Książki wielowątkowe bywają problematyczne: łatwo się w nich pogubić i wpaść w czytelniczą dezorientację. Z drugiej strony, jeśli są skonstruowane umiejętnie, wywołują podziw; są przecież okazją do zaprezentowania imponującego, literackiego warsztatu.

Tak właśnie jest z ,,Powodzianką” Barbary Rejek – niezwykłą, hybrydyczną opowieścią, zbudowaną na kanwie tematu tragicznej powodzi, która w 1997 nawiedziła Polskę i pochłonęła ponad sto ofiar. Autorka stawia te wydarzenia w nowym, współczesnym świetle i nie waha się przy tym popuścić wodzy fantazji. Jej książka dzieli się na dwie części: ,,Powodziankę” oraz ,,Skrzydlatą”. W pierwszej poznajemy Johna i Monikę, jednak to nie oni są głównymi bohaterami historii. Ten tytuł przynależy Katarzynie oraz Edwardowi. Katarzyna jest młodą dziewczyną, która dopiero co obroniła dyplom. Na swojej drodze napotyka wówczas tajemniczego mężczyznę.

W miarę rozwoju akcji czytelnik przekonuje się o jej miłości do Wrocławia, a także do kultury Japonii, czego symbolem staje się wrocławski Ogród Japoński. Barbara Rejek przeplata ten główny wątek innymi. W zasadzie trudno powiedzieć, czy pobocznymi, bo one wydają się równie ważne.W ,,Powodziance” występuje mnóstwo odwołań – bezpośrednich, jak i stylizacyjnych – do Biblii. Poza tym autorka prezentuje swoje umiejętności zarówno w prozie, jak i w poezji. To książka, po którą warto sięgnąć z wielu powodów. Jest oryginalna, zręcznie skonstruowana i podejmuje arcyważny temat, który stawia w zupełnie nowym świetle powódź tysiąclecia.

więcej o książce:

http://autorzy365.pl/powodzianka-polecony-ebook-barbary-rejek_a5905

http://wydawnictwopsychoskok.pl/powodzianka-polecony-ebook-barbary-rejek

http://www.psychoskok.pl/produkt/powodzianka/