Połowa światowej populacji jest dwujęzyczna, ale tylko 25% potrafi rozmawiać w innym języku. Prawda jest taka, że w dzisiejszym, coraz bardziej połączonym i współzależnym świecie, znajomość języków obcych jest niezbędną umiejętnością, która daje możliwość bardziej bezpośredniego i znaczącego zaangażowania się w świat – czy to w sąsiedztwie, czy tysiące mil dalej – a jednocześnie lepiej przygotowując Cię do konkurowania i odniesienia sukcesu w globalnej gospodarce. A Ty jak sobie radzisz z językami? Wiesz jakie korzyści płyną z umiejętności komunikowania się w języku obcym? Czy warto uczyć się języków obcych?



Jednym z najbardziej satysfakcjonujących aspektów ludzkiego doświadczenia jest nasza zdolność integrowania się z innymi. Możliwość porozumiewania się z kimś w jego języku to niesamowity dar. Osoby dwujęzyczne mają wyjątkową możliwość komunikowania się z szerszym gronem ludzi w życiu osobistym i zawodowym. Znajomość języka sprawia, że jesteś miejscowym bez względu na to, gdzie jesteś, otwierając swój świat dosłownie iw przenośni. Nie czujemy się wyobcowani. To tylko jeden z powodów, dla których docenisz naukę języków obcych przez wiele lat w szkole. Ucz się języków bez wychodzenia z domu – http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/ucz-sie-bez-wychodzenia-z-domu/

Umiejętności językowe mogą być znaczącą przewagą konkurencyjną, która odróżnia Cię od jednojęzycznych rówieśników. Są wśród ośmiu najważniejszych umiejętności wymaganych we wszystkich zawodach – bez względu na sektor i poziom umiejętności – a zapotrzebowanie na dwujęzycznych specjalistów rośnie wykładniczo. Pracodawcy poszukują specjalistów, którzy mogą bezproblemowo komunikować się z klientami na nowych i rozwijających się rynkach zagranicznych. Jako dodatkowa zachęta, w wielu przypadkach umiejętności językowe prowadzą również do premii przy zatrudnianiu i wyższych wynagrodzeń. Niezależnie od aspiracji zawodowych – z dodanymi umiejętnościami językowymi, wyprzedzisz innych!

Wiele poznawczych korzyści płynących z nauki języków jest niezaprzeczalnych. Osoby, które mówią więcej niż jednym językiem, mają lepszą pamięć, umiejętności rozwiązywania problemów i krytycznego myślenia, lepszą koncentrację, zdolność do wykonywania wielu zadań jednocześnie i lepsze umiejętności słuchania. Przełączają się między konkurującymi zadaniami i monitorują zmiany w swoim środowisku łatwiej niż osoby jednojęzyczne, a także wykazują oznaki większej kreatywności i elastyczności. Gdyby tego było mało, z wiekiem bycie dwujęzycznym lub wielojęzycznym pomaga również dłużej utrzymać w kondycji zdrowie psychiczne i osłabienie funkcji poznawczych.

Język jest najbardziej bezpośrednim czynnikiem łączącym nas z innymi kulturami. Umiejętność porozumiewania się w innym języku sprzyja docenieniu tradycji, religii, sztuki i historii ludzi związanych z danym językiem. Z kolei większe zrozumienie sprzyja większej tolerancji, empatii i akceptacji innych – a badania pokazują, że dzieci, które uczyły się innego języka, są bardziej otwarte i wyrażają bardziej pozytywne nastawienie do kultury związanej z tym językiem. Poznaj książki dwujęzyczne dla dzieci – http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/ksiazki-dwujezyczne-dla-dzieci/

Podróżowanie jako osoba mówiąca w miejscowym języku może zrewolucjonizować wyjazd za granicę. Nauka drugiego języka otwiera również dodatkowe drzwi do możliwości studiowania lub pracy za granicą.

W świecie obejmującym ponad 6000 języków mówionych czasami potrzebujemy tłumaczenia, ale posługiwanie się przynajmniej jednym dodatkowym językiem daje nam dostęp do informacji, które w innym przypadku byłyby niedostępne. Na przykład osoby biegle władające innymi językami są w stanie poruszać się po Internecie jako prawdziwi obywatele świata – konsumując i oceniając zagraniczne media i rozrywkę.

Nauka drugiego języka nie tylko poprawia umiejętności komunikacyjne i pomnaża słownictwo w języku ojczystym – tak, naprawdę! – ale badania pokazują, że dzięki temu przyswajanie dodatkowych języków jest znacznie łatwiejsze, zwłaszcza wśród dzieci.

Każdy uczący się języka może zaświadczyć, że często odczuwał dyskomfort w komunikowaniu się w języku obcym. To niezbędna część procesu uczenia się! Nauka języka oznacza wyjście na zewnątrz i wyjście ze swojej strefy komfortu. Plusem jest niesamowite poczucie spełnienia, które poczujesz, rozmawiając z kimś w ich ojczystym języku.

Badania pokazują, że decyzje podejmowane w języku obcym są bardziej oparte na rozsądku niż decyzje podejmowane w języku ojczystym. Wbrew powszechnym przypuszczeniom, kiedy rozmawiamy w języku obcym, faktycznie dystansujemy się od reakcji emocjonalnych i uprzedzeń głęboko związanych z naszym językiem ojczystym. Wynik? Systematyczne i jasne decyzje oparte wyłącznie na faktach.

Odkrywając nowy język i kulturę, w naturalny sposób porównujemy z tym, co jest nam najbardziej znane. Poznawanie innej kultury rzuca światło na aspekty naszej własnej kultury – zarówno pozytywne, jak i negatywne – których być może wcześniej nie rozważaliśmy. Wniosek z tego jest jeden – uczmy się języków obcych! Już wiesz, dlaczego warto się ich uczyć, więc do dzieła!