Wierzysz w Boga? Jesteś chrześcijaninem? Uważasz, że nauki kościoła trzeba respektować? Czy bulwersują Cię obrzydliwe doniesienia, o nieprawidłowych zachowaniach księży? Sacrum i profanum, stanęło naprzeciw siebie. Ksiądz jako bohater literacki został zaprezentowany w dwuznaczny sposób. Księża obecni w Kościele od początku jego istnienia są po prostu grzesznymi ludźmi.

Ksiądz jest duchownym chrześcijańskim. W kościele katolickim, cerkwi prawosławnej oraz kościele luterańskim. Słowo ksiądz pochodziło ze słowiańskiego oraz oznaczało naczelnika plemiennego. Podczas wczesnego średniowiecza księżmi określano ludzi zamożnych i wpływowych. Termin „duchowny” prawdopodobnie przybył do polszczyzny pod wpływem czeskim, starogermańskim. Na początku stosowany był tylko wobec biskupów. Okresowe przemiany w kościele, sprawiły, że w nutach chrześcijańskich przyjmowano także zamienne tytuły dla duchownych, jak: pastor, batluszka, kapłan, minister, czy ojciec.

Ksiądz to potoczne określenie duchownego katolickiego, prezbitera, uprawnionego do odprawiania mszy świętej, niższego w hierarchii od biskupa.

Encyklopedia PWN

Ksiądz jako bohater literacki przedstawiany jest w wielu kreacjach. Od wielu lat prezentowana jest prawdziwie chrześcijańska postać duchownego, który jest gotowy poświęcić swoje życie za innych. W lekturach szkolnych zwraca się uwagę na twórczość Henryka Sienkiewicza. Wielu pisarzy zawierało w swoich powieściach motyw duchownych. Bohaterowie w habicie charakteryzowani są w licznych tekstach literatury polskiej. Kapłan i kapłaństwo w kręgu tematów literackich pojawia się w każdej kulturze. Najczęściej tego rodzaju teksty prezentują historie świętych, mają za zadanie pouczać i przekazywać nauki religijne.

Od wielu lat księża wykonujący prace kościelne są bacznie obserwowani. Złożone śluby oznaczają zachowanie czystości i celibatu. Dla wielu dorosłych ludzi sytuacja, w której mężczyzna wyrzeka się potrzeb fizycznych to hipokryzja. Seksuolodzy podkreślają, że nazrzucany odgórnie celibat dla wielu duchownych oznacza wieloletnie cierpienie psychofizyczne. Ksiądz to mężczyzna. Ksiądz jako bohater literacki często przedstawiany jest jako kleryk wiodący podwójne życie.

Prof. Józef Baniak, badacz seksuologii księży, szacuje, że około jedenaście do trzynastu procent księży jest w związkach z kobietami. Około 1/3 wszystkich polskich księży zna problem zakochanych parafianek.

Ksiądz jako bohater literacki rozbudza ciekawość. Romans z księdzem pobudza wyobraźnie wielu przedstawicielek płci pięknej. Najczęściej taki związek kończy się dramatycznie dla obu stron. Lepiej czytać o takich historiach, niż osobiście ich doświadczyć. Wyrzuty sumienia oraz zagadnienie grzechu zawsze utrudnia powrót na właściwą drogę. Przyjmujesz księdza na kolędzie? Składasz w kościele ofiarę? Czy wierzysz w tajemnice spowiedzi? Czy w tym i następnym roku będziesz obchodzić Święta Bożego Narodzenia lub Wielkanoc? Sprawdź, w jaki sposób jako bohaterowie literaccy zostają przedstawieni księża i sam wyrób sobie zdanie na ich temat.

Spora liczba takich tekstów, w których kapłan (konkretnie już „zwykły” ksiądz katolicki, czasem tez zakonnik czy pastor protestancki) funkcjonuje jaki autorytet moralny, intelektualny lub polityczny bez dodatkowych rysów heroicznych i martyrologicznych

A. Borowski, Ruch Biblijny i Liturgiczny

Ksiądz jako bohater literacki zasługuje na poznanie. Wiele z opisanych historii, porusza do łez. Nadal przytacza się nauczanie świętego Franciszka, który zaznaczał, że dla prawdziwego chrześcijanina najważniejsza jest miłość, pokora i spokój serca. W literaturze napotkamy natchnionych braterską miłością duchownych, którzy dowodzą, że prawdziwa wiara jest niewyobrażalną siłą.

Książka w ofercie sprzedaży – https://www.psychoskok.pl/produkt/sciezka-gniewomira/

Wartościowe książki łączą płaszczyznę historyczną z literacką. Piotr Skupnik jest historykiem, który wyszukuje ważnych wątków, tajemnic oraz bohaterów zasługujących na pamięć. „Ścieżka Gniewomira” to powieść historyczna, której fabuła pozwala wyruszyć do roku 1050. To czas średniowieczny, więc nie powinno dziwić, że w fabule znalazła się niewielka miejscowość mieszcząca się nieopodal Gniezna. Głównym bohaterem jest doświadczony wojownik Oli Egilsson. Przeżył on wiele, a teraz jest gotowy, by wyruszyć w kolejną misję. Przydomek Gniewomir został przyjęty przez tego woja, ponieważ zasłynął swoimi gniewnymi, choć sprawiedliwymi czynami. Ksiądz jako bohater literacki spisuje wyznania Egilssona. Spowiednik Anzelm spisze zwierzenia bohatera z ogromną dokładnością. W ten sposób udokumentowane zostanie dwadzieścia lat zmagań Gniewomira. W tej powieści ukazany został prawy, godny zaufania ksiądz.

Nie wszyscy duchowni są godni zaufania, jak Anzelm wspomagający Gniewomira. Ksiądz to przede wszystkim człowiek, celibat to często więcej złego niż dobrego.

Ksiądz w kościele katolickim, to mężczyzna, który wyrzeka się pewnych potrzeb, w tym seksualnych z miłości do Boga. Mimo że składa obietnice, nadal pozostaje  człowiekiem… Z pożądaniem i potrzebami seksualnymi, księża radzą sobie różnie. Jedni nie mają większego problemu z celibatem, inni po latach życia w „czystości”. Inni po latach życia w czystości, przeżywają wewnętrzny kryzys.

kobietapotrzydziestce.pl.
Książka w ofercie sprzedaży – https://www.psychoskok.pl/produkt/taniec-z-elvisem/

Ksiądz jako bohater literacki potrafi zadziwiać. Peggy Brown odważyła się napisać powieść erotyczną, w której głównym bohaterem jest duchowny w kryzysie.Taniec z Elvisem” doprowadza umysł do stanu ekscytacji. Romans wikarego z rozwódką budzi liczne kontrowersje. Autorka wie, że podobne historie zdarzają się naprawdę często. W roli głównej bohaterki stanęła Julita, która samotnie wychowuje dzieci w Londynie. Pomoc w kościele nie wyjdzie jej na dobre. Młody wikary Błażej rozbudzi jej zmysły. Seksualne spotkania oraz prawdziwa natura przełożonych w kościele, bardzo ją zbulwersuje. Ohydne tajemnice kościoła ujrzą światło dzienne. Wikary Błażej często upaja się alkoholem. Podczas następnej schadzki oboje podejmą decyzję. Za grzech trzeba ponieść karę. Ktoś straci życie. Ten romans porusza do łez.

Taniec z Elvisem pełen jest gorących, pikantnych opisów uciech cielesnych. To kontrowersyjna powieść jedynie dla dorosłych odbiorców

Peggy Brown
Książka w ofercie sprzedaży – https://www.psychoskok.pl/produkt/larwy/

Duchownych doznających traum opisują przede wszystkim powieści psychologiczno-obyczajowe. Prawdziwą naturę człowieka uwidaczniają „Larwy”. Stach Szulist z pomocą literackiej fikcji udowodnił, że świat nie jest taki, jakim się wydaje. Autor posłużył się aforyzmem Stanisława Jerzego Leca: „ z czego powstałeś, zależy od genetyki – w co się obrócisz, od polityki”. Fabuła tej powieści w niezwykły sposób porusza temat poszukiwania miłości. Uczucia to niewiarygodna siła. Kochanie zdaje się niemożliwe do połączenia z polityką. Główny bohater Filip, jako dwudziestokilkulatek będzie zmuszony ujawnić swoją bi seksualność. Do wielu wynurzeń będzie zobowiązana także dawna opozycjonistka Martyna, pro partyjny dziennikarz Burczyk oraz kilku innych bohaterów. Ksiądz jako bohater literacki pięknie i barwnie będzie wewnętrznie się odmieniał. Czy ksiądz Jacenty stanie się kimś, kogo władza będzie potrzebować? Warto sprawdzić.

Patrzcie, z jakimi zacnymi obywatelami macie dziś do czynienia! Z perłami tego narodu, nie jakimiś istotami podlejszego sortu.

Stach Szulist

Mężczyźni w sutannach to obiekt westchnień wielu pań. Miłość z duchownym to nieakceptowalny społecznie problem. Motyw księdza w literaturze porusza „Finezja uczuć”. Aneta Krasińska stawia przed odbiorcami egzystencjalne pytanie. Czy ludzkie uczucia da się kontrolować? Czy ksiądz ma prawo miłować kobietę? Czy grzechem jest spoglądanie z umiłowaniem na duchownego? Ta powieść o miłości, która połączyła mężatkę z księdzem, porusza. Fabuła na pierwszym planie postawiła małżonków z kilkunastoletnim stażem. Adam większość czasu poświęca prac. Alicja zajmuje się rodziną, ale od dawna odczuwa samotność. W pewnym momencie kobieta skorzysta z zajęć plastycznych prowadzonych przez duchownego. Wspólne rozmowy, malowane uczuciami obrazy połączą tych dwoje. Czy w Polsce taki związek mógłby uniknąć potępienia?

W Finezji uczuć”, pokazuje sytuacje, które mają miejsce w realnym życiu, na pewno każdy słyszał o podobnych wydarzeniach, jednak wszystkie one owiane są tajemnicą, Chciałam pokazać, że wszyscy jesteśmy ludźmi i mamy słabości, aż sztuką jest się do nich przyzna.

Aneta Krasińska

Ksiądz jako bohater literacki od zawsze intrygował. Motyw duchownego pojawiał się w baroku, średniowieczu, wizjach fantastycznych oraz rzeczywistych. Astrofizyk i psycholog kliniczny, Marek Pietrachowicz sięgnął po sensacje. „Pogrzebowa sygnaturka. Spaghetti Western” to zapierająca dech w piersiach historia napisana w konwencji westernu wprost z Dzikiego Zachodu. Fabuła pełna jest opisów krajobrazów, które można było napotkać w XIX wieku w Stanach Zjednoczonych. Wspomniany zostaje czas nastający w przededniu wojny secesyjnej. Ksiądz jako bohater literacki pojawia się na tle czerwonych skał. Osada górnicza to niebezpieczne miejsce, w którym swoją powinność pełni polski ksiądz Kazimierz Niemojewski. Plebania ukazana w książce wielu ludziom da schronienie. Nawet indiańscy imigranci unikną niewolniczej pracy.

Pogrzebowa sygnaturka to lektura, która wciąga, zaskakuje i trzyma w napięciu do ostatniej chwili.

Marek Pietrachowicz

Mikołaj Rej przypomina: „A to miej na pilnej pieczy, abyś czytał, kiedy tylko możesz”. Czytanie rozbudza wewnętrzne poczucia. Ksiądz jako bohater literacki zawsze budzi liczne kontrowersje. W książkach wymienionych powyżej znalazły się postacie, które mają swoje odpowiedniki w rzeczywistości. Romans z księdzem naprawdę kusi. Odbiorcy chcący otrzeć się o grzech, powinni sprawdzić, co oferuje romans i erotyka.