Często się zdarza, zwłaszcza w rodzinach obciążonych alkoholizmem, że dochodzi do aktów przemocy i nie zawsze dlatego, że rodzice mają sadystyczne zapędy. Zdarza się, że krzyczą na dziecko, są oschli i nadmiernie krytyczni, ponieważ często bywają zmęczeni i pełni napięcia. Dzieje się tak, gdy mają problemy mieszkaniowe, szwankuje im zdrowie, samotnie borykają się z problemami, nie widzą wyjścia z sytuacji w jakiej się znaleźli. Taka agresja sfrustrowanych dorosłych wynika w tych sytuacjach z ich poczucia kompletnej bezradności.

Podobne problemy, wynikające z niedojrzałości częściej rodziców aniżeli dzieci opisuje w swojej powieści społeczno-obyczajowej Ewa Szykmowicz pt. „Jestem”. Przedstawia w niej losy młodzieży, będącej głównymi bohaterami książki. Ujawnia ich sytuacje rodzinne, każdego z osobna – brak uczuć, zaniedbywanie emocjonalne, zaniedbywanie fizyczne, często zastraszanie oraz nadużycia emocjonalne, to częste problemy z którymi zmagają się bohaterowie powieści. Bardzo często główną przyczyną ich kłopotów bywa alkoholizm.

Młodzi ludzie w powieści Ewy Szymkowicz aby uciec od zła jakim otoczone są w swoich rodzinach zakładają paczkę, w której bardzo szybko schodzą na drogę przestępczą. Ale mimo to w swoim towarzystwie mogą choć na chwilę zapomnieć o sytuacjach panujących w rodzinie. Co czują dzieci, które nie mają wystarczającej miłości od rodziców? Co ich boli i jak bardzo cierpi ich dusza? Przytoczę fragment w książki – „Odczuwał coś na kształt pogardy, obrzydzenia, tajonej złości, gniewu, nienawiści, zawodu, a jednocześnie pojawiało się też coś ze współczucia dla zszarganego człowieczeństwa, oraz iskra miłości. Był to przecież ojciec.”Książka napisana jest prostym i zrozumiałym językiem, zawiera wiele ciekawych opisów sytuacji i zdarzeń. Wartka akcja, ciekawe dialogi i interesujący bohaterowie sprawiają, że książka bardzo wciąga czytelnika i doprowadza do tego, że czyta się ją z dużym zainteresowaniem. Osoby lubiące literaturę opisującą zachowania społeczne na pewno będą zadowoleni z zakupienia książki. Jest już dostępna na rynku wydawniczym w formie ebooka

Książka jest dostępna w tradycyjnej formie papierowej i jako hit ostatniego sezonu formie elektronicznej w wielu księgarniach internetowych, zobacz także w  naszych:

.