Przedstawicielki płci pięknej lubią czytać książki. Obcowanie z literaturą sprawia im prawdziwą przyjemność. Warto więc sprawdzić, co czytają kobiety.

Przeprowadzane corocznie badania stanu czytelnictwa w Polsce, pozwoliły wyciągnąć pewne konkretne wnioski. Z całą pewnością czytamy za mało. Prawie połowa Polaków w ciągu roku nie sięga nawet po jedną książkę. Co gorsza, 30% Polaków nie posiada w domu ani jednej lektury. Na zainteresowanie literaturą wpływ okazuje się mieć płeć. Kobiety lubią czytać książki. Obcowanie z literaturą sprawia im prawdziwą przyjemność. W trakcie czytania doświadczają bowiem relaksacji. Dla pań czytelnictwo to jedna z najatrakcyjniejszych form spędzania czasu wolnego. Na zadowolenie pań z pewnością wpływ ma wybór właściwych lektur. Warto więc sprawdzić, co czytają kobiety. Ich wskazania, dla wielu osób mogą stać się inspiracją.

„Badanych zapytano również o to, czy lubią czytać książki. Wyniki posegregowano według dwóch kategorii – wieku i płci. Okazuje się, że przedstawicielki płci pięknej czytają zdecydowanie chętniej. Wśród osób między 15-24 rokiem życia 13% kobiet bardzo lubi literaturę, natomiast wśród mężczyzn zaledwie 4%. Odpowiedzi na to pytanie w przedziale 25-39 lat wyglądały analogicznie – znalazło się 17% kobiet, lubiących czytanie, a mężczyźni stanowili jedynie 8%”.– Sylwia Buksa,”Ile książek czyta Statystyczny Polak?”.

Czytelników przybywa, a bibliotek coraz mniej – sprawdź

Obcowanie z literaturą potrafi zaoferować przedstawicielkom płci pięknej zmysłową przyjemność. Właśnie dlatego warto sprawdzić, co czytają kobiety? Najpewniej wpływ na czytelnicze odczucia pań ma bowiem dobór właściwych lektur. Kobiety chcą emocjonować się w trakcie czytania, głęboko przeżywać losy poznawanych bohaterów, a także móc się z nimi utożsamiać. To dlatego książki do czytania dobierają bardzo starannie.

Sprawdźmy więc, co czytają kobiety. Poznajmy ulubione książki pań. Zainspirujmy się damskimi wyborami I przeczytajmy choć jedną z nich.

Kobiety czytają powieści obyczajowe. Jedna z nich to ”Po szczeblach drabiny”. Ta poruszająca historia nieśmiałej Stefki, przepełniona jest optymizmem. Z głębokiej prowincji bohaterka dotrze na sam szczyt. Nim to nastąpi, czeka ją wiele niespodziewanych wydarzeń. Stefa nigdy nie sądziła, że opuści dom. Była pewna, że pewnego dnia przejmie gospodarstwo i dalej będzie prowadzić skromne życie. Los zadecydował jednak inaczej. Morderstwo i rozpad rodzinnych relacji zmusi Stefę do opuszczenia wsi. Zdruzgotana i przerażona z pomocą przyjaciółki wyjedzie do Warszawy. Wielkomiejskie życie wielokrotnie narazi ją na przykrości, ale na szczęście zawsze obok znajdą się życzliwi ludzie. Z czasem bohaterka pojawi się w Krakowie i Gdańsku. Co dziwne, bezustannie towarzyszyć będą jej dziwne sytuacje. Ważną postacią w jej życiu okaże się dojrzały mężczyzna żydowskiego pochodzenia. Ostatecznie zahukana Stefka przeobrazi się w piękną, pewną siebie Stefanię. Ponadto, pewnego dnia zyska ona szansę, by stać się właścicielką pałacu.

Piękna powieść z przesłaniem, którą doceniły kobiety to „Droga przez gorzkie łzy”. Opisana historia podkreśla wartość życia i znaczenie życzliwości do drugiego człowieka. Codzienność potrafi niemiło zaskakiwać, ale nie warto tracić nadziei. Główna bohaterka to skromna, wrażliwa Sabrina. Jej życie od zawsze pełne jest trudności. Konieczność finansowego wspierania rodziców oraz gromadzenia środków na leczenie siostry bardzo ją obciąża. Ponadto los zamierza niemiło ją zaskoczyć. Próbując pomóc nieznajomemu, Sabrina ulegnie poważnemu wypadkowi. To zdarzenie zmieni wszystko. Będzie ekscytująco i nieprzewidywalnie. Ostatecznie zwycięży jednak dobro i życzliwość. Oferowana innym pozytywna energia w niezwykły sposób powróci do Sabriny. Fabuła tej powieści skłania do zadumy nad najważniejszymi wartościami w życiu człowieka.

„Czyż nie jest tak z młodością? Przemija tak szybko. To właśnie wtedy podejmujemy najważniejsze decyzje, które mają wpływ na nasze dalsze życie. Bo nasze życie to naprawdę piękny skarb, który został złożony na nasze dłonie”. – Weronika Ceynowa, ”Droga przez gorzkie łzy”.

Kobiety lubią czytać książki dostarczające silnych wrażeń. ”Origami dwojga istnień i psa” to powieść o dojrzałej miłości, ale również o traumach, koszmarach i zbrodni. Wielowątkowa fabuła od pierwszej do ostatniej strony emocjonuje. Opisana historia uświadamia bowiem, że los wielokrotnie kształtuje ludzkie drogi niczym prawdziwy artysta origami. Tak stanie się w przypadku Bożeny Polańskiej i Macieja Rawicza. Ona jest emerytowaną policjantką zmagającą się z traumą, doświadczoną na skutek przeżytej próby gwałtu oraz konieczności zabicia człowieka na służbie. On natomiast byłym bankowcem, który swego czasu naginał prawo w celu zaspokojenia oczekiwań posłusznego partii zarządu banku. Dojdzie do wielu niebezpiecznych wydarzeń. Maciej dwukrotnie otrze się o śmierć, a Bożena będzie musiała walczyć o jego życie. Na całe szczęście historia zakończy się szczęśliwie. Dzięki przyjaciółce Bożeny oraz uroczej suczce Mufie. Bożenę i Macieja połączy szczęśliwe uczucie.

„W swoich powieściach, w tej także, opowiadam o złożoności uczuć ludzkich, skomplikowanych relacjach między kobietą, a mężczyzną. Mówię – nie bójmy się tego słowa – o miłości. . „Origami…” jest także taką opowieścią. Nim jednak pojawi się miłość, los musi trochę powyginać, pozałamywać karty życia…” – Krzysztof Piotr Łabenda

Kobiety czytają mądre, poruszające książki. To dlatego doceniły powieść „Tatuaże podświadomości”. Fabuła tej opowieści pozwala wyruszać na teren malowniczych Mazur. Poznamy tam trzy bohaterki. Prowadzącą własną knajpę Teresę, mieszkający na odludziu Grażkę oraz Gabrysię, która próbuje na nowo ułożyć swój wewnętrzny świat. Powieść uświadamia, że przed przyszłością nie da się uciec. Przykrych, traumatycznych wspomnień nie sposób wymazać z pamięci. By móc budować szczęśliwą przyszłość, trzeba pogodzić się z tym, co minione. Dla Gabrysi nie jest to łatwe. Jako DDA bezustannie musi dbać o swoją kondycję psychiczną. Brak wiary we własne możliwości utrudnia jej wszelkie działania. Gabrysia ma nadzieję, że przyjaciółki udzielą jej wsparcia. Grażka zgodnie z oczekiwaniami zacznie pisać książkę zawierającą wycinki z jej życia. Czy to w jakikolwiek sposób jej pomoże? Gabrysia w końcu będzie musiała przecież zrozumieć, że jest coraz bardziej samodzielna.

„Aby poznać Gabrysi sposoby na uporanie się z chmurną przeszłością, trzeba przeczytać „Tatuaże podświadomości”, nie ma innego sposobu. Ona oswoiła tamto dawne zło, zaczęła dostrzegać piękno swojej codzienności, piękno prozaicznych rzeczy, żyć teraźniejszością. Zachęcam do lektury”. – Grażyna Mączkowska

Czy miłość po czterdziestce jest jeszcze możliwa? Z powieści „(Nie) spełnione marzenia” wynika, że tak, ale czy możliwe jest wspólne życie kobiety, która pięć lat musiała zbierać na wymarzone wakacje po drugiej stronie oceany z zamożnym Amerykaninem? Czy uczucie wytrzyma próbę czasu i odległości, kiedy Angelika będzie musiała wrócić do Polski? Małgorzata Owczarek udziela odpowiedzi na wszystkie te pytania w swojej książce, ale jakie one są, przekonają się tylko ci, którzy po nią sięgną.

Ta historia jest jak najbardziej współczesna, współczesne są także jej wątki. Kariera przez łóżko? Nie tym razem, bo to banał. Tym razem przez wypadek. Nie codziennie ratuje się z opresji Pięknego, a jeszcze rzadziej ratuje mu się życie. Kopciuszek uratował księcia, czyli wszystko na odwrót.

Zamiast więc tradycyjnego Kopciuszka mamy onegdaj Pretty Woman, a zamiast Pięknej i Bestii mamy obecnie „Pięknego” i „bestię” w jednej osobie. Tym razem jest to mafijna, polsko-hiszpańsko-włoska wersja historii o dziewczynie znikąd i mężczyźnie pięknym niczym „książę z bajki” (stąd ksywka: „Piękny”).

Aby lepiej wczuć się w atmosferę otaczającą Natalię Karwowską, bohaterkę powieści Agnieszki Kraśkiewicz, wystarczy przywołać zapach perfum, jakich używa – Sì Armaniego – i mieć nadzieję, że podziała na wyobraźnię jak Chanel nr 5 w przypadku Marilyn Monroe.

Co czytają kobiety? To pytanie, na które powyżej wymienione pozycje po części zdołały odpowiedzieć. Te lektury zajęły bowiem wysokie miejsce w rankingu książek kobiecych.