Obecnie prace maturalne coraz częściej są pisanie nie przez samych uczniów liceów czy techników, ale przez osoby trzecie. Dla wielu z nich stało się to profesjonalną formą działalności, dzięki której są w stanie zdobywać środki finansowe na utrzymanie się.

Prace maturalne na zlecenie pisane są przede wszystkim przez pojedyncze osoby bądź ich zespół osób. Większość z nich to absolwenci filologii polskiej bądź studenci tego kierunku. W bardzo rzadkich przypadkach zdarzają się również poloniści, którzy traktują to jako dodatkowy zarobek.

Nie jest tajemnicą, że to zjawisko ma zdecydowanie negatywny charakter i zdecydowana większość nauczycieli nie aprobuje tego procederu. Jednak nie zawsze są w stanie określić, które prace są napisane samodzielne, a które nie. Jeżeli zostanie to udowodnione, wówczas takiej osobie grożą sankcje karne – za oszustwo oraz za wyłudzenie poświadczenia nieprawdy od osoby upoważnionej do wydania dokumentu.

Czytasz ebooki? Zapraszamy na stronę https://coczytamy.pl – tu kupisz ebooki w dobrych cenach.Mimo tego w internecie aż roi się od ogłoszeń na wielu portalach ogłoszeniowych, gdzie ktoś odpłatnie napisze prezentacje maturalne (im żadne sankcje karne nie grożą). Obok nich funkcjonują wspomniane wyżej zespoły osób, które prowadzą w pełni profesjonalne firmowe strony internetowe z ofertą pisania prac, cennikami, referencjami oraz danymi kontaktowymi.

Wystarczy wpisać w wyszukiwarce odpowiednie hasło prace maturalne wypracowania maturalne gotowe matury prezentacje maturalne, by nie było problemu ze znalezieniem potencjalnego zleceniobiorcy. Z uwagi na to, że wypracowania maturalne są pisane przez uczniów w sali szkolnej (bez wiedzy, jakich tematów spodziewać się oraz bez możliwości uprzedniego przygotowania się do tego), wiele ofert napisania pracy dotyczy prezentacji. Każde z zamówień są realizowane indywidualnie oraz w pełni kompleksowo, choć jeśli zażyczy sobie tego zleceniodawca, pomoc może ograniczyć się jedynie do udzielania rad piszącemu. Kupowanie prac w internecie to także prezentacje maturalne, które zostały już wykorzystane przez ich autorów. Jednak wielu z nich udostępnia je dla innych, którzy po prostu ściągają ją oraz podpisują swoim imieniem i nazwiskiem.