Czytamy fikcję historyczną, by móc podróżować w czasie i przestrzeni. Ogólnie rzecz biorąc, fikcja historyczna to każda historia osadzona w czasie w przeszłości. Fikcja historyczna zyskuje obecnie uznanie zarówno czytelników, jak i krytyków, regularnie pojawiając się na listach bestsellerów i na listach finalistów najważniejszych nagród literackich na całym świecie. Wraz z rosnącą popularnością fikcja historyczna przejmuje umysły wielu czytelników.

Powieści historyczne godne uwagi – https://www.psychoskok.pl/kategoria-produktu/powiesci/historyczne/

Na rynku księgarskim jakość książek historycznych jest bardzo wysoka. Niezależnie od tego, czy uważasz się za fana powieści historycznej, czy nie, w ostatnich latach wielokrotnie słyszałeś nazwiska Hilary Mantel, Eleanor Catton, Anthony Doerr i Kristin Hannah.

Czym jest fikcja historyczna?

„Fikcja historyczna to gatunek literacki, w którym akcja rozgrywa się w miejscu znajdującym się w przeszłości”.

Definicja fikcji historycznej wydaje się dość prosta: to fikcja, która ma miejsce w przeszłości. Zazwyczaj literatura historyczna jest pisana około 30–50 lat po wydarzeniu. Przeczytane wydarzenia historyczne i okres, w którym znajduje się książka, odgrywają tak samo istotną rolę w historii, jak każda inna postać lub zwrot akcji. Ponadto fikcja historyczna jest zwykle uważana za bardziej realistyczną. Chociaż niektóre z książek o wyginaniu gatunków dodały trochę posmaku fantazji lub magicznego realizmu, aby lepiej zrozumieć przeszłość.

Zebranie wszystkich książek o fikcjach historycznych w jednym miejscu jest raczej niemożliwe, mamy nadzieję, że ta lista da ci najszerszy obraz wspólnej przeszłości naszego świata. Znajdź swoją ulubioną książkę historyczną.

Światło, którego nie widać – Anthony Doerr

Okres: Francja i Niemcy podczas II wojny światowej

Cała powieś, ma dwie główne historie – o francuskiej dziewczynie i niemieckim chłopcu – które przecinają się podczas bombardowania Saint-Malo na francuskim wybrzeżu w 1944 roku. Marie Laure jest niewidomą Francuzką, która opuszcza Paryż z ojcem podczas okupacji hitlerowskiej, aby zostać ze swoim stryjecznym wujkiem w Saint-Malo. Jej oddany ojciec nauczył ją samowystarczalności, budując modelowe miasta z miniaturowych budynków, aby mogła uczyć się poruszania się po Paryżu, a później Saint-Malo. Marie Laure wykorzystuje swój zmysł dotyku, aby nabrać biegłości w identyfikowaniu morskich stworzeń i uwielbia czytać morskie historie przygodowe Juliusza Verne’a w swoich książkach w alfabecie Braille’a.

Werner jest niemieckim sierotą, który jest bardzo zręczny w naprawianiu radia. Choć marzy o zostaniu inżynierem, chłopcy z jego wioski są przeznaczeni do pracy w kopalniach węgla. Po naprawie radia hitlerowskiego otrzymuje rekomendację do Narodowego Instytutu Politycznego Edukacji w Schulpforta. Jasnoblond, niebieskooki chłopak pasuje do aryjskiego profilu i wkrótce jest na dobrej drodze do zostania żołnierzem. Rozdziały o szkole są wyjątkowo mrożące krew w żyłach, gdzie uczniowie często muszą wybierać między własnym przetrwaniem a osobistym kodeksem moralnym. Werner często ma w głowie głos siostry, przypominający mu, co jest etycznie słuszne, ale wie, że zostanie zmiażdżony, jeśli okaże jakąkolwiek słabość. Werner jest przydzielony do jednostki, która zajmuje się wykrywaniem sygnałów radiowych obywateli alianckich, w tym francuskiego ruchu oporu w Saint-Malo.

Obecność lub brak percepcji zmysłowych jest centralnym elementem historii, w której Marie Laure zmaga się ze ślepotą, Werner zajmuje się słuchaniem komunikacji radiowej. W tej powieści historycznej Anthony Doerr wykorzystuje swoje zdolności liryczne w pięknych, zmysłowych opisach. Marie Laure i Werner byli sympatyczni i odważni, dwa jasne światła na tle brutalnej wojny.

Grace i ​​Grace – Margaret Atwood

Okres: 1800, Kanada

To porywająca fikcyjna opowieść o jednej z najbardziej znanych kobiet z Kanady w połowie XIX wieku. Grace Marks, w wieku szesnastu lat, została skazana za brutalne morderstwo swojego bogatego pracodawcy Thomasa Kinneara oraz jego gospodyni i kochanki Nancy Montgomery.

Po ich sensacyjnym procesie jej rzekomy wspólnik, James McDermott, został powieszony w Toronto za karę za morderstwa. Jednak Grace Marks została oszczędzona i wysłana na pewien czas do zakładu dla obłąkanych w Toronto. Kiedy później zostaje wysłana do więzienia na całe życie, wielu uważa ją za niewinną, chociaż Grace nie ma żadnych wspomnień o zbrodniach. Jest wielu, którzy wierzą w jej niewinność i pracują na jej przebaczenie. Dr Simon Jordan zostaje powołany do współpracy z Grace w celu odzyskania jej pamięci i/lub ustalenia prawdziwości jej twierdzeń o amnezji.

Ta powieść bada, czy Grace Marks jest rzeczywiście złą, mordującą z zimną krwią kobietą, czy też sama jest ofiarą.

Złodziejka książek, Markus Zusak

Okres i miejsce: 1930, Niemcy

Ta książka jest osadzona w czasie II wojny światowej w Niemczech i opowiada historię Liesel Meminger, przybranej dziewczyny mieszkającej poza Monachium. Jej młodszy brat zmarł, a jej matka została „zabrana”. Została przygarnięta przez niemieckie małżeństwo, które stara się wypracować skromną egzystencję.

Liesel uczy się czytać. Rozwija miłość do książek i nie może powstrzymać się od ich kradzieży, gdy nadarzy się ku temu  okazja. Nawiązuje bliską relację z Żydem ukrytym w jej piwnicy. Liesel nawiązuje również kolejną bliską przyjaźń z chłopcem, który ma włosy koloru cytryny, Rudy Steiner. Dwie osoby, które będą miały wpływ na jej życie.

Przeklinam to miasto – Ewa Lenarczyk

Ewa Lenarczyk zainspirowała się historią, która wydarzyła się naprawdę. „Przeklinam to miasto”– „W dalekim kraju” to pierwsza część powieści historyczno – obyczajowej. Obrazowe opisy miejsc, odmiennych ludzi i niespodziewanych sytuacji, sprawiają, że tę książkę czyta się z zapartym tchem. Zachwycają i głęboko zapadają w pamięci wątki wojen szwedzkich w XVII wieku. Ta powieść to ponadczasowa historia wielkiej miłości. W roli głównej bohaterki występuje Kordula, czyli patrycjuszka, córka elbląskiego mincerza, która pokochała szwedzkiego żołnierza. Prawdziwe uczucie przetrwa wszystkie próby. Lęki, tragedie i pragnienie odnalezienia spokoju i szczęścia. Ostatecznie Kordula wraz z ukochanym, będzie musiała szukać dla siebie miejsca. Bohaterka musi uważać, ponieważ niektórym ludziom nie może ufać. Ucieczka dla bezpieczeństwa jest koniecznością.

Tom drugi powieści historyczno – obyczajowej nosi tytuł „Wielki powrót”. Utrzymany przez autorkę styl płaszcza i szpady, zapewnia ekscytujące literackie doznania. Warto pamiętać, że bardzo możliwe, iż opisana historia wydarzyła się naprawdę. Piękna, inteligentna Polska patrycjuszka o imieniu Kordula, wszystko robi w imię uczuć wyższych. Kobieta musi odnaleźć się w niebezpiecznych sytuacjach. Mrożące krew w żyłach opisy dotyczą niewolnictwa, porwań, haremu oraz wizyty Korduli w domu publicznym dla panów. Traumy krzywdzą umysł, więc bohaterka miewa niepokojące myśli. Czy ta historia, zgodnie z obietnicą autorki, kończy się szczęśliwie? O tym trzeba się przekonać.

„Każdy dzień jest kawałkiem historii, nikt nie jest w stanie opowiedzieć jej do końca”. – José Saramago