Matura zbliża się wielkimi krokami. Wybrałeś już przedmioty, które będziesz zdawać, bo mniej więcej wiesz, w jakim kierunku chcesz iść. Taka ogólna droga jednak nie będzie wystarczająca podczas wyboru konkretnego kierunku studiów. Jak zatem wybrać wydział, kierunek i specjalizację, która w przyszłości zapewni Ci dobrze płatną pracę? I czy decyzja podjęta w tym momencie na pewno opłaci się za 3 lub 5 lat? O tym, jakie studia dadzą Ci pewną pracę w przyszłości, opowiemy w najnowszym materiale – zapraszamy do lektury!

Dlaczego warto iść na studia?

Tendencja jest wyraźnie spadkowa. Coraz mniej osób decyduje się na studia, stawiając na szybsze pójście do pracy i zdobywanie doświadczenia lub edukację poprzez kursy i szkolenia. Chociaż owszem, również jest to jakaś metoda, studia dają znacznie więcej niż wyłącznie „papierek” wyższej uczelni. Jak podają specjaliści z http://www.zpsb.pl/ studia to znajomości, poszerzanie horyzontów, możliwość współpracy i nauki od praktyków, a przede wszystkim nieograniczony dostęp do wiedzy pod różną postacią, której nie znajdzie się wyłącznie w Internecie. Choćby te argumenty powinny przekonać wszystkie osoby, które czują w sobie większy potencjał i chęć rozwoju. No właśnie, ale w jakim kierunku?Najbardziej przyszłościowe kierunki studiów

Najnaturalniejszą ścieżką w tym przypadku wydawać by się mogła ta, związana z Internetem i nowymi technologiami. I chociaż oczywiście jest w tym część prawdy, ponieważ to właśnie informatycy, w tym np. projektanci aplikacji mobilnych czy administratorzy sieci, będą przez najbliższe lata najbardziej pożądani na rynku pracy, inne branże wcale nie pozostaną w tyle. Przykładem może być tu chociażby cały sektor marketingowy, który rozwija się równie prężnie i wciąż potrzebuje specjalistów z różnych dziedzin. Podobnie jest w przypadku biznesu, który przez ostatnie lata wzniósł się w Polsce o więcej niż poziom wyżej i rozgałęził na tyle, że ciężko za nim nadążyć. Stanowiska managerskie i kierownicze na pewno chętnie przyjmą młode, wykształcone osoby z pomysłem na rozwój firmy. Może to właśnie Ty będziesz jedną z nich?

Zawody przyszłości

Kto jeszcze nie będzie mieć najmniejszego problemu ze znalezieniem pracy w najbliższych latach? Wśród nowych zawodów, które należy postawić w tym szeregu, z całą pewnością są specjaliści SEO, trenerzy osobiści i terapeuci, doradcy zakupowi, programiści baz danych czy specjaliści HR. Co warto podkreślać, pracę zawsze znajdą również obrotni przedsiębiorcy, którzy z niszowych zawodów rzemieślniczych, będą w stanie założyć dochodowy biznes.