Książka pod tytułem „Kreatywna plastykostymulacja w świetle twórczego funkcjonowania mózgu” to praca o charakterze naukowym i jednocześnie interdyscyplinarnym. Autorka przedstawia wiedzę z dwóch dziedzin jakimi są plastyka i psychologia a to wszystko łączy twórczość przejawiana przez człowieka. Trzeba tu nadmienić że autorka ma szczególną predyspozycje do napisania takiej właśnie pracy z uwagi na fakt posiadania wykształcenia zarówno jako artysta plastyk jak i psycholog. Autorką jest Joanna Wajdenfeld, która oprócz wspomnianego wykształcenia posiada także bogate doświadczenie jako terapeuta posługujący się sztuką na co dzień i każdego dnia mogący obserwować twórczość swych podopiecznych. Twórczość przejawiana przez ludzi ma wymiar zarówno rozwojowy jak i terapeutyczny. W książce autorka prezentuje szereg zagadnień z dziedziny sztuki, psychologii twórczości oraz neuropsychologii twórczych procesów w mózgu. Najlepszą rekomendacja tej książki jest recenzja wydana przez panią Jolantę Tadeusiak.Arteterapia, a w szczególności Plastykoterapia to temat szerokiego opracowania  autorstwa terapeuty, psychologa i artystki, Joanny Wajdenfeld. Książka pokazuje to, co już starożytni Grecy doceniali, czyli znaczenie szeroko rozumianej sztuki w życiu człowieka. Wiedzieli, że wpływa ona na duszę i ciało, a ksiązka ukazuje tą wiedzę w świetle współczesnych badań naukowych i doświadczeń praktycznych. W sposób jasny i ciekawy nie tylko dla badaczy.

 W współczesnych czasach komputerów i pragmatyzmu sztuka jest często zaniedbywana. Ale czy słusznie? Jakie znaczenie może mieć sztuka i zajęcia artystyczne dla wyników w szkolnych testach? Na to i wiele innych pytań znajdziemy odpowiedź w tej książce.

Ważne jest, że oprócz rozważań teoretycznych książka oferuje niezwykle bogaty  zestaw praktyczny, który pozwoli również niedoświadczonej w tym kierunku osobie przeprowadzić twórcze zajęcia  zarówno w szkole jak i  dla swojego dziecka w domu. Dlatego pozycja ta zadowoli szerokie spektrum odbiorców. Można się z niej dowiedzieć w jaki sposób bada się współcześnie funkcjonowanie mózgu i co pokazują badania  wpływu sztuki na funkcjonowanie tego najważniejszego naszego organu ale także jak przygotować zajęcia i z czego korzystać.

Polecam to ciekawe i praktyczne opracowanie.

mgr Jolanta Tadeusiak

Psycholog, Trener twórczego myślenia, coach, a także rodzic