Osteoporoza to stan, w którym kości stają się cienkie, słabe i kruche, tak że nawet niewielkie uderzenie lub wypadek mogą spowodować złamanie kości (złamanie po minimalnym urazie). Osteopenia to stan, w którym gęstość mineralna kości jest niższa niż normalnie, ale nie na tyle niska, aby można ją było zaklasyfikować jako osteoporozę.

Czym jest osteoporoza?

Osteoporoza (co oznacza „porowate kości”) to stan, który powoduje, że kości stają się cienkie, słabe i kruche. W rezultacie nawet niewielkie uderzenie lub wypadek może spowodować złamanie (złamanie kości). Takie zdarzenia mogą obejmować wypadnięcie z łóżka lub krzesła lub potknięcie się i upadek podczas chodzenia. Złamania spowodowane osteoporozą mogą skutkować przewlekłym bólem, niepełnosprawnością, utratą samodzielności i przedwczesną śmiercią.

Osteoporoza – co musisz o niej wiedzieć i jej leczeniu

Zmniejszona gęstość kości występuje, gdy kości tracą minerały, takie jak wapń, szybciej niż organizm może je zastąpić. Zmniejszenie gęstości mineralnej kości (BMD) i zmiany jakości kości sprawiają, że kości są bardziej kruche i łatwiej łamane niż kości o „normalnej” gęstości. Niska gęstość kości jest znana jako osteopenia i jest zakresem gęstości kości między normalnymi kośćmi a osteoporozą.

Czynniki ryzyka związane z rozwojem osteoporozy obejmują wiek, płeć, historię choroby w rodzinie, niski poziom witaminy D, niskie spożycie wapnia, niską masę ciała, palenie tytoniu, nadmierne spożycie alkoholu, brak aktywności fizycznej, długotrwałe stosowanie kortykosteroidów i zmniejszone poziom estrogenu.

Jak powszechna jest osteoporoza?

Ogólnie rzecz biorąc, osteoporoza jest niedostatecznie zdiagnozowana. Ponieważ osteoporoza nie ma wyraźnych objawów, często nie jest diagnozowana, dopóki nie nastąpi złamanie. Dlatego trudno jest określić prawdziwe rozpowszechnienie choroby (czyli liczbę osób z tą chorobą). Informacje o „zdiagnozowanych przypadkach” prawdopodobnie nie doszacowują rzeczywistej częstości występowania choroby.

Osteoporoza – podstępny złodziej kości

Osteoporoza jest chorobą, która na świecie dotyka 22,1% kobiet oraz 6,1% mężczyzn powyżej 50. roku życia. Szacowana liczba osób chorych na osteoporozę w Polsce w 2018 roku, oparta na wskaźnikach epidemiologicznych, to 2,1 mln, z czego 1,7 mln to kobiety.

Poradniki medyczne o osteoporozie

Każdy przypadek należy rozpatrywać odrębnie. Poszukując wiadomości na temat osteoporozy i dostępnym możliwości leczenia. Warto korzystać ze sprawdzonych źródeł. Natłok niesprawdzonych informacji może wprawić w niepotrzebne zakłopotanie. Najwłaściwszym rozwiązaniem okazuje się sięganie po opracowania przygotowane przez lekarzy specjalistów, którzy jak reumatolog dr Jarosław Niebrzydowski, w swej pracy spotykają się właśnie z tą jednostką. Dzięki temu nauczymy się, jak żyć z osteoporozą, zahamować jej postęp i rozpocząć rekonwalescencję. Wyposażeni w odpowiednie wiadomości zrozumiemy, że osteoporoza to nie wyrok. Trwałe kalectwo nigdy nie musi nas dotknąć, jeżeli zrozumiemy, jak leczyć osteoporozę. Poradnik przedstawia najnowsze zasady postępowania i leczenia tej choroby. Zawiera bardzo ciekawe i użyteczne informacje, przydatne zarówno dla chorych oraz członków ich rodzin i zapewne także dla lekarzy rodzinnych i specjalistów z innych dziedzin medycyny.

Cichy zabójca kości – Osteoporoza

Spis treści:

Wstęp
Dlaczego napisałem ten poradnik?
Osteoporoza – co to za choroba?
Dlaczego osteoporoza jest tak niebezpieczna?
Dlaczego dochodzi do powstania osteoporozy?
Jak rozpoznać osteoporozę?
Kto jest zagrożony osteoporozą?
Jak ocenić ryzyko wystąpienia osteoporozy?
Co i dlaczego leczymy?
Test ryzyka wystąpienia osteoporozy
Niezbędne składniki do budowy kości
Między teorią a praktyką
Podsumowanie zaleceń dla chorych z osteoporozą