Rzecz dzieje się w średniowiecznej Anglii, roku pańskiego 1066. Umiera prawowity król, Edward Wyznawca. Jego bezpotomna śmierć zapowiada wojnę, którą zwiastuje, widoczna na nocnym niebie kometa. Nowym królem zostaje najpotężniejszy możnowładca, Harold Godwinson. Nie może on jednak czuć się bezpiecznie. Jego własny brat Tostig, uzyskuje wsparcie nieustraszonego norweskiego monarchy, Haralda Hardrady. Tymczasem do inwazji na ziemie Południowej Anglii szykuje się trzeci pretendent do korony. Jest nim wojowniczy książę Normandii, Wilhelm. Któremu z władców dane będzie zwycięstwo?

Młody rycerz, Garet Patington, zamierza poślubić piękną wieśniaczkę, Margaret. Jest gotów sprzeciwić się woli ojca. W dniu swoich dziewiętnastych urodzin słyszy przepowiednię z ust wieszczki, Grety. Kiedy budzący grozę Wikingowie najeżdżają Północną Anglię, Garet wyrusza na ratunek swej ukochanej. Czy pożyje dostatecznie długo, by móc ją ocalić? Czy znajdzie w sobie odwagę i dokona właściwego wyboru? Od jego decyzji zależeć będzie przyszłość rodu Patingtonów.

Miecze i topory pójdą w ruch. Tarcze pójdą w drzazgi. Z bitewnego chaosu wyłoni się nowy ład. Czy będzie w nim miejsce dla Gareta i jego wybranki?