Co napędza Cię do działania? Potrafisz panować nad swoimi emocjami? Czy wiedziałeś, że Twoim zachowaniem zawiaduje proces psychiczny? Na te i wiele innych pytań odpowiada badająca rozwój osobisty, psychologia motywacyjna. Pozostaje sprawdzić, co czytać?

Książki na półce – Psychologia – co czytać? http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/ksiazki-na-polce-psychologia-co-czytac/

Co wpływa na ludzkie zachowanie? Dlaczego niektórzy mają więcej energii życiowej? Czy w naszych umysłach tkwią nieuświadomione mechanizmy obronne? Na te pytania od wielu lat precyzyjnie próbują odpowiedzieć lekarze, naukowcy, filozofowie oraz psycholodzy. Dzięki temu wciąż poszerzają się informacje uzyskiwane na drodze badań, wzmacniają się obecne gałęzie naukowe i pojawiają się kolejne. Psychologowie, badający rozwój osobisty, stwierdzili, że na ludzkie zachowanie wpływa motywacja, czyli proces regulacji psychicznych. Przy czym  uniwersytety psychologiczne wyróżniają motywację zewnętrzną oraz  wewnętrzną.

 Motywacja jest procesem regulacyjnym, który steruje zachowaniem tak, aby doprowadziło ono do określonego efektu (celu); wzbudzając energię do działania i ukierunkowując je na cel.

Encyklopedia PWN

Psychologia zgłębia tajemnice ludzkiego umysłu. Motywacja reguluje ludzkie zachowanie. Rozwój osobisty to natomiast zmiana, jakiej dokonujemy przez całe swoje życie. Siła motywacji zdaje się nieograniczona. Nasze popędy powodują odczucie wewnętrznego napięcia, które napędza organizm na konkretne zachowania. W życiu codziennym stawiamy przed sobą logiczne zadania, a żeby je wypełnić, wciąż podtrzymujemy swoją energię do działania. Pragnienie wypełniania konkretnych zadań jest naturalne. Według psychoanalizy ludzkie działania napędzane są nieuświadomionymi mechanizmami obronnymi. Zagrożenie oraz odczuwany subiektywny lub rzeczywisty strach zawsze bowiem motywuje organizm do wydatkowania sił psychicznych i fizycznych w celach ochronnych.

Pojęciem motywacji określa się także względnie stałą strukturę motywacyjną człowieka; w tym ostatnim znaczeniu mówi się o motywacyjnych funkcjach systemu wartości przyjętego przez jednostkę lub hierarchii jej  potrzeb

– superego.pl

Co czytać, żeby zadbać o swój rozwój osobisty? Jakie książki podpowiadają, co zmienić we własnym wnętrzu? Polecane są lektury inspirowane psychologią motywacji. To dzięki nim zyskamy wskazówki, jak kształtować swoje życie. Każdy naprawdę może być szczęśliwi. Wystarczy postępować zgodnie ze wskazówkami udzielanymi przez autorów wartościowych książek.

Lubimy czytać książki psychologiczne – http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/lubimy-czytac-ksiazki-psychologiczne/

Psychologia motywacyjna wyraźnie podkreśla, że motywacja to naturalny proces regulacji psychicznych, które mogą zostać zachwiane przez codzienne trudności. Właściwie zmotywowani, zyskujemy energię do działania, bez tego stajemy się słabi. Musimy dbać o rozwój osobisty i unikać szkodliwego stresu. Łatwiej i przyjemniej będzie nam żyć, jeżeli sięgniemy po Podręczny Poradnik Rozwiązywania Problemów przygotowany przez Williama Gruffa. Ta książka motywacyjna nosi tytuł „Niemożliwe załatwiam od ręki”. Aby każdy, bez względu na wiek, płeć, status społeczny i ekonomiczny oraz zainteresowania, mógł uzyskać informacje pozwalające, wypracowywać pewność siebie, poradnik został wydany w nietypowej formie. Celowo treść została spisana prostym, pełnym dygresji językiem, którego wymowę podkreślają rysunki przygotowane przez Gruffa. Kolejna zaleta to rozmiar książki, która ze względu na swoją miniaturową formę zmieści się nawet w kieszeni. Z tym poradnikiem o rozwój osobisty zadbamy zawsze i wszędzie.

Długotrwały stres jest przekleństwem naszej cywilizacji. Silne napięcie nerwowe jest naszą naturalną reakcją na trudne sytuacje i zwykle mobilizuje do działania. Niestety, gdy stres się przedłuża, wyniszcza organizm – może przyczyniać się do kłopotów ze snem, lęków, nerwicy, a nawet depresji.

poradnikzdrowie.pl

Powiedz „Niemożliwe załatwiam od ręki” i zacznij działać. Z pomocą tej książki dasz sobie radę z rozwiązaniem każdej trudności. William Gruff jest pewien twojego sukcesu. Ten podręczny poradnik został bowiem przygotowany po serii pouczających obserwacji. Dowiesz się, jak świadomie spojrzeć na wszelkie komplikacje oraz dlaczego, życie tak naprawdę jest banalnie proste. Za sprawą tej książki zyskasz  zdrową motywację. Wyznaczanie i osiąganie wymarzonych celów ułatwią opisy sytuacji, które z łatwością odniesiesz do rzeczywistości. Należy również podkreślić, że w poradniku tym znalazły się praktyczne ćwiczenia do samodzielnego wykonania.

Rozwój osobisty następuje przez całe życie. Nasza osobowość pozytywnie ewoluuje, pod warunkiem, że nie oddziałują na nas negatywne bodźce. Niestety, współczesny świat obfituje w stresory. Psychologia motywacyjna zaleca odrzucenie nadmiaru zgubnych myśli i przyzwyczajeń. Należy skupić się na tym, co najważniejsze, wszystkim pomoże w tym „Minimalizm. Krótki przewodnik po minimalizmie” Natalii Coleman. Dzięki informacjom podanym w tej książce zaprojektujesz nowe życie. Na początek dowiesz się, że zdrowy minimalizm to korzystny stan umysłu. Następnie zrozumiesz, że najpewniej masz więcej, niż ci się wydawało. Do satysfakcjonującej, zdrowej egzystencji wystarcza zaspokojenie podstawowych potrzeb, ale na pewno wciąż chcesz więcej. Dlaczego? Konsumpcjonizm to zdradliwa postawa, która w dzisiejszym świecie oddziałuje na wszystkich. Jesteśmy zewnątrz sterowani tak, aby wciąż mieć poczucie, że czegoś brakuje nam do komfortowego życia. Niezaspokojone pragnienia zawsze szkodliwie wpływają na stan psychiczny. Coleman radzi, nie wymagaj zbyt wiele od siebie i innychzostań minimalistą.

Teraz bardziej cierpimy z powodu nadmiaru. Za dużo mamy rzeczy, za dużo wyborów, które  codziennie musimy podjąć. Czyż ten minimalizm nie był dla nas z lepszy? Dodatkowo przytłacza nas fala informacji, od której ciężko się odciąć. Alternatywa istnieje!  Pozostaje zdecydowane opowiedzenie się za stanowiskiem, że mniej znaczy więcej… Sprawdźmy, jakie zalety będzie miał wprowadzony przez nas minimalizm.

straganzdrowia.pl

Psychologia szczególnie pomocna będzie dla osób, które w swoim życiu doświadczyły traum. Aby rozpocząć nowy etap, najpierw trzeba rozliczyć się z przeszłością. Magdalena Bieniek rekomenduje „Oddział dzienny.” Jest to autobiograficzna dokumentacja z dwunasto-tygodniowego pobytu na  Oddziale Dziennym w Poradni Zdrowia Psychicznego.  Wdrożony w tym ośrodku program terapeutyczny zakłada codzienne zajęcia z uczestnikami. Polegają one na rozmowach ze specjalistami, pisaniu listów, wyrażaniu się za pomocą sztuki. Autorka podczas pobytu należała do grupy składającej się z dziewięciu doświadczonych przez życie kobiet. Różne problemy, odmienne emocje oraz oczekiwania pogodzić mogła tylko nieszablonowa asertywność. Magdalena Bieniek z myślą o innych opowiedziała o koszmarnych doświadczeniach zebranych podczas pracy w korporacji. Ta poruszająca książka, przekonuje, że trzeba walczyć o swoje zdrowie psychiczne.

W Polsce ze wsparcia psychologów korzysta 1,6 mln osób, jednak pomocy może potrzebować nawet kilka milionów.

biznes.newseria.pl

Książka zawiera między innymi: szczegółowy, chronologiczny opis prowadzonych etapowo zadań. Szczegółową dokumentację wzbogacają zdjęcia, wykresy, liściki uczestniczek terapii oraz subiektywna ocena procesu terapeutycznego dokonana przez autorkę.

Książki psychologiczne warte przeczytania – http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/ksiazki-psychologiczne-warte-przeczytania/

Powyżej zaprezentowane  pozycje wskazały, co czytać? Są to książki, które na długo zapadają w pamięci. Zawarte w nich wskazówki oraz zwierzenia i porady psychologiczne inspirowane są prawdziwym życiem. Wszyscy, którzy potrzebują więcej życiowych podpowiedzi, powinni natomiast docenić poradniki psychologiczne.

Top 5 książki psychologiczne, które warto przeczytać – http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/top-5-ksiazki-psychologiczne-ktore-warto-przeczytac/