Zauważasz na swoich nogach żylaki? Dokuczają Ci obrzęki oraz uczucie ciężkości nóg? To objawy przewlekłej niewydolności żylnej. W tej dolegliwości najczęściej zaleca się leczenie za pomocą wyrobów uciskowych, do których zaliczane są również pończochy medyczne. Jak je dobrać?

Po pierwsze – wizyta u lekarza

Przy pojawieniu się objawów przewlekłej niewydolności żylnej należy pomyśleć o wizycie u lekarza.

W pierwszej kolejności warto udać się do lekarza rodzinnego – POZ. Doradzi on, jak postępować w dolegliwościach, może przepisać leki, a także skierować pacjenta do specjalisty. Leczeniem żylaków zajmują się chirurg naczyniowy, flebolog – lekarz specjalista od żył.

Gdy w leczeniu zalecane są pończochy przeciwżylakowe jak dobrać te odpowiednie? Duże znaczenie ma dobór tych wyrobów pod kątem ich klasy ucisku – kompresji, czyli nacisku na kończyny dolne. Lekarz może wtedy doradzić, jakie wyroby wybrać.

W przypadku żylaków najczęściej używane są wyroby o II klasie kompresji, natomiast w lżejszych objawach stosuje się te w I klasie. W celu zapobiegania żylakom można zastosować wyroby profilaktyczne o niższym ucisku.

Nie powinno się dobierać wyrobów uciskowych samodzielnie, ponieważ może prowadzić to do zaostrzenia objawów.

Po drugie – wybór rozmiaru pończoch uciskowych

Gdy konieczne są pończochy uciskowe jak dobrać rozmiar tych wyrobów? Rozmiar pończoch przeciwżylakowych ma bardzo duże znaczenie. Jedynie wtedy, gdy będą one odpowiednio dobrane, zapewnią skuteczne efekty.Przy dobieraniu odpowiednich wyrobów uciskowych należy wziąć pod uwagę tabelę rozmiarów producenta. By dobrać rozmiar, wykonuje się wtedy pomiary nóg w różnych miejscach.

Jak zmierzyć nogę do pończochy uciskowej? Przy wyborze wyrobów należy wykonać pomiary obwodów nóg w poniższych miejscach:
– nad kostką – najwęższe miejsce
– w łydce – najszersze miejsce
– nad kolanem – 2 cm powyżej
– połowa uda
– pod pośladkiem – 3 cm poniżej

Aby dobrać długość pończoch, należy również wykonać pomiar długości nóg od stopy aż do miejsca pod pośladkiem.

Do wykonania pomiarów najlepiej zastosować miarę krawiecką, którą można łatwo uzyskać informacje o obwodach nóg we wskazanych powyżej miejscach.

Zaleca się przeprowadzanie pomiaru o poranku, niedługo po wstaniu z łóżka, gdy nogi są wypoczęte. Wtedy nie pojawiają się jeszcze ich obrzęki, więc pomiary są najbardziej miarodajne.

Po trzecie – dobór odpowiedniego modelu pończoch

Przy zakupie pończoch należy uwzględnić ich rozmiar, klasę kompresji, a także kilka innych parametrów:
Wykończenie palców – mogą być otwarte i przez to poprawiać cyrkulację powietrza, albo mogą mieć palce zakryte.
Kolor – pończochy można dobrać do swojego gustu i stylizacji, najczęściej oferowane są w kolorach cielistym, czarnym, a także szarym, brązowym.
Typ mankietu – w sprzedaży można znaleźć pończochy z gładkim mankietem bez zdobień i z dekoracyjnymi mankietami, na przykład z koronki.