Zdrowie psychofizyczne to pożądany stan, którym niestety nie każdy może się cieszyć. Wszelkiego rodzaju zaburzenia funkcji organizmu, potrafią negatywnie wpływać na jakość życia. Książki  o walce z chorobą poruszają ten trudny temat. Zwierzenia cierpiących osób wzruszą nas  i skłonią do refleksji.

Byłoby wspaniale, gdyby każdy od momentu narodzin, aż do późnej starości mógł cieszyć się zdrowiem. Pełni fizycznego, umysłowego i duchowego dobrostanu doświadczają jednak nieliczni. Najczęściej, prędzej, czy później nasze ciało zaczyna szwankować. Rozwijające się z różnych przyczyn procesy patologiczne, doprowadzają do czynnościowych zaburzeń organizmu. Wówczas prowadzenie produktywnej, satysfakcjonującej egzystencji staje się utrudnione lub niemożliwe. Choroba zawsze negatywnie wpływa na jakość życia. Jej specyfika oraz przebieg determinuje odczucia chorego. Książki o zdrowiu wskażą nam jak zadbać o ciało i dusze.

„Choroba, to reakcja ustroju na działanie czynnika (lub wielu czynników) chorobotwórczych prowadząca do zaburzeń naturalnego współdziałania tkanek i narządów, a w następstwie do zaburzeń czynnościowych i zmian w funkcjonowaniu poszczególnych narządów i całego ustroju człowieka”.– Encyklopedia PWN

Książki o walce z chorobą poruszają trudny temat ludzkiego cierpienia. Wszelkiego rodzaju niedomogi psychofizyczne modyfikują w mniejszym lub większym stopniu codzienność osoby chorej. Indywidualne cechy sprawiają, że nie można dokonywać uogólnień odnośnie do ludzkich odczuć. Objawy poszczególnych stanów chorobowych to jedynie narzędzie diagnostyczne. Każdy czuje i reaguje na cierpienie inaczej. Uświadomią nam to zwierzenia chorych.Te historie wzruszają i skłaniają do refleksji. Klucz do zdrowego i szczęśliwego życia ukryty jest w naszym umyśle.

Poznajmy więc książki o walce z chorobą. Dowiemy się,  w jaki sposób  z niedomogami psychofizycznymi  radzą sobie chorzy oraz, co chcieliby przekazać osobom zdrowym. Warto zaznaczyć, że pośród tych książek znalazły się poruszające autobiografie.

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami książka o walce z chorobą to „Podstępna żmija, czyli endometrioza”. Wskazana w tytule przypadłość atakuje średnio co dziesiątą kobietę. Charakterystycznym objawem pozostaje cyklicznie pojawiający się menstruacyjny ból. Jego nasilenie bywa różne i niejednokrotnie wskazuje na nieodwracalne zmiany powstające w macicy. Autorka tej książki wie o tej chorobie wszystko. Nie było jej jednak łatwo opowiedzieć własną historię. Literacka fikcja posłużyła do opisania zmagań z endometriozą. Fabuła została zainspirowana autobiograficznymi wątkami. Wszystko, czego doświadcza główna bohaterka Róża, wydarzyło się naprawdę. Przebyte operację oraz dotykające ją cierpienie odcisnęło piętno na jej losie. Róża nigdy się jednak nie poddaje. Dzięki temu odkrywa kolejne ścieżki, pozwalającej jej czerpać radość z życia. Perypetie tej bohaterki mogą stać się wsparciem dla kobiet, które na co dzień muszą mierzyć się z endometriozą.

Każdy z nas chcę cieszyć się zdrowiem. Musimy więc dbać o kondycję organizmu. Gdyby jednak dosięgła nas podstępna choroba, należy podjąć działanie mające powstrzymać jej rozwój. Jak leczyć osteoporozę? Poradnik dla chorych” to książka napisana przez lekarza. Wieloletnia praktyka zawodowa umożliwiła specjaliście zebranie najważniejszych informacji na temat tej przypadłości. Osteoporoza nazywana jest „złodziejem kości”, ponieważ w jej wyniku następuje stopniowy ubytek ich masy. Rozwojowi choroby nie towarzyszy ból, więc diagnoza najczęściej pada w momencie pierwszego złamania. Osłabiony kościec utrudnia, a czasem uniemożliwia powrót do pełnej sprawności.  W najgorszym wypadku choroba doprowadza do trwałego inwalidztwa. Ten poradnik wyjaśnia, w jaki sposób można ustrzec się przed osteoporozą. Chorzy dowiedzą się również, jak leczyć osteoporozę. Okazuje się bowiem, że właściwie prowadzona terapia może skutecznie kompensować powstałe w kośćcu braki.

Książki o walce z chorobą podejmują również temat problemów psychicznych. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób boryka się bowiem z  tego rodzaju bolączkami . W wyniku sytuacji stresowych doświadczyć może ich każdy. ”Choroba psychiczna jest problemem zdrowotnym, który ma znaczny wpływ na samopoczucie, myśli, zachowanie i relacje z ludźmi. Diagnoza o tej chorobie jest stawiana według standaryzowanych kryteriów. Określenie zaburzenie psychiczne jest również używane odnośnie do tych problemów zdrowotnych. Problemy ze zdrowiem psychicznym również ingerują w myśli, samopoczucie i zachowanie, lecz w mniejszym stopniu niż choroba psychiczna. Problemy ze zdrowiem psychicznym są bardziej powszechne i obejmują zły stan zdrowia psychicznego, którego można doświadczyć przejściowo w wyniku stresów życiowych”. – „Czym jest choroba psychiczna?”, Embrace Multicultural Mental Health

Reumatoidalne zapalenie stawów – jak sobie radzić z chorobą?

Książka o walce z chorobą, jaką jest nerwica natręctw to ZOK. „Moja historia” autorka od lat zmagająca się z tą dolegliwością opowiedziała o swoich doświadczeniach. Dzięki temu informacje na temat zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego pozyskamy bezpośrednio od osoby chorej. Przekonamy się, dlaczego nerwica natręctw może zmienić życie chorego i jego bliskich w prawdziwy koszmar. Osoby, które nigdy wcześniej nie zetknęły się z tematyką, mogą nie zrozumieć, jak to możliwe, że chory nie jest w stanie przez dłuższy czas kontrolować natrętnych myśli i zachowań. To jednak główne cechy tej przypadłości. Kompulsje takie jak: wielokrotne mycie, sprawdzanie zamknięcia drzwi, czy zliczanie przedmiotów, to działania, na które chory potrafi przeznaczyć ponad godzinę dziennie. Obsesja, czyli przykre myśli potrafią natomiast nawracać bezustannie. Codzienność bywa więc dla chorych trudna do zniesienia. To dlatego Im przede wszystkimautorka dedykuję tę książkę.

„Książkę chciałabym zadedykować przede wszystkim osobom, które, tak jak ja, na co dzień borykają się z chorobą zwaną zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnym (w skrócie ZOK – inaczej nerwica natręctw). ( … ) Mam nadzieję, że moja książka pozwoli rodzinie i znajomym osób chorych lepiej zrozumieć ich zachowania, a osoby chore odnajdą cząstkę siebie w mojej historii, rozpoznają u siebie objawy zaburzenia, bądź odnajdą sposób na radzenie sobie z nim w codziennym życiu”.– Aleksandra Lewkowicz

„Schizofrenia – lekcja życia” to natomiast książka o walce z jedną z bardziej dokuczliwych chorób psychicznych. By każdy mógł, choć częściowo zrozumieć, na czym polega fenomen tej jednostki chorobowej, autor opowiedział o swojej codzienności. Obrazowo opisał cenne doświadczenia, przemyślenia oraz poczynione obserwacje. Nie krępował się wspomnieć o głośności  i częstotliwości złożonych myśli. Scharakteryzowane zostały nawet wysłuchiwane dźwięki i głosy pochodzące niejako od „własnego przedstawiciela”. Poznamy szczere zwierzenia schizofrenika. Dowiemy się, czym jest żywa społeczność bytująca w umyśle chorego. Zrozumiemy również, dlaczego najbardziej dotkliwa bywa tak zwana pustka w głowie. Istotne miejsce w tej książce zajęły też adnotacje dotyczące szkodliwych stymulantów. Przekonamy się, że niektórych substancji, sytuacji oraz ludzi powinni unikać nie tylko chorzy.

Różnej maści uzależnienia zdają się plagą współczesnego świata. Najgorsze, że uzależnić można się od wszystkiego. Książki o nałogach uświadomią nam wagę tematyki.  

Na uwagę zasługuje również „Borderlina”. Książka ta podejmuje temat osobowości z pogranicza. Zaburzenie to potrafi w znacznym stopniu skomplikować życie chorego oraz jego bliskich. Borderline wiąże się bowiem z szeregiem problemów. Oczywiściekażdy przypadek jest inny, ale charakterystyczne dla tej jednostki kłopoty to między innymi: niestabilność emocjonalna, obniżenie poczucia własnej wartości, trudności z nawiązywaniem kontaktów interpersonalnych, lęk przed porzuceniem, a jednocześnie „pochłonięciem”, autoagresja, myśli i próby samobójcze. Z tej książki dowiemy się, jak rozpoznać borderline? W jaki sposób leczy się pograniczne zaburzenie osobowości? A także, gdzie szukać pomocy? Po tę zawierającą wątki autobiograficzne pozycje powinny więc sięgnąć osoby chore, a także ich najbliżsi.

Każdego roku coraz więcej książek o diecie trafia na półki. Co roku coraz więcej osób wpada w zakłopotanie, jeśli chodzi o poprawę nawyków żywieniowych.  Poznaj książki o zdrowym odżywianiu.

Wszystkie zaprezentowane powyżej pozycje to książki o walce z chorobą. Warto, aby sięgali po nie poszukujący wsparcia chorzy, ich bliscy, a także wszyscy zainteresowani tematyką poszczególnych stanów chorobowych.