W dobie zaawansowanych technologii nowe odkrycia naukowe i wynalazki stały się powszechne. Wynalazki pojawiają się i stają się przestarzałe w zastraszającym tempie. Istnieją jednak innowacje, które nigdy nie staną się przestarzałe. Dotyczy to również najbardziej banalnego koła, znanego nam od młodości. Jest to najstarszy i największy cud inżynieryjny. Warto też zauważyć, że koło jest prawdopodobnie pierwszym wynalazkiem człowieka, który stworzył on sam, ponieważ w przyrodzie nie ma niczego, co byłoby choćby zbliżone do niego.

Teraz naprawdę trudno sobie wyobrazić, jak ludzie epoki brązu byli w stanie stworzyć coś, co służy ludzkości do dziś. W istocie nie wiadomo, jak rozwijałby się postęp techniczny bez dobrze znanego nam koła. W rzeczywistości system transportowy, mechanika i wiele rzemiosł opiera się obecnie na nieznanym nam wynalazku z epoki brązu. Jakie więc znaczenie miał ten wynalazek na etapach rozwoju ludzkości, oraz czy wiedza matematyczna ma wpływ na wynalazki ludzkie.

Znaczenie koła w rozwoju światowego systemu transportowego

W dawnych czasach, kiedy człowiek polował, o wiele łatwiej było mu przewozić zdobycz w czymś w rodzaju sań lub wozu. Umożliwiło to przenoszenie znacznie większej ilości ofiar. Później zorientowano się, że bardziej efektywne jest używanie wagonów wyposażonych w koła tarczowe, które z kolei były przymocowane do smukłej osi. System ten jest bezpośrednim potomkiem koła. Można również uznać, że za pierwszy środek transportu na naszej planecie można uznać dwukołowy wózek oparty na powyższym urządzeniu.

Wraz z rozwojem cywilizacji ewoluował także system transportowy. Jego rozwój wiązał się z powstaniem dróg i usprawnieniem transportu kołowego. Stopniowo systemy kołowe ze sztywnymi osiami odeszły w przeszłość i zostały zastąpione bardziej elastycznym i sprężystym zawieszeniem na drewnianych deskach. Pojazdy mogły być teraz wykorzystywane nie tylko do przewożenia ładunków na duże odległości, ale także do prywatnych, szybkich, krótkich przejazdów. Do tego celu potrzebne były lekkie, małe wagoniki. Ich powstanie było możliwe dzięki odkryciom w dziedzinie metalurgii.

Być może ostatnim ogromnym krokiem w wykorzystaniu koła było odkrycie silnika spalinowego. Początkowo używano go raczej do żeglugi morskiej niż do podróżowania po lądzie, ale wraz z pojawieniem się pierwszych motocykli, które wyprzedziły samochody, koło ponownie zaczęto modernizować. 

Koło w nauce

Koło znalazło również aktywne zastosowanie w fizyce i matematyce. W późniejszych czasach rozpoczęto dywagacje odnośnie obliczania wartości koła jak np. obwód, pole koła. Jedno z podstawowych urządzeń w fizyce, klocek, stało się możliwe dopiero dzięki wynalezieniu koła. Blok jest kołem z rynną zamocowaną w klatce. Wzdłuż zsuwni bloku przebiega lina lub łańcuch. Ten pozornie prosty wynalazek przynosi oszałamiające rezultaty. Koło bardzo rozpowszechniło się w mechanice. Na przykład tak genialny wynalazek, jakim były koła zębate, jest do dziś stosowany w wielu mechanizmach. Prosty zegarek mechaniczny składa się prawie w całości z systemu kół zębatych i przegubów. Słynny wynalazek śruby Archimedesa również został zainspirowany kołem.