Nie ma nic lepszego niż deszczowa pogoda, która sprawia, że ​​marzysz o wtuleniu się ciepły koc z dobrą lekturą.  A może jesteś typem osoby, która uwielbia thrillery, a może potrzebujesz odrobiny humoru, aby poradzić sobie z nostalgią podczas deszczowych dni. Lektury w deszczowe dni to książki dla każdego inne, w zależności od osoby, kwestii jej upodobań czytelniczych. Postanowiliśmy stworzyć listę uwzględniającą różne typy czytelników i nastrojów zwłaszcza w te w deszczowe dni. Mamy nadzieję, że będziecie  mieć kilka opcji, gdy nadejdzie czas, aby zostać w domu i zatopić się z dobrą lekturą w wygodnym fotelu.

„Co widziały cztery ściany” to książka, którą każdy powinien przeczytać, ponieważ każdy z nas z pewnością w swoim życiu spotyka się bezpośrednio lub pośrednio z przemocą w rodzinie. Pisząc o przemocy mam na myśli nie tylko przemoc fizyczną, ale również psychiczną, która często bywa wstępem do podporządkowania sobie ofiary, a następnie staje się smyczą, na której można łatwo prowadzić bezbronną istotę pozbawioną wsparcia rodziny, przyjaciół, poczucia własnej wartości. Mechanizm wyobcowania, pozbawienia wsparcia, zamknięcia w czterech ścianach działa i często trudno spostrzec jego pierwsze symptomy, bo zakochana osoba w ogóle nie bierze pod uwagę, że ten ktoś, kogo obdarzyła uczuciem, może świadomie działać na jej szkodę.

Los modeluje ludzkie życie niczym artysta origami. Odpowiednia ilość zagięć potrafi zmienić gładką kartkę papieru w niewiarygodną formę. Podobnie rozbudzające emocje zdarzenia kształtują ścieżkę istnienia. Los emerytowanej policjantki, właścicielki maleńkiej suczki, Bożeny Polańskiej, wykuły przede wszystkim traumatyczny zajścia. Zastrzelony bandyta i dwukrotna próba gwałtu nękają jej psychikę powracającymi koszmarami. Uporać się z lękami pomaga jej Magda. Tylko, czy wsparcie koleżanki okaże się wystarczające?

Maciej po odejściu z banku stara się odzyskać równowagę. Nie będzie mu jednak łatwo zapomnieć o nieetycznych, przestępczych działaniach kierownictwa usłużnego wobec Partii. Dbając o swoje bezpieczeństwo, jako „polisę” odchodząc, zabrał ze sobą kopie dokumentów, które mogą skompromitować Partię oraz Zarząd Banku. Niektórzy zechcą je odzyskać, a w efekcie Maciej dwukrotnie otrze się o śmierć. W pewnym momencie Magda i po części suczka Mufa splecie ze sobą los Bożeny i Macieja. Zbrodnia, zmagania z traumami i koszmarami to jedne z wielu elementów tej powieści. Ostatecznie narodzi się jednak szczęśliwa, uwieńczona rodzicielstwem miłość.

Poznaj autobiograficzne sceny z życia Moniki Jaruzelskiej! Książka dostępna w formie audiobooka. Jest to pełna ironii, dowcipu, ciekawych obserwacji opowieść o dorastaniu w cieniu sławnego ojca oraz budowaniu własnego „ja”.  W rozdziale wstępnym Monika Jaruzelska:

„Nie ma w mojej książce etosu ani patosu. Każdy, kto spodziewa się gloryfikacji czy też politycznych uzasadnień, do których winna być zobowiązana córko komunistycznego dyktatora, może poczuć się rozczarowany. To jest opowieść o normalnej rodzinie, choć uwikłanej historycznie. Napisana z perspektywy najpierw dziecka, potem dziewczyny, a na końcu dojrzałej kobiety”.

https://audioteka.com/pl/audiobook/towarzyszka-panienka

Audiobook dostępny w serwisie z audiobookami i słuchowiskami online Audioteka

Akcja kolejnej książki rozpoczyna się jeszcze w czasach PRL-u i obejmuje kilkanaście lat życia bohaterów. Czytelnik poznaje Jagodę Rylską, jej ojca polityka, bezwzględnego prokuratora Tadeusza Bromskiego, zagubioną Majkę, uciekającą przed tajemniczymi prześladowcami, i redaktora lokalnej gazety, który próbuje jej pomóc, a jednocześnie zebrać materiał do kryminalnego artykułu. Nie jest to jednak zwykła historia opowiedziana od początku do końca.

Autorka z niezwykłą starannością prezentuje każdą postać, skupiając się na motywach jej działania, doznaniach i przeżyciach. Ten aspekt psychologiczny jest niezwykle ciekawy, zaskakujący szczególnie wówczas, kiedy w miarę zagłębiania się w lekturze uświadamiamy sobie, jak ogromny wpływ na ludzką psychikę mają doświadczenia z przeszłości, jak duże piętno pozostawia w świadomości przemoc i molestowanie seksualne. Autorka prezentuje dokładnie, jaki trauma z dzieciństwa wywiera wpływ na działania dorosłych już mężczyzn, którzy – mając za sobą inne doświadczenia – z pewnością byliby zupełnie innymi ludźmi. Niezwykle interesująca analiza psychiki bohaterów, której czytelnicy dokonują w miarę zagłębiania się w fabułę niniejszej książki, to tylko jeden z kilku zaskakujących aspektów przebiegu wydarzeń w „Uśpionej”… Anki Mrówczyńskiej.

Jesień 1946 roku. Do Głuszycy, niewielkiej miejscowości w Górach Sowich, z tajną misją przybywa zagadkowy mężczyzna. Przedmiotem jego zainteresowania jest realizowany przez Niemców podczas II wojny światowej projekt budowlany o kryptonimie Riese. Tajemnicą skrywaną przez wykute w skałach sztolnie interesuje się także dowództwo NKWD oraz Urząd Bezpieczeństwa w Wałbrzychu.

Wiosna 1992 roku. Sędzia Laura Szeliga podejmuje pracę we wrocławskim oddziale komisji badającej zbrodnie przeciwko narodowi polskiemu. Już wkrótce w ręce Laury wpadają dokumenty, z których wynika, że jej zmarły ojciec nie był tym, za kogo ona go uważała. Usiłując dojść prawdy, stopniowo odkrywa tragiczną przeszłość rodziców i innych mieszkańców Głuszycy. Wkrótce przekonuje się, że choć od zakończenia wojny minęło wiele lat, zagadkowy kompleks Riese w Górach Sowich wciąż budzi emocje i popycha ludzi do zbrodni. W powieści odnajdziemy także odpryski wydarzeń oraz dalsze losy bohaterów „W cieniu Olbrzyma” – debiutu literackiego autorki.

Czytanie to piękne doświadczenie, niezależnie od pory roku i czasu. Czytanie na  plaży w ciepły letni wieczór to błogie doświadczenie. Jednak najlepsze uczucie jest, gdy siedzisz z gorącą czekoladą i czytasz dobrą książkę, gdy na zewnątrz pada deszcz.  Zajrzyj do naszej księgarni internetowej tylkorelaks.pl  i wybierz lekturę odpowiednią dla siebie.