Dieta wahadłowa

 

Wyniki badań naukowych przywiodły nas do prostego wniosku, że najbardziej właściwym sposobem odżywania się człowieka jest dieta „myśliwego – zbieracza”. Zawierała ona mięso, tłuszcze zwierzęce, rośliny, rybę a później – i produkty mleczne. Uczeni „odkryli”, że takie odżywianie pozytywnie wpływa na zdrowie pacjentów, przedłuża życie, obniża ciśnienie, poprawia cholesterol, normalizuje cukier we krwi.

Sytuacja przedstawia się tak, że po 60 latach badań i eksperymentów w końcu udowodnili nam, że należy jeść tak, jak to ustaliła ewolucja.

Dieta nie może opierać się na jakiejś jednej zasadzie. Nieskuteczne okazały się próby ograniczenia węglowodanów lub tłuszczów. Nie pomaga liczenie kalorii, indeksów, punktów… Człowiek je za dużo nie dla tego, że nie umie liczyć, ale dla tego, że często ma sytuacje stresowe i nie radzi sobie z nimi.

Wirtualnymi przedstawiają się zalecenia, że w diecie „powinna być dokładnie określona ilość podstawowych elementów – białek, tłuszczów i węglowodanów”, że trzeba odżywiać się „pełnowartościowo”, „różnorodnie”, „nie objadać się na noc”, „unikać tłustych potraw” i in.Podstawową cechą opracowanego przez nas sposobu odżywiania się jest jego zmienny – wahadłowy – charakter. W diecie wahadłowej stosujemy rotację produktów z rożnych grup – węglowodanów, białek, warzyw i owoców. Aby doprowadzić do przyspieszenia trawienia, na początku kuracji odchudzającej w pełni oddzielamy węglowodany (kasze, ryż, ziemniaki, pieczywo, kukurydza) od białek pochodzenia zwierzęcego (mięso, drób, ryby, ser żółty, twaróg, kefir, jogurt, jajka) i stosujemy te grupy produktów w różne dni.

Brak nawet teoretycznej możliwości łączenia tych produktów w przewodzie pokarmowym znacznie przyspiesza metabolizm. Właśnie od takiej modyfikacji menu można rozpocząć odchudzanie. Jedynie, co w diecie znajduje się stale – to warzywa i owoce.

Wahadłowa wersja odżywiania się jest najbardziej skuteczną metodą leczenia nadwagi i otyłości. Jest to model odżywiania się odwrotny od „naukowo” udowodnionego „zrównoważonego”. W takich właśnie zróżnicowanych warunkach aktywizują się enzymy spalające komórki tłuszczowe. W istocie chodzi tu o trening metabolizmu.