Opowiadanie autorstwa Romana Pisarskiego – O psie, który jeździł koleją, jest historią o pewnym kundelku, który podróżował koleją. Akcja opowiadania toczy się we Włoszech a głównym bohaterem jest pies. Pies ten bardzo przywiązał się do kolei, potrafiąc jeździć pociągami po całym kraju. Pewnego razu pewien zawiadowca na małej stacji kolejowej w miasteczku Marittima znajduje psa i przygarnia go. Pies zrobił na zawiadowcy duże wrażenie swoim przywiązaniem. Kundelek towarzyszy mu na stacji kolejowej w pracy a wieczorem udaje się razem z zawiadowcą na kolacje do jego domu w Piombino. Zawiadowca nadaje imię pieskowi – Lampo.

 

Zawiadowca jest bardzo obowiązkowym i przykładnym pracownikiem kolei, jest też dobrym mężem i ojcem. Nasz pan zawiadowca jest ogromnie uczciwym i powszechnie lubianym człowiekiem, zarówno przez współpracowników jak i pasażerów kolei. Zawiadowca ma trójkę dzieci, które bardzo lubią przygarniętego kundelka. Dzieci mają na imię: Gina, Roberto i Adele. Dzieci zawiadowcy są bardzo radosne i wspaniałe. Cała rodzina kocha Lampo. Mimo ciepła jakie otacza psa ten cały czas najchętniej przebywa na stacji kolejowej i czasem znika, podróżując pociągami. Pewnego razu pies zostaje przytrzaśnięty drzwiami w pociągu, ktoś pociąga za hamulec bezpieczeństwa a Lampo przestraszony ukrywa się w krzakach gdzie odnajduje go starsza kobieta. Pies spędza całą Zimę ze starszą panią , nieobecny w domu zawiadowcy. Jednak na wiosnę Lampo sam wraca do domu zawiadowcy, odnajdując drogę do swej rodziny. Z obecności psa na stacji jest jej naczelnik, nakazuje on pozbyć się psa zawiadowcy. Zawiadowca wysyła psa do swego wuja na Sycylię, ale i z stamtąd pies powraca na stację do Marittimy. Lampo pozostaje na swej stacji i z rodziną zawiadowcy. Pewnego razu mała córeczka zawiadowcy – Adele bawi się przypadkowo na torach gdy znienacka nadjeżdża pociąg. Wielu ludzi rzuca się na ratunek ale to pies Lampo przybiega pierwszy i spycha dziewczynkę z torów. Niestety Lampo sam ginie pod kołami pociągu. Wszyscy ludzie szczerze żałują psa i go opłakują. 

Jednym z głównych bohaterów opowiadania – O psie, który jeździł koleją jest pan zawiadowca, przybrany pan Lampo, o ile tak można powiedzieć. W serwisie wiedza24h znajdziecie wypracowanie na temat tego bohatera.

 

Zawiadowca – charakterystyka postaci, „O psie, który jeździł koleją”