Działalność artystyczna człowieka przesycona jest emocjami. Twórca w swoim dziele zawsze pozostawia cząstkę siebie. W sztukach plastycznych drzemie wielka tajemnicza moc.

A co stanie się, gdy połączymy ją z siłą literatury?

„Sztuka nie odtwarza tego, co jest widoczne, ale czyni je widocznym”. – Javier Sierra

Muzyka, literatura oraz sztuki plastyczne to działy sztuk pięknych. Pozostają one istotną częścią ponadczasowego dorobku kulturowego. Bez względu na dziedzinę przyjmuje się, że sztuka może pełnić w życiu jednostki oraz społeczeństwa wiele ważnych funkcji. Pośród nich wymienia się między innymi: funkcję metafizyczną, estetyczną, emocjonalną, etyczną, poznawczą, czy terapeutyczną. Zadaniem odbiorców sztuki pozostaje umiejętne odczytanie przesłaniania i emocji zawartych przez twórcę w dziele. To w nim pozostawia on potomnym cząstkę siebie.

W sztukach plastycznych drzemie wielka tajemnicza moc

Wytwory artystyczne człowieka zawsze bowiem przesycone są emocjami. Sztuki plastyczne pozwalają kreować obrazy, które są w stanie budzić w oglądających szereg uczuć. To nieoceniona cecha tego rodzaju artystycznych tworów. To dlatego motywy malarskie tak często pojawiają się w literaturze. Spoglądając na obraz, warto być uważnym. Czasem nawet najdrobniejszy szczegół potrafi kryć sekret. Spostrzegą go nieliczni, a ci, którym się uda, w pełni docenią jego artyzm i przesłanie.

Przekonajmy się, jak wielka tajemnicza moc drzemie w sztukach plastycznych. Sprawdźmy również, co stanie się, gdy połączymy ją z siłą literatury? Z całą pewnością będzie magicznie. Tego rodzaju doznań długo nie da się zapomnieć.

Motywy malarskie w twórczości Tomasza kozłowskiego

Motywy malarskie wykorzystuje Tomasz Kozłowski. Książki autora ukazują niezwykłą, mogącą uleczyć ciało i duszę moc sztuk plastycznych. Nawet zapach olejnych obrazów potrafi zainspirować pisarza. Wierzy on bowiem, że malunki kryją w sobie nieprawdopodobną siłę:

„(…) może za lekarstwo uznać czar oddziaływania sztuki, w tym przypadku malarstwa na odbiorców. Zawsze uważałem, że w obrazach jest jakaś magia, tajemnica…”.

O drzemiącej w sztukach plastycznych tajemniczej mocy opowiada „Remedium”. Jest to historia z wyraźnie zarysowanym motywem malarskim. Przeplatające się ze sobą wątki obyczajowe, fantastyczne oraz historyczne sprawiają, że do ostatniej strony książkę tę czyta się z zapartym tchem. Fabuła umiejscowiona jest w czasach Młodej Polski. To wyjątkowy, naznaczony tajemniczością i melancholią okres. Tworzy w nim utalentowany modernistyczny malarz, Franciszek Okrumźa. Bohater jak wielu twórców realizujących swą pasję w tym wyjątkowym czasie, przelewa na płótno swoje marzenia i emocje. Dzięki temu w jego dorobku pojawi się wyjątkowe działo. Franciszek miewa bowiem nietypowe sny. Cyklicznie pojawia się w nich tajemnicza dziewczyna, którą młody malarz zechce uwiecznić na płótnie. Franciszek namaluje obraz posiadający niezwykłą, uzdrawiającą moc. Okaże się, że młoda kobieta z miraży sennych jest bardziej rzeczywista, niż mógł się spodziewać. Co więcej, jego malarska praca może pozwolić uleczyć jej „defekt”. Czyżby sztuki plastyczne były tytułowym remedium? O tym przekonamy się w trakcie lektury.

Motywy malarskie oraz moc sztuk plastycznych podkreśla również ”Salvator”. W tej pełnej tajemnic historii literacką fikcję dopełniają fakty. Fabuła przeniesie nas do Paryża w roku 1911. Właśnie narodził się nowy kierunek w malarstwie – kubizm. Jak każdy kiełkujący nurt szybko będzie zdobywał on popularność. Obok licznych zwolenników znajdą się oczywiście krytycy. Na jaw zacznie wychodzić tajemnica ze świata francuskich malarzy. Warto uważnie wczytywać się w opowieść, ponieważ pojawiają się w niej informacje dotyczące takich postaci jak: Pablo Picasso, Georges Braque, surrealista Marcel Duchamp, czy Jean Regnistem. Niektóre z tych osobistości posiadają rzeczywisty pierwowzór, który warto odkryć. Na pierwszy plan wysunie się jednak młody utalentowany artysta. Kubistyczny malarz będzie przelewał uzdrawiające moce na swoje obrazy. Niebywały dar pozwoli mu zyskać sławę, a następnie doprowadzi do bolesnej porażki. W tej historii nic nie jest oczywiste. Nie zabraknie wzruszeń, ale również zabawnych momentów. Możliwość odkrywania faktów dopełniających literacką fikcję stanie się natomiast wyśmienitą zabawą.

W sztukach plastycznych drzemie wielka tajemnicza moc. Dzieła artystyczne zawsze przecież budzą w odbiorcach najrozmaitsze odczucia. Motywy malarskie w literaturze bezspornie tego dowodzą. Przekonamy się o tym, sięgając po książki przedstawione powyżej.