Tytułowa Lawina to pseudonim z czasów wojny głównego bohatera powieści, chirurga Jędrka Madeja, lecz ta prawdziwa, śnieżna, odegra w jego życiu istotną rolę i to nie jeden raz.

Po odbyciu kary trzech lat więzienia, za walkę w szeregach AK, w 1948 roku Madej wychodzi na wolność. Na mocy nakazu pracy trafia do szpitala w Kowarach, uroczego miasteczka u podnóża Karkonoszy. Po tragicznych przejściach i stracie najbliższej rodziny liczy, że w tym nowym miejscu, z dala od wspomnień, rozpocznie nowe życie. Jego oczekiwania okazują się płonne.

Od pierwszego dnia pobytu orientuje się, że miasteczko skrywa w sobie jakąś mroczną tajemnicę, o czym świadczą liczne patrole milicji i wojska,  zalęknione społeczeństwo, strach przed donosicielami, częste przesłuchania w jednostce KBW w Jeleniej Górze. Przez przypadek wpada na trop jeszcze jednej tajemnicy – dziwnych fotografii wykonanych przez Niemców podczas wojny. Na jednej z nich widnieje niezrozumiały symbol – dwa ogniwa łańcucha, splecione ze sobą, wyryte w betonowej ścianie.

Wędrując tropem miejsc przedstawionych na fotografiach usiłuje rozwiązać tę zagadkę. Ma przeciwko sobie wszechwładnego oficera KBW, porucznika Jenota, grasujący w okolicy Werwolf i bliżej nieokreślonych donosicieli, którzy o każdym jego kroku donoszą gdzie trzeba. Zyskuje jednak i przyjaciela – leśniczego Kujawę, o podobnym życiorysie.    Madejowi udaje się także posklejać życie osobiste. Zakochany, odnosi wrażenie, że w końcu i do niego uśmiechnęło się szczęście. Jednak to tylko złudzenie. Madej i jego ukochana znaleźli się w pułapce, z której mogą uwolnić się podejmując bardzo ryzykowną grę. Misternie ułożony plan rozsypuje się jednak jak domek z kart. Muszą na szali położyć własne życie i zaryzykować raz jeszcze. Powieść ukazała się w formie elektronicznej i jako wersja drukowana – selkar.pl

Jolanta Maria Kaleta – od urodzenia wrocławianka, z wykształcenia historyk i politolog. Przez szereg lat pracowała we wrocławskich muzeach – Muzeum Sztuki Medalierskiej i Muzeum Historycznym. Uczyła we wrocławskich liceach historii i wiedzy o społeczeństwie. Miłośniczka górskich wędrówek, pieszych i rowerowych. Zauroczona pięknem  Sudetów, zwłaszcza Karkonoszy, Gór Sowich, Stołowych i Rudaw Janowickich, zafascynowana rozrzuconymi miedzy nimi miasteczkami z ich bogatą przeszłością. Mężatka, jedyny syn już dorosły, miłośniczka zwierząt, zwłaszcza psów, które zawsze przewijają się przez jej dom.

Książki Jolanty Marii Kalety objęte są patronatem portalu TuWrocław

Na życie jej książkowych bohaterów  zasadniczy wpływ  mają echa drugiej wojny światowej, jej konsekwencje oraz aktualne wydarzenia polityczne. Jednak nie są one opisywane jako suche fakty. Czytelnik dostrzega je oczyma bohaterów i razem z nimi w nich uczestniczy. Postaci z jej książek to tak zwani zwyczajni ludzie, nie są ani działaczami opozycji, ani członkami aparatu partyjnego. Na skutek różnego rodzaju zbiegów okoliczności zostają wciągnięci w wir sensacyjnych wydarzeń, często zagrażających ich życiu, z którymi muszą poradzić sobie sami.  W czasach, w których ich życie umieściła Autorka, to Polska Ludowa, a w niej obywatel nie mógł liczyć na pomoc funkcjonariuszy  i strażników prawa. Często to oni właśnie stanowią dla bohaterów powieści największe niebezpieczeństwo. Książkowe wydarzenia zawsze rozgrywają się na Dolnym Śląsku –  w którymś z jego uroczych miasteczek lub we Wrocławiu, choć bohaterowie czasami, aby zrealizować postawiony im cel, muszą wyjeżdżać poza granice kraju.

W każdej swojej książce Autorka odwołuje się do bardzo ważnych, autentycznych zdarzeń mających miejsce w przeszłości. Czytelnik w formie sensacyjnej beletrystyki może dowiedzieć się o istnieniu  tajemniczego kompleksu Riese w Górach Sowich i tragedii więźniów Gross Rosen, prześledzić historię zrabowania i ukrycia przez Niemców podczas II wojny światowej, cennych dzieł sztuki i prób ich odszukania już po wojnie, nie zawsze zgodnych z prawem,  pokosztować smaku niczym nieograniczonej władzy służb specjalnych, poznać realia życia codziennego w PRL-u. A w tle miłość, seks i pieniądze – nieodłączenie związane z ludzkim życiem. Jolanata Maria Kaleta to autorka następujących powieści:

W cieniu olbrzyma – powieść o charakterze sensacyjnym i historycznym. Akcja powieści toczy się zaraz po wojnie na Dolnym Śląsku, w okolicach Gór Sowich. Dostępna w formie książkowej oraz w formie ebooka.

Kolekcja Hankego – powieść, w której wątek sensacyjny przeplata się z miłosnym. Jest to druga powieść autorki Jolanty Marii Kalety. Dostępna w formie ebooka.

Wrocławska Madonna – Inspiracją do napisania powieści stało się zagadkowe, nagłośnione w 1961 roku, zniknięcie z kaplicy Arcybiskupa Wrocławskiego na Ostrowie Tumskim, cennego obrazu Łukasza Cranacha Młodszego „Madonna Pod Jodłami”, zwanego ‘Wrocławską Madonną’. Powieść dostępna w wersji elektronicznej oraz jako druk

Operacja Kustosz – powieść sensacyjna, w której Autorka sięgnęła po solidną garść faktów z przeszłości – tej dawnej, z czasów II wojny światowej, jak i tej ostatniej, z 1989 roku, kiedy to w Polsce toczyły się obrady Okrągłego Stołu. Dostępna jako ebook oraz w tradycyjnej formie książkowej