Wędrówka to jeden z najpopularniejszych tematów podejmowanych w literaturze. By odkrywać nieznane, nie trzeba jednak daleko się wybierać. Motyw podróży w głąb siebie wielokrotnie symbolizuje drogę życia lub pogłębianie samoświadomości..

W znaczeniu potocznym słowo podróż oznacza przebywanie drogi do jakiegoś miejsca. Bez względu na obrany kierunek wędrowaniu zawsze przyświeca jakiś cel. W zamierzchłych czasach ludzie podróżowali przede wszystkim po to, by odkrywać i eksplorować nowe przestrzenie. Ich doświadczenia i poczynione obserwacje spisywane były w pamiętnikach i kronikach. Z czasem motyw podróży stał się inspiracją wielu książek. To z nich czerpano wiadomości na temat świata

„Motyw podróży należy do najstarszych motywów w całej historii literatury i był wielokrotnie powielany przez rozmaitych twórców, piszących swoje dzieła w zupełnie innych realiach historycznych i kierujących się zróżnicowanymi tworzenia dzieła literackiego” – eioba.pl

Ten popularny temat literacki w ciągu kolejnych lat przybierał odmienne formy. Obecnie literatura podróży cieszy się coraz większą popularności. Przy czym, na znaczeniu zyskują podróże do wnętrza własnej świadomości. By odkryć to, co najważniejsze, nie trzeba bowiem wybywać daleko. Motyw podróży w głąb siebie wielokrotnie symbolizuje drogę życia lub pogłębianie samoświadomości. Wielu bohaterów literackich odbywa tego rodzaju wędrówkę. Powieści zawierające wątki psychologiczne poruszają motyw emocjonalnej, czy duchowej podróży. Nie można przy tym zapomnieć o prawdziwych historiach.

Poznajmy więc książki z motywem podróży w głąb siebie. Są to jedne z najbardziej poruszających lektur. W trakcie czytania z całą pewnością nie zabraknie nam wzruszeń i momentów refleksyjnego zamyślenia.

Motyw podróży w głąb siebie docenimy „Rozplatając warkocz papuszy”. Pod tym intrygującym tytułem kryje się niezwykła powieść psychologiczno–sensacyjna. Pełna zaskoczeń akcja rozpocznie się i zakończy w hospicjum. Klamrowy układ fabuły doskonale zobrazował Krąg życia, które jawi się jedną wielką, nieprzewidywalną podróżą. Zrozumiemy, że przeszłość wpływa na teraźniejszość i przyszłość. Główny bohater, w dzieciństwie odnalazł na polu cygańską lalkę, która zapoczątkowała w jego życiu serię istotnych zdarzeń. Niektóre z nich nie miały większego znaczenia, ale inne zdały się tajemnicze lub wręcz magiczne. Odniesienia do cygańskiej kultury sprawiły, że od tej powieści trudno się oderwać. Główny bohater odbędzie podróż w głąb siebie, dzięki czemu pozna własne przeznaczenie. Bez względu na to, czego będzie musiał doświadczyć, odwagi dodawać będzie mu wiara w Boga. Tematyka tej książki podkreśla znaczenie nadziei, miłości, odwagi oraz poświęcenia. Te szlachetne wartości zostały zestawione z opisem okrutnego czasu wojny.

„Regresja pozwala uporządkować życie, w które wdarło się zamieszanie i chaos, spowodowane jakąś trudną do zaakceptowania historią dzieciństwa pomijaną przez świadomość „. – „Rozplatając warkocz Papuszy”, Leszek Mieszczak

Psychologiczne odbicie – Maskarada

Podróż do własnego wnętrza bywa trudna. Odkrywanie najskrytszych potrzeb może bowiem przerażać. ”Psychologiczne odbicie” ujawnia prawdziwe oblicze Luizy. Okaże się, że jest ona ukrytą psychopatką. 25-letnia bohaterka tylko pozornie zdaje się zwykłą dziewczyną. Jej codzienność jest bardzo zwyczajna. Praca w sklepie, spotkania z rodziną i przyjaciółmi, treningi na strzelnicy oraz zadania wypełniane w sierocińcu, pozwalają przypuszczać, że Luiza jest sympatyczną kobietą. Niestety, obserwując jej zachowania, szybko zostaniemy pozbawieni złudzeń. Bohaterka potrafi być złośliwa i okropna nawet dla swoich kotów. Po podjęciu pracy u dawnego znajomego ujawni się psychopatyczna natura bohaterki. Okaże się bowiem, że wniknęła do przestępczego półświatka. Niektóre z poleceń przypadną jej do gustu, co teraz bardziej będzie ją przerażać.Na całe szczęście spierać będzie ją przystojny przyjaciel. By pohamować przerażające instynkty, Luiza będzie musiała odbyć podróż w głąb siebie. W innym wypadku problem z samo akceptacją zniszczy jej życie….

„To nie ma sensu. W ogóle podążanie za tym co się lubi nie ma sensu! Mam dosyć! Wszyscy są okropni kiedy próbuję cieszyć się z życia i być dobrym człowiekiem! Jeśli tak wygląda życie, to wolę umrzeć! – „Psychologiczne odbicie”, MaskaradaTrudną podróż do własnego wnętrza odbędzie Krzysztof. Stara się on „Odnaleźć siebie”. Poszukiwanie sensu istnienia w jego przypadku jest w pełni zrozumiałe. Swego czasu zrezygnował przecież z miłości na rzecz żołnierskie kariery. To dlatego bez obaw wyruszył do Afganistanu, gdzie zgodnie z rozkazami mierzył się z przeciwnikiem. Kiedy powrócił z misji czekało na niego kolejne wyzwanie. Musiał dołączyć do specjalnej grupy mającej rozpracować siatkę europejskiej Al-kaidy. Codzienność zaczęły mu wypełniać coraz trudniejsze misje. W ten sposób zdołał zrealizować się zawodowo, ale to stanowczo za mało. W jego życiu od dawna brakuje ciepła drugiego człowieka. Krzysztof nareszcie otworzy się na uczucie, dzięki któremu ma szansę pozytywnie odmienić swoje wnętrze. Los zamierza jednak wielokrotnie go zaskoczyć. Będzie więc musiał wykazać się hartem ducha.
Podróż w głąb siebie wymaga zanurzenia się we własnej psychice. Zgromadzone w umyśle doświadczenia rzutują na codzienność. Wiele osób do odbycia tego rodzaju wędrówki potrzebuje wsparcia psychologa lub terapeuty.

„Psychoterapia to swego rodzaju podróż w głąb siebie samego, która ma na celu lepsze poznanie siebie, rozwój oraz uwolnienie potencjału życiowego.(…) Psychoterapia to podróż, która wymaga pewnej gotowości i odwagi, aby spojrzeć na siebie z innej perspektywy, odsłonić się, oswoić to, co do tej pory straszyło, uczynić świadomym to, co nieświadome, dotrzeć do źródeł aktualnych problemów, tak by móc żyć spokojniej i pełniej”. – Dominika Wernio, „Psychoterapia – podróż w głąb siebie”, Zmiany w Życiu

Muszki owocówki” to książka, której bohaterowie muszą odbyć podróż w głąb siebie poprzez udział w terapii dla osób uzależnionych. Sesje terapeutyczne skierowane są do seksoholików, pracoholików oraz osób nałogowo zależnych od ćwiczeń na siłowni, czy jedzenia. Oznacza to, że Sara, Wanda, Erol i Robert mogą liczyć na wsparcie. Czeka ich jednak trudna praca, ponieważ sam udział w mitingach to za mało. Na początek będą musieli zrozumieć, że podłożem wszelkich uzależnień jest nieumiejętność radzenia sobie z codziennymi problemami. Konkretna substancja lub czynność to złudny „ułatwiacz”. Stresory i emocjonalne napięcia znikają dzięki nim tylko na moment. Odbywając podróż w głąb siebie, bohaterowie zmierzą się z własną, traumatyczną przeszłością. W trakcie lektury będziemy obserwować ich zmagania. Układanie wszystkiego na nowo wymaga wytrwałości. Pomimo trudności muszą wytrwać, ponieważ tylko w ten sposób pokonają swoje nałogi.

„Nie pamiętasz już, że pisząc wypracowanie, wrzuciłeś kiedyś ogryzek zjedzonego jabłka do kubła stojącego obok biurka. Różne niepotrzebne papiery go przykryły, więc zapomniałeś, że tam jest, aż do chwili kiedy twój pokój wypełniły zrodzone na nim muszki owocówki. Próbujesz z nimi walczyć. Ale to ogryzka powinieneś się pozbyć, wtedy muszki znikną” – Danuta Sadownik, „Muszki owocówki”.

Książka zachęcająca do odbycia podróży w głąb siebie to „Puzzle”. Pełna zawirowań fabuła wskazuje, że ludzkie życie jest niczym układanka. Każdy z nas od momentu narodzin stopniowo kształtuje swój los, gromadząc doświadczenia, myśli i emocje. W ten sposób powstaje stelaż naszej świadomości. Niestety, wielokrotnie nie jest on stabilny. Traumatyczne przeżycia mogą zachwiać równowagę psychiczną. Doskonale zdaję sobie z tego sprawę główna bohaterka Tori. Jako DDA wie Ona, czym jest lęk, przerażenie i brak poczucia bezpieczeństwa. Silna wola i macierzyńska miłość uczyniła z niej prawdziwą wojowniczkę. By pokonać demony przeszłości, Tori odbyła podróż w głąb siebie. Zrozumiała, że nie może pozwolić, by jej życiowe „puzzle” zniszczyły jakikolwiek kryzys. Tylko, czy jej plan się powiedzie? O tym przekonamy się w trakcie lektury. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Tori to bohaterka, a zarazem autorka tej książki, która opowiedziała o swoim losie

„Wierząc w Waszą zdolność, w Twój dar empatii zapraszam Cię do świata, w którym bohaterka usiłuje z kawałków własnych myśli, emocji, wrażeń, minut itp, – ułożyć–właśnie niczym puzzle- zbudować od postaw, swój obraz życia”. – Marta Grzebuła

Wszystkie zaprezentowane powyżej pozycje zawierają motyw podróży w głąb siebie. Są to książki skłaniające do refleksji oraz pogłębiania samoświadomości. Zachęcają do tego losy bohaterów, których poznamy w trakcie lektury.