Świat jest doskonały, to ludzie czynią go złym. Tylko człowiek potrafi świadomie krzywdzić i czerpać z tego satysfakcję. Miliony z nas doświadczają cierpień psychicznych, fizycznych oraz negatywnego nacisku na proces myślowy, zadawane przez drugiego człowieka. To niepokojące zjawisko podejmują książki poruszające temat przemocy.

Nie wiedzieć czemu, gatunek ludzki od zawsze do realizacji swoich celów potrafi wykorzystywać przewagę fizyczną i psychiczną nad drugim człowiekiem. Dowodem na to jest fakt, że przez setki lat akceptowane było niewolnictwo, stręczycielstwo, czy szykanowanie innych. Dochodziło i nadal dochodzi do krwawych wojen, w których ujawnia się mroczna strona ludzkiej natury. Bywamy zazdrośni, zawistni, gniewni, niesprawiedliwi i wciąż chcemy więcej. Skomplikowane emocje nie ułatwiają nam niczego, dlatego w relacjach międzyludzkich wielokrotnie dochodzi do konfliktów. Potrzeba udowodnienia swoich racji wymusza spory i walkę na argumenty. Niestety, niektórzy, by zaspokoić swoje potrzeby, stosują przemoc.

Problem przemocy nie traci aktualności. Przemoc to zjawisko wszechobecne w różnych środowiskach i różnych sferach życia. We współczesnym świecie jest ona zjawiskiem coraz bardziej widocznym i niepokojącym .

Książki poruszające temat przemocy wywołują silne emocje. Opisują bowiem historię inspirowane prawdziwym życiem. Do dramatycznych zajść nadal dochodzi zbyt często. Przemoc stosowana jest we wszystkich grupach społecznych. Najgorsze, że najbardziej zawsze cierpią bezbronni. Przemoc w języku potocznym zastępowana jest takimi pojęciami jak: brutalność, przestępczość, czy okrucieństwo. Przemoc zawsze charakteryzuje się asymetrią sił. Sprawca ma bowiem przewagę nad ofiarą. Sprawca przemocy uniemożliwia ofierze samoobronę, jednocześnie zadając jej ból i psychofizyczne cierpienie. Trzeba pamiętać, że osoba posługująca się przemocą, jest świadoma skutków swoich działań.

Dramaty rodzinne opisane w książkach http://www.psychoskok.pl/tag-produktu/dramaty-rodzinne-z-przeszlosci/

Pora poznać książki poruszające temat przemocy. Są to silnie emocjonujące lektury, których długo nie zapomnimy. Większość z tych historii inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami. To dlatego zyskamy szansę, by pochylić się nad losem tych, których godność została niesprawiedliwie naruszona. Przemocy doświadczają dorośli oraz dzieci. Czytając o tym uronimy niejedną łzę i staniemy się bardziej wrażliwi na cierpienia przeżywane przez innych. Niektórym z tych sytuacji można zapobiec.

Syndrom DDA poruszany w książkach http://www.psychoskok.pl/tag-produktu/syndrom-dda/

To straszne, ale do pełnych agresji zdarzeń, bardzo często dochodzi w rodzinach. Książka poruszająca temat przemocy domowej nosi tytuł „Nic już nie chce„. Jest to inspirowana życiem historia chłopca, dorastającego w patologicznych warunkach. Ten młodzieniec to Norbert, który jak wszyscy młodzi ludzie chciał dorastać w poczuciu bezpieczeństwa. Nie było to jednak możliwe ze względu na chorobę alkoholową jego ojca. Mnóstwo niezrozumiałych zasad, piętnowanie każdego zachowania, emocjonalny chaos pełen surowych kar. Tak wygląda życie bohatera, który robi wszystko, żeby odmienić swój los. Ciężka praca pozwala mu piąć się coraz wyżej, ale zdarzają się także kolejne trudności. Alkoholizm jednego z rodziców to trauma. Norbert jest DDA. To dlatego wszystko jest dla niego trudniejsze, co nie oznacza, że niemożliwe. Ta książka potrafi doprowadzić do łez. Jej autor, Michał Chruściel stworzył bowiem niebywale obrazowe opisy.

Miał własny świat, który trzymał w tajemnicy. Nie lubił zwierzeń i litości, był skryty. Jako małe dziecko rozumiał, że trzeba życie przetrwać, bo nie jest ono łatwe, jest wręcz brutalne.

Nic już nie chcę – Michał Chruściel

Temat rodzinnych patologii nie traci na znaczeniu. To poważny problem społeczny, o którym często zbyt późno się mówi.Co widziały cztery ściany” to powieść obyczajowa inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Ofiara odważyła się opowiedzieć swoją historię. Autorka, Pati Maczyńska wysłuchała jej zwierzeń, dzięki czemu powstała ta przejmująca opowieść. Główna bohaterka to 20-letnia Anka, która jako młodziutka kobieta bez pamięci się zakochała. Tak jak większość przedstawicielek płci pięknej zamierzała być szczęśliwą żoną i matką. Niestety wszystko poszło nie tak. Jej ukochany Adam miał ukryte drugie oblicze. Początkowo potrafił okazywać miłość, ale nie minął moment, a rodzinna sielanka zaczęła go irytować. Mąż Anki zaczął stosować przemoc. Zagrożona była ona i jej dziecko. Pomimo tego Anka ukrywała, że w jej domu rozgrywa się dramat. Przemoc fizyczna, psychiczna i ekonomiczna zniszczyła tę rodzinę. Dopiero kiedy napaść Adama spowodowała, że Anka straciła kolejną ciążę, z jej strony zapadła ważna decyzja. Anka postanowiła pokonać wstyd i sądownie walczyć o wolność swoją i spokój dla dziecka. Stres pourazowy sprawił, że bohaterka długo musiała na nowo porządkować swoje emocje. Gdy w końcu jej się udało, odezwała się do niej prosząca o pomoc, kolejna partnerka Adama.

Jak stwierdziła autorka:

(…) ciągle funkcjonuje mit, że cztery ściany powinny być jedynym świadkiem zdarzeń rodzinnych.

Różne okoliczności sprawiają, że niektórzy stają się ofiarami przemocy. Bycie w niewłaściwym miejscu i czasie może zdecydować o wszystkim. Wiele ofiar w ciszy modli się, żeby „Doczekać jutra„. Walid Kuliński na łamach tej książki opisał poruszające historie skrzywdzonych ludzi. Poznamy na przykład los matki, która w głębokiej biedzie jako wdowa nie poradziła sobie z wychowaniem dzieci. Najstarsze z nich, Konrad doświadcza przemocy fizycznej i psychicznej. Istotny jest także wątek dwóch młodych dziewczyn, które na skutek traumy doświadczonej w domu dziecka, staczają się w narkomanie i prostytucje. Pojawia się także wspomnienie pacjenta z onkologii, który, chociaż czeka na ostateczność, potrafi zachować humor. Każdy jest kowalem swojego losu. Właśnie o tym przekonuje Kuliński. Ścieżki życia bywają zawiłe, ale nawet jeżeli zboczymy z właściwej ścieżki, mamy szansę na powrót. Wszystko zależy od nas. Musimy pamiętać, że dziś procentuje na jutro.

Na portalu Niebieska Linia czytamy o jednej z najobrzydliwszych form przemocy.

Przemoc seksualna polega na zmuszanie osoby do aktywności seksualnej wbrew jej woli, (…)”. Należy poruszać ten temat.

O przemocy seksualnej opowiedziała Milena Kamińska w swojej autobiograficznej powieści zatytułowanej, „Dzieciństwo? Czyli byłam molestowana seksualnie.” Czytając tę poruszającą książkę, zrozumiemy jak bardzo, boli zły dotyk. Wszystkim ludziom dzieciństwo kojarzy się ze swobodą i nieograniczoną zabawą. Niestety, tysiące małoletnich zamiast pochwał i wsparcia otrzymuje cierpienie. W tej grupie znajdują się dzieci doświadczające napastowania seksualnego. Kiedy najbliższy odziera z intymności dziecko, załamuje się jego świat. Takie wydarzenia odciskają piętno na rozwijającej się osobowości dziecka. Trudno wówczas uwierzyć, że życie może być piękne. Jedynie najsilniejszym się udaje. Autorka w rodzinnym domu doświadczyła napastowania. Tragedia ta sprawiła, że potrzebna była jej terapia. Dopiero po latach pracy z psychologiem trwale zerwała kontakt ze swoimi oprawcami, uwierzyła w siebie i zaczęła wspierać tych, którzy musieli przeżywać podobne okropieństwa. Autorka zdradziła, dlaczego tę książkę warto przeczytać:

Główną wartością tej książki jest pokazanie, że wszyscy ludzie nie są tacy sami i nie należy uważać, że każdy ma tak samo- każdy ma tak samo szare i nieszczęśliwe życie, każdy jest taki sam.

Przemoc to temat ponadczasowy, który staje się inspiracją dla pisarzy chcących zobrazować to niepokojące zjawisko. Niektórzy z nich łagodzą odbiór fantazyjnym tłem.

W fantastycznej wizji można, a nawet trzeba mówić o tak bolesnych tematach, jak krzywdzenie innych. Dorota De Cruz odważyła się mówić o przemocy partnerskiej na łamach oryginalnego melodramatu z wątkiem fantastycznym, „Gdzieś na końcu świata„. Szczęśliwe zakończenie jest więc możliwe. Wszyscy stawiamy życiu określone oczekiwania. Chcemy być szczęśliwi i kochani. Główna bohaterka, Monika także tego pragnęła. Była piękną kobietą, która wychodząc za mąż nie, spodziewała się, że jej małżonek okaże się tyranem. Dotkliwa przemoc rozgrywająca się w domu stopniowo wyniszczała jej umysł. Monika podejmie ryzyko i uciekając przed przemocą domową, wyjedzie do miejsca, w którym tajemnicza La Concha, kobieta muszla odmieni jej codzienność.  Wówczas jej los nabierze nowego, głębszego wymiaru. Najważniejsze jednak, że na nowojorskim lotnisku, w chwili, gdy ona będzie wracać z Kadyksu, kierował będzie się do niego mężczyzna, który zaoferuje jej prawdziwie lecznicze uczucie. My również możemy liczyć na niespodziewane atrakcje, o czym przekonuje autorka.

Wszyscy ludzie lubią planować przyszłość, nie zając sobie sprawy, że gdzieś w kącie ukryty los drwi z nich, czekając na odpowiedni moment, żeby je pokrzyżować .

Gdzieś na końcu świata – Dorota De Cruz

Nawet na najtrudniejsze tematy trzeba rozmawiać. Tylko dzięki temu można próbować cokolwiek zmienić, Powyżej zaprezentowano książki dotyczące przemocy. W relacjach międzyludzkich nadal zbyt często zdarza się, że jedna ze stron krzywdzi drugą w celu zaspokojenia swoich potrzeb. Krzywdzeni psychofizyczne, są ludzie w każdym wieku, aby powstrzymać sprawców przemocy, potrzebna jest wrażliwość na cierpienie innych. Te pozycje z pewnością nam przy tym pomogą, ponieważ są to silnie poruszające książki.

Przemoc w książkach http://www.psychoskok.pl/tag-produktu/przemoc/