Lektury, książki do czytania - co czytać.

Co czytać – ciekawe lektury w tym szkolene oraz książki do czytania.

Recenzje

Wrocławska madonna

 

Wrocławska Madonna” autorstwa Jolanty Marii Kalety to powieść sensacyjna z wątkiem miłosnym w tle. Prolog wprowadza czytelnika w tragiczne wydarzenia ostatnich dni walk o Festung Breslau i nie mniej dramatyczne pierwsze miesiące po kapitulacji miasta, widziane oczyma niemieckiego księdza, proboszcza parafii Świętego Bonifacego.  Otrzymał on do konserwacji pęknięty na dwoje cenny, renesansowy obraz „Madonna pod Palmami”.  Razem ze swoim uczniem, a jednocześnie początkującym, zdolnym malarzem, zabierają się do pracy, żałując bardzo decyzji władz niemieckiego Kościoła i Aliantów o pozostawieniu wspaniałego dzieła nowym, polskim władzom Kurii.

 

Właściwa akcja toczy się na przełomie 1970/71 roku. Główny bohater, wrocławski historyk sztuki, Marek Wolski, na prośbę swego przyjaciela, sekretarza Kurii Arcybiskupiej we Wrocławiu, wyrusza na poszukiwanie zaginionego obrazu. Tropy prowadzą do NRD, gdzie ścigają go enerdowskie tajne służby – Stasi. Mimo zagrożeń znajduje czas na romans z piękną dziewczyną. Trafia na ślad obrazu, który prowadzi do Wiednia. Tam wchodzi w drogę agentom służb specjalnych PRL-u. Choć działają oni na polecenie i za zgodą polskich władz, to jest to działanie poza prawem. Drogi Wolskiego i jednego z agentów przecinają się w galerii sztuki prowadzonej przez piękną malarkę, emigrantkę z Polski, z Wrocławia. Od tego momentu cała trójka musi zrewidować swoje decyzje i wcześniejsze plany. 

W powieści wydarzenia następują jedne po drugich, z prędkością ekspresową, Czytelnika zaskakują zwroty akcji. Autorka ograniczyła do minimum opisy, a te które są dają nam plastyczny i żywy obraz bohaterów, z krwi i kości. Mówią oni językiem swoich środowisk, ulegają ludzkim namiętnościom, stąd w powieści znajdziemy seks, morderstwa, włamania, więzienie i brutalne przesłuchania, a także prawdziwą miłość, czułość i poświęcenie. Zakończenie przynosi kolejną, trudną do przewidzenia przez Czytelnika, niespodziankę, zaprawioną odrobiną goryczy.

 

Specyficznego smaku tej powieści dodało samo życie. Gdy na jej stronicach główny bohater tropił zaginiony obraz, ten prawdziwy, który był pierwowzorem, „Madonna Pod Jodłami” niespodziewanie dla wszystkich, w lipcu b.r. odnalazł się i został zwrócony Polsce. Czytelnik może sam sprawdzić, czy Autorka posiadła dar przewidywania i odgadła powrót cennego obrazu do Polski czy nie?

http://www.gandalf.com.pl/b/wroclawska-madonna/ wydanie drukowane.Notice: Use of undefined constant comment - assumed 'comment' in /home/b3mk1z/domains/lektury24h.pl/public_html/wp-content/themes/rowling/comments.php on line 15
1
Notice: Use of undefined constant comment - assumed 'comment' in /home/b3mk1z/domains/lektury24h.pl/public_html/wp-content/themes/rowling/comments.php on line 16
Comment

  1. Ja mam problemy z nauizencem się głupiego wiersza na pamięć. Nie ma to jak nauka z matematyki. Tutaj to nie muszę nic robić, żeby wiedzieć.

Leave a Reply

Theme by Anders Norén