Literatura to cenny nośnik wartości. Dzięki niej kolejnym pokoleniom przekazywane są wzorce kulturowe. Dorośli doskonale o tym wiedzą, dlatego dzieciom oferują mądre, pouczające książki do czytania. Ponadto wiele osób otwarcie mówi: „lubię i polecam polskich autorów”.

Lubię i polecam polskich autorów http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/lubie-i-polecam-polskich-autorow/

Każda kultura stara się wyposażyć członków społeczeństwa w odpowiednie wzorce zachowań. Takie, które w odróżnieniu od działań naturalnych, wrodzonych, są wyuczone.Krzewienie wiedzy, określonych umiejętności, czy informacji na temat przeszłych dokonań, nie byłoby jednak możliwe bez stałych środków przekazu. W zamierzchłych dziejach ludziom musiały wystarczać naskalne rysunki, ale z czasem wynajdywano coraz lepsze komunikatory. Wprowadzenie pismo okazało się przełomowym odkryciem ludzkości. Książka może być uznana za bezcenne dzieło kultury.  Jak na łamach artykułu Muzeum Historii Polski wspomniała D. Kamińska: „Książka jako przedmiot materialny znajduje się w kręgu zainteresowań zarówno artystów, jak i teoretyków kultury, czy literatów”. Może dlatego, niektórzy uważają, że czytanie książek polskich autorów to wyraz patriotyzmu.

Przedmiotem refleksji można uczynić również te zagadnienia, które wiążą się z faktem, że literatura polska jest częścią literatury światowej. Tutaj korespondencje, paralele, dialogi kulturowe i wspólnoty stają się przedmiotem namysłu.

Literatura polska na świecie, Uniwersytet Śląski

Lubię i polecam polskich autorów, to zapewnienie powtarzane przez wielu zadowolonych czytelników. Twierdzą oni, że polskie książki zaspokajają zróżnicowane, czytelnicze potrzeby odbiorców. Na tak pozytywną ocenę wpływ ma fakt, że rodzimi autorzy operują świetnym warsztatem literackim. Dzięki temu pisują wartościowe lektury, wykorzystując w tym celu najróżniejsze gatunki. Oznacza to, że spod pióra polskich pisarzy wychodzą między innymi: poruszające powieści obyczajowe, kryminały, thrillery, fantastyka, a także autobiografie. Wniosek płynie z tego jeden. Nim zachwycimy się zagranicznymi twórcami, poznajmy polskich autorów. Dzięki temu najpewniej przekonamy się, że to, czego w literaturze poszukujemy daleko, znajduje się bardzo blisko.

Pozostaje sprawdzić, jakich polskich autorów warto poznać, by ich polubić, a następnie polecać innym. Książki, które napisali, będą najlepszą formą reklamy. Należy je poznać, by przemówiły one same za siebie.

Kolory życia – Ewa Domańska

Polecaną polską autorką szybko stała się Ewa Domańska. Porusza bowiem fakt, że jest to niewidoma osoba, której udało się przygotować nietypową autobiografię „Kolory życia„. Było to kolejne wyzwanie, z którym pisarka świetnie sobie poradziła. Przekonamy się bowiem, że brak możliwości dostrzegania obrazów, nie przeszkodził jej za pomocą słów narysować przepełnioną emocjami opowieść o woli pełnowartościowego życia. Poznając autorkę zrozumiemy, że choć bywa ciężko, możliwe jest spełnianie marzeń oraz realizowanie pasji. Pani Domańskiej naprawdę wychodzi, czerpanie z codzienności wszystkiego co najlepsze, skoro działa jako artystka, kompozytorka i dziennikarka.

„Kolory życia” to dwuczęściowy projekt, który składa się z muzyki i 12 tekstów. Całość wzrusza, skłania do refleksji i podpowiada, jak zmienić porażkę w sukces i w jaki sposób z trudnych, życiowych lekcji czerpać dobro. Ta książka dostępna jest z płytą CD lub w formie audiobooka. Wszyscy zyskają więc szansę, by zasłuchać się w wartościowej treści i pięknych elementach muzycznych.

Tajemniczy świat Witka. Mój brat ma autyzm – Daria Kacprzak

Nie sposób było również, nie polubić autorki jaką jest Daria Kacprzak. Na co dzień pracuje ona przecież z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych, a do tego na łamach swych książek porusza ważne tematy, przykładem jest choćby „Tajemniczy świat Witka. Mój brat ma autyzm„. Pozycja skoncentrowana jest na prezentacji specyfiki zaburzeń ze spektrum autyzmu. Ta zdrowotna komplikacja rozpoznawana jest u coraz większej ilości dzieci, dlatego lektura ta pozostaje niezwykle aktualna. Oczywiście, aby mówić o skomplikowanych sprawach, nie trzeba używać trudnego, naukowego języka. O kłopotach napotykanych przez dotkniętego autyzmem Witka opowiada jego starszy brat Maniek. On nie ocenia, nie krytykuje i nie próbuje zmieniać swojego braciszka, lecz dyskretnie go wspiera. Dzięki temu Witek może pokazać wszystkim, że choć ma problem z funkcjonowaniem w większej grupie, świetnie sobie radzi w kontaktach z najbliższymi, czy zwierzętami. Przed ocenieniem kogokolwiek, najpierw należy go poznać. Między innymi tego uczy ta skierowana do młodzieży oraz osób dorosłych książka.

Uzależniony. Droga do trzeźwości – Monika Jagodzińska

Polska autorka, którą należy poznać to Monika Jagodzińska. Odważyła się ona poruszyć ważny problem społeczny, dlatego do rąk czytelników trafił ”Uzależniony. Prawdziwa historia Adama Gałęskiego„. Bohater będący jednocześnie narratorem sam zwrócił się do pisarki, by pomogła mu przedstawić jego historie. Tak też się stało. Dzięki temu dowiadujemy się, że kontakt z narkotykami łatwo zacząć, ale trudno skończyć. Adam rozpoczął swój kontakt z narkotykami od palenia skrętów. Nie minął jednak moment, a zaczął potrzebować coraz silniejszej substancji psychoaktywnej. By zdobyć środki na zakup dragów, Adam dopuszczał się wielu karygodnych czynów. Co gorsza, sięgnął nawet po dopalacze. Te działania mogły zakończyć się tragicznie, na szczęście bohater zdołał się opamiętać. Trzeźwy narkoman Adam zdecydował się opowiedzieć swoją historie, by ostrzec wszystkich przed życiem na haju! To cenny przekaz tej książki. Dopełniają go wzmianki o osobach, które podobnie jak Adam wplątały się w kontakt z narkotykami. Bohater dowodzi, że z tej pułapki jest wyjście. Pokonanie nałogu zawsze wymaga szczerości z samym sobą. To trudne, ale konieczny do przejścia proces. Szkoda, że nie każdy w porę decyduje się go przejść. W tej pozycji wskazane zostały również ośrodki leczenia uzależnień na terenie Polski.

Mistrzynie powieści obyczajowych — poznaj najlepsze autorki http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/mistrzynie-powiesci-obyczajowych-poznaj-najlepsze-autorki/

Na szczególną uwagę zasługują polscy autorzy powieści obyczajowych. Pisane przez nich historie z łatwością można odnieść do rzeczywistości. Przy czym, nigdy nie zapominają oni o emocjonujących wątkach.

Origami dwojga istnień i psa – Krzysztof Piotr Łabenda

Krzysztof Piotr Łabenda to doświadczony i doceniony autor. Na polecenie zasługuje jego powieść o dojrzałej miłości naznaczonej lękami, traumami i zbrodnią, „Origami dwojga istnień i psa„. Główni bohaterowie to doświadczeni ludzie, którzy zwątpili, że z kimkolwiek jeszcze połączą swą drogę. Ona, czyli emerytowana policjantka, Bożena Polańska ma za sobą dwukrotną próbę gwałtu oraz zabójstwo człowieka na służbie. On, czyli były bankowiec, Maciej Rawicz odszedł z pracy, by dłużej nie uczestniczyć w przestępczych działaniach zarządu banku. Niestety, odchodząc, zabrał ze sobą kopie dokumentów, które zarząd chce odzyskać. To przykre, ale Bożena zbliży się do Macieja, dopiero, gdy zdoła uratować mu życie. Z jego przeszłością można było spodziewać się groźnego ataku. To dobrze, że Bożena znajdowała się w pobliżu. W innym wypadku mógłby umrzeć. Na skutek tej tragicznej sytuacji para bardzo się do siebie zbliży. Co nie oznacza, że od razu będzie to żarliwe uczucie. Narodziny miłości będzie musiała wesprzeć przyjaciółka Bożeny, oraz maleńki piesek. W końcu oboje zaznają pełnię szczęścia, Tym bardziej, że pisane im jest rodzicielstwo.

Po szczeblach drabiny – Ewa Lenarczyk

Polska autorka, lubiana przede wszystkim przez kobiety to Ewa Lenarczyk. Jej pełna optymizmu powieść „Po szczeblach drabiny„, to historia młodej kobiety, która z głębokiej prowincji dociera na sam szczyt. Nie można się dziwić, że ta lektura jest polecana przez wielu odbiorców. W końcu fabuła emocjonuje od pierwszej do ostatniej strony. Zahukana Stefa początkowo pozwala się poznać jako skromna osóbka, która liczy, że pewnego dnia przejmie ojcowiznę. Do zmiany życiowych planów Stefkę zmuszają przerażające okoliczności. W jej rodzinnym domu dochodzi bowiem do przerażającej tragedii. To dlatego bohaterka decyduję się skorzystać ze wsparcia przyjaciółki i uciec do Warszawy. Wielkomiejska rzeczywistość początkowo wywoła w niej zakłopotanie. W końcu miejski zgiełk diametralnie różni się od wiejskiej ciszy. Na szczęście, choć Stefa będzie musiała mierzyć się z problemami zawodowymi, osobistymi, finansowymi oraz emocjonalnymi, zawsze wspierać będą ją życzliwi ludzie. Najpewniej dlatego dzielnie pokona każdą przeszkodę i nauczy się wielu nowych rzeczy. Ostatecznie skromna Stefa przemienia się w pewną siebie Stefanię. To wręcz bajkowy rozwój sytuacji, szczególnie że ma ona szansę stać się właścicielką pałacu.

Piękny – Agnieszka Kraśkiewicz

Poleconą polską autorką bardzo szybko stała się Agnieszka Kraśkiewicz. Najpewniej dlatego, że dzięki niej pojawił się „Piękny„. Wszyscy, w tym szczególnie panie, chciały przekonać się, kim jest ten urokliwy mężczyzna. Na pewno jego wygląd nie rozczarował przedstawicielek płci pięknej, gorzej z jego zaradnością. Ideały jednak nie istnieją, więc „Piękny” musiał mieć również wady, tym bardziej że nie jest bohaterem zwyczajnego romansu. W tej powieści akcje napędzają wątki gangsterskie, nieprzewidywalne zwroty akcji i wielkie pieniądze. Wydarzy się naprawdę sporo, ale największym zaskoczeniem będzie moment, gdy zwyczajna dziewczyna uratuje życie przystojniaka. Nie mogła postąpić inaczej, skoro widziała, jak zaczyna tonąć wraz z samochodem. Po tym, jak bohaterka ocali pięknego, jej życie się odmieni! Sensacyjnych zdarzeń będzie o wiele więcej, bo przecież jest to mafijna polsko-– hiszpańsko – włoska historia.

On – Małgorzata Bloch – Łuczak

On” sprawił natomiast, że lubianą i poleconą polską autorką stała się Małgorzata Bloch – Łuczak. W końcu jednym z bohaterów tego thrillera erotycznego uczyniła ona psychopatę. Był to odważny krok, ale czego nie robi się na rzecz świetnej powieści. A ta taką właśnie jest. Główna bohaterka to zamężna Józefina, która zawsze miała poukładane plany na przyszłość. Jedna decyzja zmieni jednak w jej życiu wszystko. Bohaterka wraz z przyjaciółką wybierze się do baru. To tam pozna wyjątkowego mężczyznę, który ją zauroczy. Józefina wda się w romans z psychopatą. Początkowo będzie broniła się przed tą znajomością. Wyjedzie nawet na moment do matki, ale zwycięży pożądanie. To ono sprawi, że nie zauważy ona niebezpieczeństwa. Psychopatyczny Andrzej zabije męża Józefiny, porwie jej przyjaciółkę, a ją samą będzie chciał uwięzić. Tą przerażającą sytuację będzie mogła rozwiązać jedynie policja. Wówczas bohaterka pozna nowego amanta.

Kobiece, życiowe doświadczenia ukryte w ich książkach http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/kobiece-zyciowe-doswiadczenia-ukryte-w-ich-ksiazkach/

Lubię i polecam polskich autorów, to zdanie często powtarzane przez miłośników mocnych wrażeń, którzy wyszukują silnie emocjonujących pozycji. Sprawdźmy, co udało się w im znaleźć.

Misja Gniewomira – Piotr Skupnik

Ceniony autor powieści historycznych, którego polecają miłośnicy przygód i dawnych dziejów to Piotr Skupnik. Dzięki niemu pojawiła się seria o losach wikinga Gniewomira, która ostatnio doczekała się IV części zatytułowana „Misja Gniewomira. Dzielny Jarl Egilsson powrócił, by umacniać swą pozycję. W czasach wczesnego średniowiecza nie będzie to łatwe, ale wiking na pewno sobie poradzi. Chociaż wielu trudności dostarczy mu wikińsko-polsko-skandynawsko-angielska awantura. Swój udział odegra w niej sam Bolesław Chrobry. W tej powieści przygoda goni przygodę, a nieoczekiwane zwroty akcji budują silne napięcie. Wszystko dlatego, że za bohaterem podążymy z ziem polskiego Pomorza Zachodniego i dotrzemy do Dani, Szwecji i Finlandii. Odbędzie się również próba podboju Wysp Brytyjskich oraz najazd na Londyn. Fikcja literacka ponownie dopełniła fakty  historyczne. Fascynujące okazuje się także tło powieści, w którym nie zabrakło romansów, wzmianek z sag skandynawskich i polskich oraz angielskich legend.

Oczywiście nie można zapomnieć, że od dłuższego czasu jednym z najpopularniejszych gatunków literackich okazuje się fantasy i fantastyka. Warto więc sprawdzić, którzy autorzy tworzący w tych kategoriach, są lubiani i polecani.

Błękitne wstążki dróg – Katarzyna Wenta-Mielcarek

Błękitne wstążki dróg” sprawiły, że polecaną autorką stała się Katarzyna Wenta. Fabuła jej odnoszącej się do współczesnych problemów społecznych powieść science fiction rozgrywa się w latach pięćdziesiątych XXI wieku. To niedaleka przyszłość, w której Europa zdaje się wolna od zagrożeń. Obywatelom może zaszkodzić jedynie zażywanie narkotyków oraz przemęczenie grami komputerowymi. Społeczeństwo dba nawet o właściwe odżywianie oraz czystość atmosfery, dlatego wszystkie pojazdy napędzane są prądem. Oczywiście Świat nie jest idealny. Przekonują o tym perypetie Joanny, która pośpiesznie odchodzi z pracy, w której doświadczyła mobbingu. Najgorsze, że porwane zostają dziewczynki, którym grozi przeprogramowanie mózgu. Ta sytuacja spowoduje, że bohaterka zacznie bać się o swoją córkę. Joanna ma uzasadnione poczucie, że to ona musi ocalić dzieci. Czy jej się uda? Tego dowiemy się, jedynie sięgając po książkę.

Był sobie chłopiec – Anna Esavna

Polecana polska autorka to również Anna Esavna, która jako rodzicielka, zielarka i zaklinaczka kreująca światy literackie i teatralne, zaprosiła wszystkich do magicznej przestrzeni poprzez powieść „Był sobie chłopiec„. Tytuł brzmi niewinnie, ale nie warto mieć złudzeń, ponieważ tym światem zarządzają czarownice, które do niedawna, by stosować czary, składały krwawe ofiary. Co prawda 10 z nich zawarło pakt zakańczający ten przerażający proceder, ale chociaż jedna z nich poświęciła swoje życie na rzecz Księgi Starszych, nie wszystkie były zadowolone z tego rozwiązania. W tej kwestii dziać będzie się wiele, ale ważniejsze zdają się losy innej postaci. Główny bohater to dziesięcioletni Antoni Asan, który obdarzony jest niezwykłą siłą charakteru. To bezcenna cecha dla młodzieńca, który jak wszyscy mężczyźni nie posiada wrodzonych, magicznych zdolności. Prastara wiedza, tajemnicze zaklęcia oraz rody czarownic. To jedynie nieliczne wątki zaprezentowane w tej powieści.

Po serii świetnej prozy oraz historiach napisanych przez życie nie można zapomnieć o książkach, które oferują wsparcie w codziennym życiu.

Małgorzata Oziemczuk – Jak stać się świadomym kierowcą

Małgorzata Oziemczuk została doceniona przez wiele osób. Napisany przez nią poradnik „Jak stać się świadomym kierowcą” polecają sobie obecni i przyszli prowadzący auto. Jest to niezwykła pozycja, bo prócz praktycznych porad zawiera sporo przydatnych informacji i zestaw ćwiczeń. Autorka nie poskąpiła odbiorcom również ciekawych, a momentami zabawnych dygresji. Klucz do sukcesu każdego kierowcy kryje się w jego umyśle. Dzięki temu poradnikowi każdy dowie się, jak stać się pewnym siebie, świadomym użytkownikiem auta.

Proza pozwala wyrazić praktycznie wszystko, ale nie można zapomnieć o literaturze pięknej, w którą wpisuje się poezja.

Gloria Kuczora – Fantasmagoria

Poetyckim językiem duszy przemówiła Gloria Kuczora. Dzięki temu pojawiła się „Fantasmagoria„. Jest to debiutancki tomik autorki. W niezwykły sposób to, co rzeczywiste splata ona z utopią, marzeniami oraz fantazjami. Zrozumiemy, jak cenne są wspomnienia. Warto je pielęgnować, bo pozostają częścią osobowości. Nikomu, kto sięgnie po te wiersze, nie zabraknie chwil zadumy i refleksji.

„Temat sam się narzucił” – wywiad z Glorią Kuczorą http://autorzy365.pl/temat-sam-sie-narzucil-wywiad-z-gloria-kuczora_a6762

Powyżej zaprezentowani lubiani i polecani polscy autorzy, to nie jedyni pisarze, których warto poznać. Nie sposób także wspomnieć o wszystkich ich książkach. To dlatego samodzielnie warto sprawdzić najlepsze książki polskich autorów.

POZNAJ AUTORÓW – http://www.psychoskok.pl/autorzy/