnóstwo walorów czytelnictwa. Przeprowadzono dziesiątki badań wykorzystujących nawet skaner rezonansu magnetycznego, chcąc zobaczyć jak pracuje czytający umysł. Okazało się, że ludzki mózg lubi czytać. Analizowanie zapisywanych fraz, (czyli po prostu czytanie) to swego rodzaju intelektualna gimnastyka. Podobno w trakcie poznawania intrygującej powieści, serce zaczyna żywiej pracować. Lekarze, psycholodzy, naukowcy oraz badacze, apelują, żeby codziennie, choć 20 minut czytać. Zaczytaj się. Literatura obyczajowa zdoła zaspokoić wszystkie Twoje potrzeby.

Powieść obyczajowa traktuje o codziennym życiu. Czytelnik z łatwością może się odnaleźć w zabawnych perypetiach bohaterów, rozumie ich dylematy oraz z uwagą śledzi wielowątkowe historie, które potrafią niesamowicie wciągnąć.

skupksiazek.pl

Akcje promujące czytelnictwo podają, dlaczego warto czytać książki. Każda przeczytana powieść obyczajowa uczyni Cię mądrzejszym, bardziej wrażliwym i twórczym. Badania rynku książki cyklicznie wskazują, które gatunki literackie są najbardziej lubiane. Zainteresowania odbiorców wielokrotnie ulegają modowym zmianom. Romanse i kryminały zawsze uzyskują wysokie noty. Reportaże, powieści historyczne oraz fantastyka, kryją się natomiast w tle za najpopularniejszymi tytułami. Warto wskazać gatunek nietracący na znaczeniu. Powieści obyczajowe, a także społeczno – obyczajowe, opisują historie z życia wzięte, czyli „Ludzkie puzzle”.

Powieści obyczajowe zaczęły dominować w drugiej połowie XIX wieku. Warto podkreślić, że ten literacki gatunek od początku przypadł do gustu odbiorcom. Z czasem nabierał coraz większego rozgłosu. Umocnienie się pozycji powieści obyczajowych, a także społeczno – obyczajowych uznaje się za jeden z najważniejszych kroków na drodze ewolucji gatunków powieści.

Czytając książki obyczajowe, o tematyce społecznej czy psychologicznej, kształtujemy nasz charakter niezależnie od wieku. Oceniając pozytywne i negatywne zachowania oraz postępowania moralne, konfrontujemy działania bohaterów z naszym własnym sumieniem.

zsl-13.pl

Zaczytaj się. Literatura obyczajowa, opisuje sytuacje z prawdziwego życia. Prawdziwe wydarzenia oraz inspirowane rzeczywistymi zdarzeniami historie poruszają i na długo pozostają w pamięci. Czytanie powieści obyczajowych uwrażliwia, pobudza wyobraźnię oraz pozwala utożsamić się z zaprezentowanymi bohaterami. Niektóre z opisanych, literackich postaci istnieją w rzeczywistości. Literatura obyczajowa niejednokrotnie pozwala autorom, ujawnić swoje doświadczenia. Oczywiście trzeba pamiętać, że powieści obyczajowe w celu uwidocznienia niektórych ludzkich losów, często posługują się literacką fikcją. Które z powieści obyczajowych w pierwszej kolejności warto przeczytać?

Wszyscy jesteśmy częścią wszechświata. Twoje oraz innych ma znaczenie. Maksymilian Bron uwidocznił „Ludzkie puzzle”. Ta powieść obyczajowa poszerza świadomość. Odbiorcy zostaną zachęceni do rozważań na temat codzienności. Marzymy o niezaspokojonych pragnieniach, ale musimy spoglądać w przeszłość. To gdzie obecnie się znajdujemy, zależy od naszych przodków. Czas potrafi wiele namieszać. Pomimo dramatów, należy trwać i spokojnie podążać do przodu. Bohaterowie przedstawieni w powieści są ludźmi poszukującymi szczęścia i miłości. Los bywa jednak okrutny, dlatego ukazane osoby doświadczają szaleństwa, a nawet dopuszczają się zbrodni. Autor opowiedział, jaką wartość ma jego powieść obyczajowa.

Ludzkie puzzle opowiadają historię człowieka, ludzi, którzy szukając miłości w kolejnych życiach, wciąż ją tracą. Motyw zbrodni, szaleństwa czy bólu nóg będzie powtarzał się w życiu bohatera, póki nie zrozumie on, że nie odrodzi się już w tej odwrotności Raju, czyli Ziemi, póki nie będzie bezinteresownie dobry. Porzuci nienawiść, egoizm… Opowieść tą trzeba czytać dokładnie, aby zrozumieć. Dla mnie to też egzystencjalny portret egoisty, który próbuje zrozumieć życie.

Maksymilian Bron

Powieści obyczajowe, zwracają uwagę na najważniejsze kwestie. Anna Tomczak zdradziła, jakie informacje zawiera „Pusta kartka”. Okazało się, że na jednej stronie znalazła się historia dziewczyny trenującej kick – boxing, Ali. Konieczność podporządkowania życia regułom sportowym, zmienia wewnętrzne poczucia oraz system wartości. Główna bohaterka bardzo długo starała się zachowywać spokój ducha oraz wspierać swoją siostrę. Niestety dziewczyna trenująca kick – boxing poznaje związaną ze światem przestępczym Roly. Wydarzy się wiele niespodziewanych sytuacji, pojawią się kolejne tajemnice. Zdrowy, sportowy świat otrze się o toksyczną przestrzeń układów i dewiacyjnych relacji. Anna Tomczak naprawdę świetnie opisała siłę, jaką kryje kick – boxing. Ta powieść obyczajowa trzyma w napięciu do ostatniej strony.

Trening jest psychologicznym i fizjologicznym formowaniem jednostki przygotowującej się do intensywnej nerwowej i fizycznej reakcji. To wymaga dyscypliny umysłu i siły oraz wytrzymałości ciała. Oznacza to umiejętność. To jest to wszystko, co współdziała w harmonii

Bruce Lee

Powieść obyczajowa, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami nosi tytuł „Przeklinam to miasto, tom I”. Ewa Lenarczyk poprzez fikcję literacką opisała poruszającą, miłosną opowieść. Tom I przybliża prawdę o wielkiej miłości polskiej patrycjuszki Korduli, córki elbląskiego mincerza, która obdarzyła uczuciem szwedzkiego żołnierza. Kiedy nawiązała się ta relacja, trwał czas wojny ze szwedami. Zakochani musieli walczyć z przeciwnikami, chcącymi zniszczyć wszystko. Posępny czas nie zdoła oddalić od siebie kochanków. Akcja tej historyczno – obyczajowej powieści szokuje rzeczywistymi opisami.

Prawdą może być początek powieści i zakończenie. Prawdą są wydarzenia historyczne w Polsce, Maroko i na świecie, w jakie trafiają bohaterowie. Reszta jest fikcją literacką, moją fantazją. Pewnikiem było, że miłość Polki i Szweda w czasie wojny między tymi krajami musiała ich wygnać w świat, bo zawsze któreś byłoby wrogiem w kraju kochanej osoby. Dlatego też wygnałam moich bohaterów w świat, ale i przywróciłam na ojczyzny łono.

Ewa Lenarczyk

Polecana wszystkim autorka powieści obyczajowych, zawsze dotrzymuje słowa, zapowiadając kolejne swoje książki. „Przeklinam to miasto, tom II” trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Ewa Lenarczyk pragnie, żeby ta powieść historyczno – obyczajowa pozostała wielu ludziom w pamięci. Wyobraźnię rozbudza fakt, że adnotacje o tym uczuciu pomiędzy patrycjuszką a szwedzkim żołnierzem istniały naprawdę. Odbiorcom pozostaje zastanowić się nad ówczesnymi realiami. Autorka przyznała, że tom drugi dostarcza krytycznych emocji.

Trudniejszy na pewno był drugi tom, bo dużo złego się tam działo. Złego i bardziej drastycznego, ale miłość zwyciężyła, a przede wszystkim ściągnęłam Kordulę na ojczyzny łono.

Ewa Lenarczyk

Kazimierz Brandys powiedział: „Do dziś nie mogę zrozumieć ludzi, którzy nie lubią czytać książek”. Naukowcy, psycholodzy oraz lekarze apelują, żeby dla zdrowia mózgu czytać, chociaż dwadzieścia minut każdego dnia. Zaczytaj się. Powyżej zaprezentowane powieści obyczajowe są w stanie pozytywnie odmienić Twoje wnętrze. Oczywiście trzeba pamiętać, że rynek książki oferuje wiele ciekawych gatunków literackich. W wolnym czasie w celu poszerzania świadomości, czy zaspokojenia potrzeb można sięgać po powieści sensacyjne, kryminały, erotyki, fantastykę albo komedie.