Wrócił myślami do komputerów. Od czasu gdy Cezus Pilaitos ogłosił się Wszechimperatorem niszcząc Gwiezdne Królestwo, tak wiele zostało zapomniane. Teraz już wiedział, kto mu pomógł i domyślał się, że właśnie dzięki tej pomocy zdołał oszukać i prawie podporządkować sobie istotę, jaką był główny komputer Atlanty – stolicy Gwiezdnego Królestwa, stojący na straży pokoju, przewidujący zagrożenia i czuwający nad wyborami. Nazywał się Orchitron. Dzięki temu Pilaitos obsadził większość ważnych stanowisk w armii, podporządkowując ją tym samym sobie, co zresztą zajęło mu wiele tysiącleci.

Na jego nieszczęście Orchitron zdołał jakoś odgadnąć, że zmienił się, choć zmiany następowały tak wolno i tak były odległe w czasie, że stało się to nazbyt późno dla Gwiezdnego Królestwa. Musiało upaść, ale stało się coś, czego Pilaitos nie przewidział – zablokowano Orchitrona i cztery inne istoty. Legenda głosiła, że tylko potomek prawdziwego władcy może je odblokować i że kiedyś powróci, by wyzwolić swój lud. Osobiście nie wierzył, że ktoś z tamtej dynastii przeżył, ale nie wierzył też początkowo w istnienie tak dziwnego wszechświata, w którym teraz przebywał.



Paweł Skrobanek – autor licznych publikacji naukowych, miłośnik literatury fantasy. W swojej debiutanckiej powieści pt. „Morfirion”, przedstawia wizję świata przyszłości, jednocześnie stawiając pytania dotyczące naszej egzystencji, wplatając je w losy sympatycznej młodej dziewczyny. Somya to zwyczajna nastolatka, która wplątana w wir wydarzeń, musi dorosnąć i zmierzyć się z własną przeszłością i groźnym wrogiem. Nie jest jednak sama, ma przyjaciół, nawet takich, o których istnieniu nie miała pojęcia. Mieszkając na planecie z bardzo wysoko rozwiniętą technologią, sama do końca nie zdaje sobie sprawy z tego, jaką mocą dysponuje. Nie wie też wszystkiego o swojej przeszłości. Na szczęście może liczyć na pomoc przyjaciół, którzy wraz z nią, stają do walki w obronie planety. Czy jednak zdoła odkryć wszystkie tajemnice? Czy uda się jej przetrwać ataki najeźdźców? Odpowiedź na te pytania może kosztować ją znacznie więcej niż życie, a walka staje się tym trudniejsza, że zaczynają działać siły, o których nawet Narranie nie mają pojęcia.