Poezja nazywana przez wielu językiem duszy od zawsze towarzyszy ludzkości. Czas wiele zmienia w przestrzeni sztuki poetyckiej, ale jej bezcenna, oczyszczająca umysł wartość wciąż jest stała. Warto sprawdzić, co obecnie oferuje najlepsza poezja współczesna.

Każdy potrzebuje kontaktu ze sztuką poetycką, choć może nie zdaje sobie z tego sprawy. To przykre, że nie czytający wierszy, nie wiedzą, jak wiele tracą. Przecież obecni, przytłoczeni nadmiarem obowiązków i problemów wszelkiej maści, ludzie narzekają na złe samopoczucie. Utrzymujący się dyskomfort psychiczny niekorzystnie wpływa na wszystkie obszary życia. Doświadczający tego przykrego stanu, doskonale o tym wiedzą. Pilnie poszukiwany jest błyskawicznie działający sposób na stres, smutek oraz lęki. Dobrze, że taki istnieje. Naukowcy i lekarze dowiedli przecież, że dobroczynny wpływ na ludzki mózg ma czytanie książek. Nie trzeba jednak wertować setek kartek, w celu uzyskania błogiego relaksu. Aby dobrze się poczuć i inspirująco zamyślić, należy przeczytać wiersz. Tego rodzaju, króciutkie utwory wykazują wręcz lecznicze właściwości.

„Wiersz jest komunikatem kreowanym przez nadawcę (niekiedy na długo przed aktem pisania lub w jego trakcie) i adresata, dlatego utwór poetycki staje się niejako sobą wtedy, gdy przemienia się w to, co wywołuje w czytelniku dzięki jego wysiłkowi. Ujawnienie efektu poznawczego zależy od zdolności do jego uświadomienia sobie, a następnie werbalizacji.

Prawdziwy odbiór poezji jest rodzajem twórczości, w której odgadywanie intencji odautorskiej jest zaledwie jednym z elementów, inspirujących aktywność emocji, wyobraźni, pamięci czy sumienia. Wartością poezji już jest to, że domaga się od konkretnej osoby wewnętrznie autentycznej praktyki twórczej, co nie znaczy, że obliczonej bezpośrednio na praktyczność rozumianą jako fizyczną przydatność”

Zbigniew Chojnowski, „Ide i wartości poezji oraz poezja o ideach i wartościach

Najlepsza poezja współczesna prezentuje oblicze aktualnej sztuki poetyckiej. Należy ją poznać, bo przecież poezja pojawiła się wcześniej niż proza i swego czasu miała wyższą wartość. Już pradawni filozofowie zastanawiali się, czym jest poezja.

Sprawdź czym jest poezja? – http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/czym-jest-poezja/

Jedni dostrzegali w niej magiczne moce, inni wsparcie bogów. Natomiast Arystoteles mawiał, że próby tworzenia utworów poetyckich są w pełni naturalną czynnością wykonywaną przez człowieka. Słynny starożytny, grecki filozof twierdził także, że uprawianie poezji ma oczyszczającą siłę. Polecane wiersze, warto więc odkryć.

Ciekawa poezja do czytania – http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/ciekawa-poezja-do-czytania/ zobacz co czytać

Czas poznać najlepszą poezję współczesną. Na uwagę zasłużyły poetyckie utwory polskich poetów. Na pewno każdy odnajdzie wiersz, który zdoła do głębi poruszyć. Chwil miłego zamyślenia na pewno nie będzie brakować.

Józef Pless – Wiersze 1970-2020

Najlepsza poezja współczesna musi poruszać aktualne problemy. Świat bezustannie się zmienia, ale inspirowane codziennością utwory poetyckie potrafią wychwycić niezwykłość ulotnych momentów. Józef Pless jako doświadczony poeta, pisarz oraz podróżnik pisze wiersze o tym, co najważniejsze. Spogląda na ludzkie działania i potrafi pozytywnie lub negatywnie się do nich odnieść. Subiektywnie dokonana ocena zawsze okazuje się bardzo celna. Oczywiście tematy trudne, skomplikowane, bolesne oraz te bardzo intymne nie zostają pominięte. Mówić można o wszystkim, Oczywiście pod warunkiem, że użyte zostają do tego właściwe słowa.

Z wierszy Plessa można się uczyć. Dzięki nim możliwe staje się odbycie inspirującej podróży przez przeszłość, teraźniejszość, a nawet wyobrażoną przyszłość. Dziś procentuje przecież na rzecz jutra. Poeta w tym obszernym zbiorze wierszy zgromadził imponujące utwory, które każdego skłonią do refleksji. Oczywiście tuż obok kwestii wzniosłych oraz bolesnych stanęła kojąca duszę miłość. Warto zaznaczyć, że Pless, chodź mieszka i tworzy na obczyźnie, pisze zawsze piękną, poprawną polszczyzną. Poeta w jednym z wierszy ukazał, czym jest „Kropka Nad I”, ale na zachętę, zamiast omawiać kolejne teksty, lepiej przytoczyć jeden z poruszających, zapadających w pamięć cytatów.

„W łonie matki masz pokój i trwać będzie do czasu
gdy serce twoje poczuje podwiązaną pępowinę.
Później życie upchnie ciebie w gehennę pro i kontry
i już z tym zgrzytem, będziesz pieklił się aż do końca.
Pro będzie rosło z tobą, bo jest życzliwe młodemu
człowiekowi, karmi się ciepłem matczynej piersi.
Jest sprawne i jeśli już spada to na cztery wyćwiczone
łapy bez uszczerbku dla twojej człowieczej sprawności (…) „.Józef Pless – Wiersze 1970-2020

Najlepsza poezja współczesna wychodzi się również spod pióra doświadczonego poety, satyryka, dramaturga i dziennikarza, Wojciecha Łęckiego. Tym razem oferuje on wszystkim „Życie za bezcen„. Opatrzony tym wieloznacznym tytułem zbiór zadowoli każdego odbiorcę. Poeta dowiódł bowiem swoich satyrycznych umiejętności, więc przygotował wiele lekkich, a zarazem wymownych utworów. Oczywiście przez śmieszne, momentami groteskowe wiersze podkreślone zostały negatywne przemiany społeczne. Natchniony twórca w tym zbiorze wspomniał swoje wzloty i upadki. Czytając, poszczególne utwory możliwym, staje się bliższe poznanie autora, to zauważył znakomity twórca, Józef Baran.

Poezja Wojciecha Łęckiego

Wojciech Łęcki widzi więcej, czuje bardziej oraz krytycznie ocenia wszystko, co nijakie i szkodliwe. To dlatego Jego twórczość przepełniona jest wymarzoną, czasem uszczypliwą inteligencją emocjonalną. Po lekturze tych utworów mentalnie nikt nie będzie już taki sam jak wcześniej. Niewielki cytat do zapoznania się z owymi wierszami zachęci odbiorców.

„żyjąc z dnia na dzień
pytamy o sens życia
żyjąc dla idei
poszukujemy go tym bardziej
choć jako takie nie ma sensu
szukamy go nawet w bezsensie
jakby według jakiegoś dogmatu
musiało mieć sens”

Wojciech Łęcki

Wojciech Łęcki z myślą o wszystkich pozbierał „Chwile„. W ten sposób powstał ten poetycki zbiór, będący opowieścią o życiu i przemijaniu. Każdy, nawet najbardziej banalny moment ma swoją wartość. Kryje się ona we wspomnieniach oraz zatartych upływającym czasem uczuciach.

Kłębisko niepokornych myśli, chaos twórczy, literacka dygresja, taka właśnie jest „Chwila” Wojciecha Łęckiego. Te poetyckie puzzle należy samodzielnie poukładać. Wówczas migotliwe obrazy ułożą się w logiczną całość. Poeta za pomocą słów tworzy niebywałą przestrzeń, w której ujawniony zostaje sens zebranych w tym tomie utworów. Krótki cytat powinien być najlepszą zachętą do lektury.

„on nie wrócił ona czekała
świat uboższy o dwa szczęścia
bogatszy o jedno cierpienie
wbrew pozorom podlicza
wszystkie zyski i straty
nikt go nie pyta o bilans”

Wojciech Łęcki

Męska poezja bywa minimalistyczna, w kilku słowach potrafi jednak wyrazić wszystko to co najważniejsze. Damian Jackowiak przygotował skłaniający do refleksji tomik poetycki, poświęcony uczuciom towarzyszącym ludziom w zmaganiach życiowych. Na pierwszym planie wyraźnie zarysowała się miłość w wielu odsłonach. Przeczytamy o kochaniu niosącym nadzieję, zauroczeniu drugim człowiekiem, które nigdy nie doczeka spełnienia oraz emocji, która uwzniośla.

Bezkompromisowy, niebojący się trudnych słów, piszący na granicy absurdu i realizmu, a jednocześnie wielbiciel idei romantyzmu. Taki właśnie jest Damian Jackowiak.

Melodyjny tytuł tego tomu: Gdybym umiał zaśpiewałbym Tobie serenadęto przedsmak silnych emocjonalnych doznań. Ta skromna objętościowo pozycja zawiera ważny przekaz. Odbiorcy mogą być pewni, że wiersze Damiana Jackowiaka na długo zapadają w pamięci. Wpływ na jakość tej pozycji z pewnością ma skupienie autora na psychologicznych aspektach poruszanych tematów.

Bez sztuki poetyckiej życie byłoby uboższe, chroniąc się przed emocjonalnym odrętwieniem, czytajmy wiersze. Najlepsza poezja współczesna, wspomniana powyżej na przykładzie uznanych poetów zasługuje na poznanie. Kontaktu z wartościowymi, uszczęśliwiającymi umysł i duszę tekstami można natomiast poszukiwać w kategorii humor i satyra.

Poezja na półce, czyli kultura w domu – http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/poezja-polce-czyli-kultura-domu/