Książki z kategorii literatura faktu, w przeciwieństwie do beletrystyki, to książki o zdarzeniach autentycznych, dziejących się w czasie historycznym, w realnej przestrzeni geograficznej i społecznej. Literatura faktu obejmuje wspomnienia, biografie, eseje, filmy dokumentalne, poradniki i podręczniki. Literatura faktu obejmuje szeroki zakres informacji i materiałów. Niezależnie od tego, co Cię interesuje, na pewno znajdziesz książkę tego gatunku godną uwagi.

Ciekawe książki z gatunku literatura faktu https://www.psychoskok.pl/kategoria-produktu/literatura-faktu/

Podobnie jak fikcja, literatura faktu bawi i pobudza czytelnika. Czasami autor zamierza nas edukować i pouczać. Literatura faktu dostarcza informacji, poszerza zasób słownictwa czytelnika i poprawia pamięć.

Cztery główne typy książek z literatury faktu

  • Pisanie narracyjne, które opowiada prawdziwą historię o osobie, wydarzeniu lub miejscu. Przykładami są historie, pamiętniki i biografie.
  • Pisanie ekspozytorów wyjaśnia i informuje czytelnika o temacie, takim jak fotografia, ogrodnictwo, gotowanie itp.
  • Pisząc przekonująco, pisarz mocno argumentuje, że jego stanowisko w danej sprawie jest słuszne. Przykładami są publikacje, takie jak esej kwartalny. (Pisma z opiniami w gazetach są doskonałymi przykładami przekonującego pisania.)
  • Opisowa literatura faktu posługuje się językiem sensorycznym, szczegółami i językiem figuratywnym (wprowadza czytelnika głębiej w temat pracy, bez konieczności wyraźnego rozplanowania tematu przez autora). Do tej kategorii pasują niektóre formy książek podróżniczych.

Korzyści z czytania książek z gatunku Literatura faktu

  • Czytanie książek non-fiction zwiększa naszą wiedzę na wiele nowych tematów.
  • Poprzez literaturę faktu możemy pogłębiać i poszerzać dotychczasową wiedzę na tematy, którymi już jesteśmy zainteresowani.
  • Możemy uczyć się we własnym tempie, ponieważ możemy wrócić do rozdziału lub sekcji, którą chcemy lepiej zrozumieć.
  • Poznawanie nowych informacji, faktów i umiejętności poprzez czytanie zwiększa naszą pewność siebie. Pomyśl, jak przydatna może być wiedza, którą zdobywamy podczas wieczoru quizowego!
  • Nasza zdolność do nawiązywania kontaktów towarzyskich i angażowania się w rozmowę może poprawić się w wyniku czytania literatury faktu.
  • Czytanie pamiętników i biografii pogłębia nasze zrozumienie kondycji ludzkiej.
  • Poprzez pisanie na żywo dochodzimy do zrozumienia, jak żyją lub żyli inni ludzie. Czytamy, jak pokonywali problemy i radzili sobie z konfliktami. Poprawia to nasze zdolności również w tych obszarach.
  • Poradniki , szczególny rodzaj literatury faktu, zajmują dużo miejsca. Poprzez ich czytanie możemy doskonalić swoje umiejętności i wydajność. Prawdopodobnie jest przynajmniej jedna książka, jeśli nie półki, o każdej umiejętności, której chcemy się nauczyć.
  • Korzystanie z poradników może również zwiększyć naszą zdolność radzenia sobie z problemami.
  • Dzięki książkom z gatunku literatura faktu możemy nauczyć się podejmować lepsze decyzje w życiu.
  • Czytanie literatury faktu pomaga walczyć z samotnością i nudą.

Kilka książek w tym gatunku, które warto przeczytać.

Książka opowiada historię człowieka, który w wieku 3 lat uległ wypadkowi i został całkowicie sparaliżowany.

Szukał swojej drogi wychowując się na jednym z ratajskich osiedli w Poznaniu. Autor opowiada o sytuacjach, które miały szczególny wpływ na jego życie i kształtowanie się poglądów. Przez całe życie należał do mniejszości, do osób słabszych. Był jedyną niepełnosprawną osobą w swoim środowisku. Mimo to odnalazł się doskonale w świecie kibiców i narodowców, którzy, szczególnie według mediów, rzekomo nie akceptują mniejszości, gardzą odmiennościami i wyznają tylko „kult siły”.

Autor na swoim przykładzie udowadnia, że to nie do końca prawda…

link do książki – https://coczytamy.pl/ksiazki/jestem-zyje-istnieje-autobiografia-historia-kobiety-ktora-przezyla-aborcje

To opowieść o życiu na krawędzi i przeżytej aborcji, woli życia mimo czekającej śmierci, o nieprawidłowych diagnozach, kłamstwach lekarzy, jak i o ich pomocy. O dorastaniu bez najważniejszej osoby i szukaniu sensu istnienia, o tęsknocie i żalu do innych, o wartości rodziny, przyjaźni i o mierzeniu się z trudnościami dnia codziennego.

Autorka nie zapomina o tych, na których zawsze mogła liczyć i o tych, którzy nie pomogli jej upaść, kiedy była na skraju wytrzymałości. To książka pełna, traumatycznych przeżyć, a także szczęśliwych chwil. Pełna marzeń i radości z osiąganych przez siebie celów.

W niniejszej książce Adrianna przedstawia swoje klarowne poglądy na temat niepełnosprawności i życia, które przecież jest jedno i trzeba je doceniać. Autorka udowadnia, że pomimo niepełnosprawności można dokonać wszystkiego.

link do książki – https://www.psychoskok.pl/produkt/odruch-naturalny/

Książki oparte na faktach historycznych zawsze poruszają. Swego czasu na odbiorcach ogromne wrażenie zrobiła pełna autobiograficznych wątków powieść mężczyzny nazywanego wielkopolskim Kulińskim. „Kruszenie odmieńca” Zenona Celegrata ujawniły szczegóły z życia szpiega. „Odruch naturalny” dopełnia tę sensacyjną historię. Jak pamiętają zainteresowani tematem tajnego śledztwa, okrutnych tortur i wymuszonej żołnierskiej służby pod pseudonimem Marek Kabacki, Celegrat musiał ukrywać się latami. Najgorsze, że niewinny człowiek po wyniszczającym umysł śledztwie, zostaje skazany na 25 lat więzienia. Potem jest już tylko gorzej. Spotkania z uwięzionymi działaczami opozycji wielokrotnie rozczarowują, a nawet stają się śmiertelnie niebezpieczne. Kabacki dawniej podpisał zobowiązanie, które pociągnie go do odpowiedzialności. Czy demony przeszłości zwyciężą?