Czytanie odgrywa bardzo ważną w naszym życiu i wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, ile faktycznie czytanie codziennie zajmuje nam czasu. Jednak, chociaż wielu z nas nie lubi brać do ręki książki i czytać, to warto wiedzieć, jak wiele zalet daje czytanie książek. Jedną z tych najbardziej godnych uwagi jest to, że czytanie pomaga nam otworzyć  nasz umysł na edukację. Wystarczy codziennie czytać by uczyć się trochę więcej.

Kiedy ostatnio czytałeś książkę lub pokaźny artykuł w czasopiśmie? Czy Twoje codzienne nawyki związane z czytaniem skupiają się na tweetach, postach na Facebooku lub wskazówkach na opakowaniu z płatkami owsianymi? Jeśli jesteś jedną z niezliczonych osób, które nie mają nawyku regularnego czytania, zobacz ile korzyści możesz przegapić.

Czytanie pomaga również w rozwoju osobistym i zawodowym, a więc jest pośrednio składową sukcesu.

Czytanie ma wiele zalet, a oto 10 korzyści płynących z czytania, które skłonią Cię do rozpoczęcia czytania.

1. Stymulacja umysłowa

Badania wykazały, że bycie pobudzonym umysłowo może spowolnić postęp choroby Alzheimera i demencji (a może nawet zapobiec), ponieważ utrzymywanie aktywności i zaangażowania mózgu zapobiega utracie jego mocy.

Podobnie jak każdy inny mięsień w ciele, mózg wymaga ćwiczeń, aby był silny i zdrowy, więc wyrażenie „użyj lub strać” jest szczególnie trafne, jeśli chodzi o twój umysł. Stwierdzono również, że układanie puzzli i granie w gry, takie jak szachy, jest pomocne w stymulacji poznawczej.

2. Redukcja stresu

Bez względu na to, ile  stresu  masz w pracy, w związkach osobistych lub nieoszacowanych innych problemów, z którymi borykasz się codziennie, wszystko po prostu umyka (odchodzi na dalszy plan), gdy zatracisz się w świetnej historii. Dobrze napisana powieść może przenieść Cię do innych światów, podczas gdy wciągający artykuł odwróci Twoją uwagę i utrzyma w chwili obecnej, pozwalając odpłynąć napięciom i pozwolić się zrelaksować.

3. Wiedza

Wszystko, co czytasz, wypełnia twoją głowę nowymi informacjami i nigdy nie wiesz, kiedy może się to przydać. Im więcej posiadasz wiedzy, tym lepiej wyposażony jesteś, aby stawić czoła każdemu wyzwaniu, jakie kiedykolwiek podejmiesz.

Dodatkowo, damy ci trochę do myślenia: jeśli kiedykolwiek znajdziesz się w tragicznych okolicznościach, pamiętaj, że chociaż możesz stracić wszystko inne — pracę, majątek, pieniądze, a nawet zdrowie — wiedzy nigdy nie można ci odebrać.

4. Poszerzenie słownictwa

Dotyczy to powyższego tematu: Im więcej czytasz, tym więcej słów poznajesz i nieuchronnie trafią one do Twojego codziennego słownictwa.

Bycie elokwentnym i dobrze wypowiadającym się jest bardzo pomocne w każdym zawodzie, a świadomość, że możesz rozmawiać z przełożonymi z pewnością siebie, może znacznie zwiększyć twoją samoocenę. Może to nawet pomóc w twojej karierze, ponieważ ci, którzy są oczytani, dobrze wypowiadają się i znają się na różnych tematach, osiągają szybciej (i częściej) awans niż ci z mniejszym słownictwem i brakiem znajomości literatury, przełomów w nauce i wydarzeń na świecie.

Czytanie książek jest również niezbędne do nauki nowych języków, ponieważ osoby niebędące rodzimymi użytkownikami języka zyskują kontakt ze słowami używanymi w kontekście, co poprawi ich płynność w mówieniu i pisaniu.

Polecamy – ksiazkiczytamy.pl/ksiazki/

5. Poprawa pamięci

Kiedy czytasz książkę, musisz pamiętać o różnych postaciach, ich pochodzeniu, ambicjach, historii i niuansach, a także o różnych łukach i wątkach podrzędnych, które przewijają się przez całą historię. To trochę do zapamiętania, ale mózg to cudowne narzędzie, które potrafi je zapamiętać ze względną łatwością.

Co zaskakujące, każda nowa zapamiętana informacja, którą dokonasz, tworzy nowe synapsy (ścieżki mózgowe) i wzmacnia już istniejące, co pomaga w przywoływaniu pamięci krótkotrwałej oraz stabilizacji nastrojów. Jakie to jest świetne?

6. Znaczne umiejętności analitycznego myślenia

Czy kiedykolwiek czytałeś niesamowitą powieść tajemniczą i sam rozwiązałeś zagadkę przed ukończeniem książki? Jeśli tak, zdołałeś zastosować krytyczne i analityczne myślenie, zwracając uwagę na wszystkie podane szczegóły i sortując je, aby wytypować odpowiednią osobę itp.

Ta sama umiejętność analizowania szczegółów przydaje się również w przypadku krytyki fabuły; ustalenie, czy był to utwór dobrze napisany, czy postacie zostały odpowiednio rozwinięte, czy fabuła przebiegała gładko itp.

Jeśli kiedykolwiek będziesz miał okazję przedyskutować książkę z innymi, będziesz w stanie jasno wyrazić swoje opinie, ponieważ poświęciłeś czas na naprawdę rozważenie wszystkich związanych z nią aspektów.

7. Lepsze skupienie i koncentracja

W naszym oszalałym świecie Internetu uwaga jest przyciągana w wielu  różnych kierunkach jednocześnie, gdy codziennie wykonujemy wiele zadań.

W ciągu 5 minut przeciętny człowiek podzieli swój czas między pracę nad zadaniem, sprawdzaniem poczty e-mail, rozmowę z kilkoma osobami (przez chat, skype itp.), pilnowanie Twittera, monitorowanie smartfona, i interakcji ze współpracownikami. Ten rodzaj zachowania przypominającego ADD powoduje wzrost poziomu stresu i  obniża naszą produktywność.

Kiedy czytasz książkę, cała twoja uwaga skupia się na historii — reszta świata po prostu odchodzi na dalszy plan i możesz zanurzyć się w każdym drobiazgu, który pochłaniasz.

Spróbuj czytać przez 15-20 minut przed pracą (np. podczas porannego dojazdu do pracy, jeśli korzystasz z transportu publicznego), a zdziwisz się, jak bardzo jesteś bardziej skoncentrowany, zanim dotrzesz do biura.

8. Lepsze umiejętności pisania

To idzie w parze z poszerzaniem Twojego słownictwa:

Kontakt z opublikowanymi, dobrze napisanymi pracami ma wyraźny wpływ na własne pisanie, ponieważ obserwowanie rytmu, płynności i stylów pisania innych autorów niezmiennie wpływa na twoją własną pracę.

W taki sam sposób, w jaki muzycy wpływają na siebie nawzajem, a malarze posługują się technikami ustalonymi przez poprzednich mistrzów, tak pisarze uczą się tworzyć prozę, czytając dzieła innych.

9. Spokój

Oprócz relaksu, który towarzyszy czytaniu dobrej książki, możliwe jest, że temat, o którym czytasz, może przynieść ogromny wewnętrzny spokój i wyciszenie.

Czytanie  tekstów duchowych  może obniżyć ciśnienie krwi i przynieść ogromne poczucie spokoju, podczas gdy czytanie poradników pomaga osobom cierpiącym na pewne  zaburzenia nastroju  i łagodne choroby psychiczne

10. Darmowa rozrywka

Chociaż wielu z nas lubi kupować książki, aby móc z nich korzystać w każdej wolnej chwili, mogą one być dość drogie.

Aby uzyskać niskobudżetową rozrywkę, możesz odwiedzić  lokalną bibliotekę  i rozkoszować się niezliczonymi tomami dostępnymi tam za darmo. Biblioteki mają książki na każdy temat, jaki można sobie wyobrazić, a ponieważ zmieniają swoje zasoby i stale otrzymują nowe książki, nigdy nie zabraknie Ci materiałów do czytania.

Jeśli mieszkasz w okolicy, w której nie ma lokalnej biblioteki lub masz problemy z poruszaniem się i nie możesz łatwo do niej dotrzeć, większość bibliotek udostępnia swoje książki w formacie PDF lub ePub, dzięki czemu możesz je czytać na e-czytniku, iPadzie lub ekranie komputera.

Istnieje również  wiele źródeł online, z  których można pobrać  bezpłatne e-booki, więc poluj na coś nowego do przeczytania!

Każdy piśmienny człowiek na świecie znajdzie gatunek do czytania i niezależnie od tego, czy lubisz literaturę klasyczną, poezję, magazyny o modzie, biografie, teksty religijne, książki dla młodych dorosłych, poradniki samopomocy czy powieści romantyczne, coś się dzieje tam, aby uchwycić twoją ciekawość i wyobraźnię.

Odsuń się na chwilę od komputera, otwórz książkę i na chwilę uzupełnij swoją duszę.