Zastanawiasz się jak pisać wypracowanie? Z pewnością, każdy podczas swojej edukacji szkolnej musi napisać niejedno wypracowanie. Początkowo są to krótkie opracowania, potem zamieniają się w dłuższe eseje, z podziałem na wstęp, rozwinięcie i zakończenie.

Szkolne wypracowania dotyczą albo lektur, albo tematów zadanych przez nauczyciela i należą do obowiązkowych zadań zarówno na języku polskim, jak i na lekcjach historii. Najważniejszy jest pomysł i umiejętność opisania go. To oznacza, że aby wypracowanie było wyczerpujące, musimy dobrze znać temat i rozumieć go. Następnie gotowe wypracowania muszą być podzielone na trzy części. Wstęp jest nawiązaniem do całości wypracowania. Musi więc obrazować o czym piszemy, tak by czytający z kilku pierwszych zdań wiedział, czego dotyczy całość. Długość wstępu uzależniona jest od wielkości wypracowania.

Poznaj –

Czytasz ebooki? Zapraszamy na stronę https://coczytamy.pl – tu kupisz ebooki w dobrych cenach.


Wypracowania szkolne różnią się od tych pisanych na studiach i przeważnie są krótsze. Inne wypracowanie napisze też gimnazjalista, a inne licealista. Wstęp jednak nie może być dłuższy, jak 1/3 całości wypracowania. Oprócz streszczenia całości, musi też zawierać uzasadnienie wyboru tematu, albo zachęcenie do przeczytania eseju. W rozwinięciu musi zostać wyczerpany temat, pamiętając o tym by miał on odzwierciedlenie nie tylko we wstępie, ale też, co ważne w tytule. Powiązanie tych części składowych, ma także duży wpływ na ocenę końcową wypracowania. Gotowe wypracowania muszą być bowiem tak pisane, by jedno wynikało z drugiego, a tytuł naprowadzał i inspirował. Tworzenie wypracowań, uczy także przedstawiania własnych myśli w określonej przestrzeni, dlatego wypracowania mają zawsze podaną ilość stron, tak, by autor potrafił pisać zwięźle i wyczerpująco, a przy tym ciekawie i nietuzinkowo. Po rozwinięciu następuje zakończenie, które powinno być tej samej wielkości co początek. Zakończenie zawiera puentę i wnioski końcowe, a więc co autor chciał przedstawić i co wynika z poszczególnych treści. W zakończeniu musi się znaleźć opinia autora, jak i podsumowanie faktów. Każda część jest od siebie oddzielona i poprzedzona akapitem. Należy także przed każdą z nich napisać czego dotyczy. A na samej górze musi znaleźć się tytuł wypracowania. Tytuł nie musi być krótki, nie powinien być jednak przesadnie długi, często jednak nauczyciele podają już gotowy temat, na który należy pisać wypracowania szkolne.