Długo uważana za wybredną, nostalgiczną i eurocentryczną fikcja historyczna zaczęła uwzględniać różnorodność.

Uwaga fani fikcji, która powraca do przeszłości, radujcie się! Zebraliśmy kilka  tytułów, które eksplorują epoki sprzed wieków – lub w kilku przypadkach dzieła, które rzucają nowe spojrzenie na ostatnie dziesięciolecia. Po co wychodzić z obecnego kontekstu, by zanurzyć się w minionych okresach, często zapomnianych czasach? Bo może dowiemy się czegoś nowego o tym, jak dotarliśmy do miejsca, w którym jesteśmy teraz, a może po prostu poznamy wyśmienity sposób ucieczki od tego, co nam dzisiaj dolega.

Powieść historyczna czy raczej historyczna fikcja? Co chętniej czytamy?

Niezależnie od tego, fikcja historyczna jest zawsze portalem do tego, co kiedyś było, i chociaż zazwyczaj myślimy o tym gatunku jako o soczystym romansie (np. powieści w stylu płaszcza i szpady), a może czymś z czasów panowania Henryka VIII, zwiększone zróżnicowanie w publikowaniu zaowocowało obfitością różnorodnych artykułów w tej kategorii. Tradycyjnie gatunek był eurocentryczny, zatopiony w opowieściach o europejskich arystokracjach lub, na przemian, o eskapadach pionierów w USA lub gdzie indziej.A co myślisz o literaturze wspomnieniowej – historii ukrytej w książkach?

W tej kolekcji zebraliśmy kilka najbardziej intrygujących, dobrze napisanych i różnorodnych tytułów literatury historycznej z 2022 roku. Książki odkrywające kluczowe momenty historyczne, te opowieści są idealną mieszanką nostalgii i świeżego spojrzenia na część historii, która nas ukształtowała, na odważnych ludzi, którzy utorowali nam drogę do tu i teraz. Bo któż z nas nie lubi czasem sięgnąć po powieści historyczne? Sprawdź listę wyjątkowych książek historycznych do przeczytania.