Każdy rodzic często boryka się z różnymi problemami dotyczącymi wychowania dziecka. Niektórym te problemy zabierają masę czasu zanim zostaną w pełni rozwiązane. Jednak jest gros osób, dla których rozmowa z dzieckiem stanowi duży problem, nie mówiąc już o innych sprawach jakie może ona nieść. Są dzieci, które nie dopuszczają do siebie rodzica – izolują siebie i swój świat przed uwagą innych. Czasem długo kumulują w sobie różne emocje, nad którymi ciężko im samym nawet zapanować. Jak można dotrzeć do dziecka, nie zwracając na siebie uwagi co może powodować strach i ucieczkę dziecka – najczęściej powodując zamknięcie się dziecka w swoim świecie?

Ostatnio w Internecie natrafiłam na książkę Hanny Wosz-Tatary nauczycielki z wieloletnim stażem pt.: „Jak interpretować rysunki dzieci?”, w której to autorka opisuje jak można niepostrzeżenie pomóc dziecku i jak odczytać to co w nim siedzi na podstawie ich własnych rysunków. To niesamowite, że na podstawie rysunku dziecka możemy tak dużo wyczytać. Ile szczegółów skrywa praca dziecka, której poświęciło swój czas? Nie umiemy odpowiedzieć na to pytanie zanim nie zdamy sobie sprawy z tego, że rysunek naszej pociechy to obraz rzeczy i osób oraz zwierząt w których każde ma swoje znaczenie i przedstawia obraz jego rodziny.

Aby go odczytać musimy nauczyć się kilku ważnych rzeczy, o których można przeczytać w tej książce. Pani Hanna przedstawiła w niej masę przykładów dotyczących tego co znaczyć mogą poszczególne osoby lub rzeczy na rysunku dziecka, to w jaki sposób postrzega dziecko poszczególnych członków rodziny i to czy boryka się ono z jakimś problemem, a być może o nim nie mamy pojęcia. To dość ciekawa technika rozumowania dziecka i jego świata.Polecam tą książkę każdemu rodzicowi, bez względu na jakość relacji z dzieckiem. Ta technika jest czymś potrzebnym jeśli chodzi o to jak funkcjonuje dziecko emocjonalnie i jak przyswaja poszczególne sytuacje w życiu jego rodziny. Znając język rysunku dziecka w porę dostrzeżemy to co się z nim dzieje, a poza tym zrozumiemy jego dziecięcy świat i pragnienia widziane z perspektywy dziecka. Książka jest wydana w formie ebooka i można ją nabyć w wielu księgarniach internetowych. Ja traktuję ją jako obowiązkową lekturę dla rodzica i polecam ją każdemu rodzicowi, aby mógł lepiej zrozumieć swoje dziecko. Zainteresowanych odsyłam do księgarni.

Książka jest dostępna jako hit ostatniego sezonu formie elektronicznej w wielu księgarniach internetowych, zobacz także w  naszych: