Artyści ukraińscy zaczynają zdobywać uznanie dla swojej twórczości nie tylko w kraju, ale i za granicą; uznanie to przychodzi po długiej i burzliwej historii, co czyni je jeszcze bardziej znaczącym. W latach dwudziestych i trzydziestych pokolenie autorów ukraińskich, które stało się znane jako „Renesans dokonany”, zginęło pod rządami stalinizmu.

Les  Kurbas, legendarny reżyser teatralny i pionier ukraińskiej  awangardy, był jednym z wielu Ukraińców zastrzelonych na polach śmierci Sandarmokh. Podobny los spotkał Mykhaylo Semenko, poetę futurystycznego miesiąc wcześniej, pod fałszywymi zarzutami o spisek przeciwko sowieckiemu przywództwu. Ten ucisk ukraińskiej inteligencji trwał jeszcze w ostatnich dniach Związku Sowieckiego: w 1985 roku po ogłoszeniu strajku głodowego w rosyjskiej kolonii karnej zmarł poeta i dysydent Wasyl Stuś.

Pomimo wyzwań, przed jakimi stanęła Ukraina w ciągu trzydziestu lat od uzyskania niepodległości – a mianowicie toczącej się wojny z Rosją i trwających konfliktów społeczno-politycznych – nastąpił wzrost dumy narodowej, a wraz z nią sceny literackiej. W ostatnich latach wielu współczesnych autorów ukraińskich poruszało w swojej pracy te zagadnienia. Czytelnicy z Zachodu mogą po prostu skorzystać na przeczytaniu tego, co sami Ukraińcy mają do powiedzenia na temat aktualnej rzeczywistości w tym kraju, zamiast okazywać zainteresowanie tylko wtedy, gdy odnosi się to bezpośrednio do amerykańskiej polityki— lub, co gorsza, zakochać się w ogromnych machinacjach rosyjskiej propagandy.

Ukraińska historia jest pełna tragedii, ale jak pokazują kolejne książki, ukraiński duch jest pełen humoru i wytrwałości, inspirując czytelników, by – słowami lirycznego poety Wołodymyra Sosiury – „pokochać Ukrainę jak słońce”.

Twórczość Przemysława Lisa-Markiewicza – https://www.psychoskok.pl/autorzy/przemyslaw-lis-markiewicz/

Obecne czasy pełne są kłamstwa i postprawdy, manipulacji, fake newsów. Również jednoznacznych i krzywdzących sądów… ” – wyznaje Przemysław Lis-Markiewicz, który tworzy w języku polskim, a także ukraińskim. Jest autorem dwóch powieści napisanych po ukraińsku. Są to powieści skierowane do Ukraińców, zwłaszcza tych mieszkających w Polsce. Dodatkowo trzy inne polskojęzyczne powieści zostały przetłumaczone na język ukraiński i również kieruje je do Ukraińców. Jego powieści często wymownie odnoszą się do rzeczywistości. Zachwycony twórczością Iwana Franki i zapragnął, żeby i inni Polacy mieli okazję poznać i polubić jego dzieła.

Zachar Berkut – Iwan Franko (ukraiński poeta i pisarz, slawista, tłumacz, działacz społeczny i polityczny; obok Tarasa Szewczenki uważany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli ukraińskiej myśli politycznej i literatury.)

Powieść historyczna, której akcja rozgrywa się w XIII wieku.
Najwybitniejszy utwór w literaturze ukraińskiej, który stał się ekranizacją amerykańskiego reżysera Johna Wynna.
Imperium Mongolskie jest u szczytu swojej potęgi, jej wpływom podlega większość Europy Wschodniej. Mała wioska w Karpatach postanawia walczyć o niepodległość.
Książka o prawdziwej miłości i zdradzie.

Ukraina ma wyjątkową i wybitną tradycję literacką. Andruchowycz, Żadan, Zabużko, Prochasko, Izdryk, Wynnyczuk to już żywe legendy; Sawka, Kijanowska, Kałytko, Rafieenko, Zofia Andruchowycz, Bondar, Maljartschuk, Deresh, Lubka, Śniadanko, Łucyszyna, Dniestrowy, Ciłyk, Babkina i wielu innych pisarzy prezentujących różnorodność stylu, tematyki i gustu.